„Igen, lesznek, akik hazudnak” – Marion Cotillard színésznő

Mikrofilm

Új filmje, az Ismael szellemei csütörtöktől látható a mozikban. David Bowie-ról, Woody Allenről és a #metoo mozgalomról is beszélgettünk.

Magyar Narancs: Amikor szellem módjára feltűnik az Ismael szellemeiben, Charlotte Gainsbourg megjegyzi, hogy egy kicsit mintha büdös lenne. A testszagú szellemalakok igen ritkák a filmtörténetben.

Marion Cotillard: De nem az én filmográfiámban, én már korábban is játszottam büdös lányt. Jacques Audiard filmjében, a Rozsda és csontban egy másik, erős kipárolgású figurát alakítottam.  Úgy látszik, ez egy visszatérő elem a munkámban.

MN: Kollégája, Kristin Scott Thomas, aki angol létére sokáig élt és dolgozott Párizsban, arra a megállapításra jutott, hogy a francia nők nem fésülködnek, nem esznek semmit, és úgy füstölnek, mint egy gyárkémény. Egyetért?

MC: Én sem fésülködök, ez igaz. Jó, néha azért igen. A cigit feladtam, amikor anya lettem. Még mindig szoptatok, a dohányzás kizárva, de sosem voltam láncdohányos. A megjegyzés azonban a párizsiak füstölési szokásairól pontos. A francia nők azonban nagyon is esznek. Először edzünk, aztán eszünk, aztán újra edzünk, és újra eszünk. De nem beszélhetek minden francia nő nevében.

false

 

Fotó: Vertigo Média

MN: Az Ismael szellemeiben egy Bob Dylan-számra táncol, de van ennél egy sokkal menőbb táncos jelenete is – David Bowie klipjében, a The Next Dayben a papnak öltözött Gary Oldman oldalán lejt sejtelmes táncot, miközben Bowie megváltóként énekel. Bowie kérte fel, hogy legyen Oldman stigmatizált, vérző kezű táncpartnere?

MC: Egyszer csak megjelent az e-mailjeim között egy Marion Cotillard / David Bowie tárgyú levél, melyben az állt, hogy David Bowie azt szeretné, hogy én játsszam el a kurvát a klipjében. Minden a legnagyobb titokban zajlott, 3-4 nappal a forgatás előtt avatták be a résztvevőket, engem is. Amint megkaptam az e-mailt, lefoglaltam a repülőjegyemet az Air France-nál, és csak utána hívtam fel az ügynökömet. Még jó, hogy nem vállalod, tanácsolták, csak nem fogsz ezért Los Angelesbe rohanni?! Alig hittem a fülemnek. Kihagyni egy ilyen lehetőséget? Szerepelni egy Bowie-videóban, amit David Bowie maga írt? Hogy én ne mennék, akinek a Rock’n Roll Suicide és az egész Ziggy Stardust album a kedvence?! És az az aura, ami körülvette! Bölcsesség, béke és mély, következetes művészi tiszteletlenség – ezek egyszerre áradtak belőle.

MN: Az Ismael szellemeiben a nagy magyar-francia jellemszínész, Szabó László az apját alakítja. Belőle a korai Godard-filmek hangulata árad, hiszen sokban feltűnt.

MC: Egy nagyon felkavaró jelenetem volt vele, az érzelmek intenzitása egyszerűen nem engedte, hogy a jeleneten túl másról is beszélgessünk. Nagyon ki kellett centizni mindent érzelmileg. Persze nekem is megvannak a magam kedvencei az új hullámból, Truffaut Négyszáz csapása mindig velem marad, de Godard-ral nehezebb a helyzet, amikor először láttam a Bolond Pierrot-t, nem értettem, talán túl fiatal voltam hozzá. A megvetés nagyobb hatást tett rám.

MN: Sok nagy rendezővel dolgozott, köztük Woody Allennel is. A #metoo kampány során újra téma lett Woody Allen gyermekmolesztálási ügye, a filmjei szereplői közül többen is siettek elhatárolódni tőle.

MC: Az Éjfélkor Párizsban furcsa dolog volt. Öt nappal a forgatás előtt találkoztam vele először. Amikor igent mondtam, meg sem fordult a fejemben a privát élete, amiről nem is nagyon tudok mit mondani, hiszen nem ismerem. Annyit tudok, hogy feleségül vette Mia Farrow nevelt lányát, ami azért elég furcsa. Azt hiszem, ha ma kérne fel egy szerepre, nem szerepelnék a filmjében. Amikor felkért, igazán kedves dolgokat mondott rólam, ez hízelgő volt, de a forgatás alatt egyáltalán nem volt kapcsolat közöttünk. A rendezőim közül vele volt a legkevesebb kapcsolatom. De hogy magánemberként mit tett vagy mit nem tett – ezt a kérdést alighanem fel kell tennem majd magamnak. Csak azt nem tudom, hogyan juthatnék közelebb az igazsághoz. Ki tudhatja, mi történt valójában? A gyerekei talán…

MN: Nemrég Catherine Deneuve elítélte a #metoo mozgalmat…

MC: Én nem tudok azonosulni ezzel a Le Monde-ban megjelent szöveggel. Erre a forradalomra nagy szükség volt. Igen, lesznek, akik hazudnak, akik hamis vádakkal illetnek másokat, de ez egy elenyésző kisebbség. Engem több alkalommal is zaklattak, ezek mindegyike fájdalmas eset volt, amikből ki kellett gyógyulnom, de sosem gondoltam, hogy erről valaha is beszélni fogok. Ma meg úgy érzem, hogy végre kimondhatom. Ha női társaságban vagyok, az esetek 99 százalékában kiderül, hogy minden egyes nőt zaklatták már. Ennek véget kell végre vetni. Az igazán nagy forradalom az lesz, ha végre létrejön a kiegyezés nők és férfiak között. De imádom Catherine Deneuve-öt és a szólásszabadságot. Azt azért utólag hozzátette, hogy talán túl gyorsan írta alá azt a levelet. És bocsánatot kért az áldozatoktól. De azoktól nem, akik siettek leszólni. Minden joga megvan ehhez. Egy szabad nő.

Figyelmébe ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.

Presztízskérdés

A magyar kormányzat hosszú ideje azt kommunikálja, hogy csökkent a szegénység Magyarországon, az MCC-s Sebestyén Géza pedig odáig jutott, hogy idén februárban bejelentette a szegénység eltűnését is. A kormány helyzetértékelése eddig is vitatható volt, és a KSH szegénységi adatai körül felfedezett furcsaságok tovább bonyolítják ezt az így is zavaros ügyet.

„Lövésük sincs róla”

Magyarországon nem az illegális kábítószerek okozzák a legnagyobb problémát a fiatalok körében. A hazai 16 évesek élen járnak az alkohol, a cigaretta és e-cigaretta kipróbálásában, és kilátástalannak érzett helyzetük miatt sokan a serkentők felé fordulnak.