Animációs film

Így neveld a sárkányodat 3.

  • - kg -
  • 2019. március 28.

Mikrofilm

Aki nevelt már sárkányt, és az is, aki nem, pontosan átérezheti, milyen kínokkal jár az elengedés, miféle sajgás járja át az ember szívét, ha a keblünkön melengetett tűzokádó elhagyja a családi fészket. A szó szoros értelmében kirepül. Ennek oka a külföldi továbbtanulás éppúgy lehet, mint a párválasztás, csak hogy az otthonelhagyás két leggyakoribb sárkány-okát említsük. A sárkány-viking együttélést hirdető animációs filmsorozat harmadik és talán utolsó részében van ugyan egy velejéig gonosz alak, aki már a vikinganyatejjel szívta magába a bigott sárkányellenességet, de ő csak afféle kötelező tartozék, elvégre nincs az az animációs stúdió, amely gyerekeknek kedves főgonosz nélkül rábólintana egy ilyen költséges produkcióra. A legszebb mégis az ebben az egész sárkányosdiban, hogy a jó és a rossz látványos (és látvány dolgában nem lehet okunk panaszra) összecsapása nélkül is megállna mind az összes lábán a sztori. Az pedig nem más, mint egy viking- és sárkányfi felnövéstörténete. A vikingnemzetség apró-cseprő, komikus történéseivel (ki hol hagyta a falábát és ki kiben a kiskését?) a háttérben, különösebb kardcsörtetés nélkül is simán lejátszhatták volna a felnőttkorba érés dilemmáit, például, hogy mi történik egy fajok feletti barátsággal, ha sárkánycsajok és emberlányok tűnnek fel a képben. Így viszont olykor rabul kell ejteni és ki kell szabadítani valakit, de a pazar animációs fennforgás közepette sosem kérdés, hogy mi az igazi tét. Az, hogy mi történik Hablaty (fiú) és Fogatlan (sárkány) csodás barátságával.

Forgalmazza a UIP–Duna Film

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.