Ilyen a mesében sincs: a kínai kormány hivatalosan is kiállt egy Disney-film mellett

  • Szabó Ádám
  • 2019. augusztus 25.

Mikrofilm

A jó Mulan leszámol a gaz hongkongi tüntetőkkel.

A Disney az új, élőszereplős remake-hullám részeként 1998-as animációját, a Mulant is feltámasztja – azzal a nem titkolt céllal, hogy az eddigieknél is nagyobbat kasszírozzon az ázsiai piacon. A filmnek már előzetese is van, ami azonban alaposan felbőszítette a kínaiakat: sokan nehezményezték, hogy már a trailer is tele van pontatlanságokkal az ország történelmével és kultúrájával kapcsolatban. Az elmúlt hetekben azonban gyökeres fordulatot vett a film megítélése: a nyugati kizsákmányolás szimbóluma helyett a Mulan ma már a kínai kommunista párt melletti kiállás szimbólumává vált.

Amint arról mi is hírt adtunk a Kínához 1997-ben visszakerült, különleges közigazgatási státuszt élvező Hongkongban hatalmas tüntetéshullám zajlik a már felfüggesztett, de vissza nem vont, a kiadatási törvény módosítását célzó törvénytervezet ellen.

Több tízezren tüntettek megint Hongkongban a kiadatási törvénytervezet visszavonását követelve

A demonstrálók Carrie Lam kormányzó lemondását követelték, aki előző nap bejelentette, hogy határozatlan időre felfüggesztették a tervezettel kapcsolatos munkát. De nem vonja vissza a beterjesztést. Ismét több tízezren tüntettek vasárnap Hongkongban a nagy társadalmi ellenállást kiváltó kiadatási törvénytervezet visszavonását követelve. A tiltakozás hatására a terület kormányzója bocsánatot kért az ügy rossz kezeléséért.

A tüntetésekkel kapcsolatban emelte fel a hangját Liu  Yifei, a Disney-film főhősét alakító, kínai származású színésznő: a kínai Twitterként ismert Weibón osztott meg egy képet a kínai kommunista párt propagandalapjából, a The People’s Dailyből azzal a felirattal, hogy „Támogatom a hongkongi rendőrséget; most verjetek meg”. Alatta angolul azt írta bejegyzésében: „Micsoda szégyen Hongkongnak”. A poszt utalás a kínai kormányt támogató The Global Times nevű újság riporterére, akit az országban hősként ünnepeltek, miután dulakodásba keveredett a hongkongi reptéren egyébként békésen tüntetők egy csoportjával – eközben ordította azt, hogy

„Támogatom a hongkongi rendőrséget, most verjetek meg!”

A kiáltás azóta a Kínát és a hongkongi rendőröket támogatók jelszavává vált.

Liu Yifei posztját több mint 75 ezren lájkolták és 65 ezren osztották meg – a Hongkongot támogatók azonban #BoycottMulan hashtaggel ellenkampányba kezdtek, így próbálván felhívni a figyelmet a tüntetők elleni rendőri brutalitásra. Válaszként a kínai nacionalisták is kampányolásba fogtak: #SupportMulan hashtaggel a kínai kormányt támogató posztokat osztanak meg, az 1998-as animációs film képeit felhasználva. A Disney-mozi átpolitizálására azért is kerülhetett sor, mert a Twitter és a Facebook is lépéseket tett a propagandatartalmú posztok visszaszorítása ellen – a Mulan szimbolikus használatával viszont sokkal több tartalom csúszik át a szűrőn.

Persze sokan így is fennakadnak: a Twitter közel ezer felhasználói fiókot függesztett fel, mert elég bizonyítékot találtak arra, hogy azok dezinformációs kampányt folytattak Hongkong ellen. A Facebook hasonló okokból 16 oldalt törölt. Minden jel arra mutat, hogy a #SupportMulan kampány mögött szintén a kínai kommunista párt áll: nemcsak a nyelvezet egyezik meg az állami propagandában használttal, de számos, Hongkong ellen ágáló account bizonyíthatóan csak bot, vagyis az álhírek terjesztésére létrehozott hamis profil. Eközben az állami CCTV Twitter-bejegyzésében szabadságharcosként ünnepli Liu Yifei színésznőt, és támogatását fejezi ki a Mulan-film felé – mivel a poszt angolul íródott, a Twitter pedig a Facebookhoz hasonlóan blokkolás alatt áll Kínában, így ez már a nemzetközi figyelmet célzó propagandakampány része.

A kínai kormány hivatalosan is kiállt a színésznő és a film mellett.

Nem Liu Yifei az egyedüli sztár, aki felszólalt a hongkongi rendőrök és Kína mellett: Jackie Chan és Tony Leung Ka Fai is a tüntetők ellen foglaltak állást. A Disney egyelőre nem kommentálta a történteket – ők csak simán szerettek volna piszok sokat keresni egy ázsiai tematikájú filmen, mindenféle botrány nélkül. A stúdiónál épp ezért bizonyára már számolják a napokat a film jövő márciusi bemutatójáig.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.