Tévétorrent

High Fidelity

  • Szabó Ádám
  • 2020. május 9.

Mikrofilm

Nick Hornby Pop, csajok, satöbbi című regénye 1995-ben jelent meg; Stephen Frears 2000-ben rendezett belőle a közmegegyezés szerint azonos értékű, ha nem még szórakoztatóbb filmet John Cusack főszereplésével. 25 év kellett tehát, hogy a különc zeneboltos szerelmi Canossája Londonból Chicagón át New Yorkba kerüljön, a címbeli csajok pedig pasikká változzanak – a Hulu sorozatában már egy hősnő áll a középpontban. Minden más – lemezmánia, toplisták, pop, satöbbi – változatlan maradt. Sajnos.

A High Fidelity legnagyobb hibája ugyanis az, hogy tökéletesen olyan akar lenni, mint elődei, csak épp a főszereplő nemét cserélték ki. Az új Robot Zoë Kravitz alakítja, aki pont az a típusú übercool csaj, aki a filmváltozat Robjának szakítási top 5-jében is felférne a dobogóra. Megszólalásig hasonlít a Frears-mozi egzotikus énekesnőjére, Marie De Salle-ra, ami persze nem véletlen – Kravitz az őt alakító Lisa Bonet lánya (apja pedig Lenny Kravitz zenész). Hiába húzzák azonban rá a régi Rob kinyúlt Dickies pólóját és adnak ötpercenként a szájába egy szál hetykén lógó cigit, alapvető különbség van a két változat főhőse között. Cusack, a 80-as évek tinifilmjeinek esendő szerelmese, a 90-es évek Hétköznapi Hőse a Pop, csajokban tipikus felnőni képtelen gyerekember, neurotikus zenebuzi, aki egyszerre szánni való seggfej és esendő hősszerelmes. Kirohanásait, nagyképű, zenés monológjait hiába adják Kravitz szájába, a végeredmény teljesen más lesz. Mintha az Annie Hallt néznénk Annie Hall szemszögéből, s a nőalakokat feltöltötték volna a férfiak szövegével.

 

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.