Nagy pofon a Disneynek, nincs több falra mászás: a tárgyalások kudarcba fulladtak

  • Szabó Ádám
  • 2019. augusztus 24.

Mikrofilm

A Sony persze tök őszintén sajnálja.

A Disneynél nagyobb játékos alig akad ma Hollywoodban: övék a Star Wars-franchise, felvásárolták a teljes Fox-birodalmat, nekik termeli a pénzt a Marvel legtöbb szuperhőse is.

Azért nem az összes, mert a Marvel stúdióvá alakulása előtt a képregények jogai összevissza szóródtak a stúdiók között – ezek nagy részét a különböző felvásárlásokkal sikerült összegereblyézni, akadt azonban egy fájó pont a Disney számára: legnagyobb szuperhőse, az egész képregény-őrületet még 2002-ben elindító Pókember jogai a mai napig a Sam Raimi-filmet finanszírozó Sonynál vannak.

A figura úgy csatlakozhatott mégis a Bosszúállókhoz, hogy a két stúdió alkut kötött egymással – a The Hollywood Reporter híradása szerint most ez a megegyezés omlott össze, ami azt jelenti, hogy a Marvel-univerzum búcsút mondhat Pókembernek.

Az idén nyáron bemutatott

Pókember: Idegenben az első Marvel-mozi a világ legsikeresebb filmjévé váló, az eddig történteket lezáró Bosszúállók: Végjáték után. A karakter népszerűségét mutatja, hogy a film a nyár egyik legnagyobb durranásává, és a Sony legtöbb bevételt hozó filmjévé vált.

Lenyomták végre az Avatart: megvan minden idők legnagyobb bevételű filmje

Nagy meglepetés azért nem történt. Soha nem kételkedett benne senki, hogy a Bosszúállók sikeres lesz a mozikban, egyedül az volt kérdés, hányadik lesz a filmtörténet legnagyobb blockbusterei között. A minden idők egyik leghatalmasabb mozis vállalkozását lezáró Bosszúállók: Végjáték remekül startolt, már bemutatója előtt, majd azt követően is rekordokat döntögetett, és hosszú hetekig lehetetlen volt letaszítani a bevételi lista éléről.

Épp ezért a Disney szerette volna újratárgyalni a figura jogait, hogy a jövőben nagyobb részesedést kapjon a bevételekből – ebbe pedig a Sony érthető okokból nem ment bele. A hónapokig tartó tárgyalások így megszakadtak – ami azt jelenti, hogy a Tom Holland nevével fémjelzett Pókember végleg eltűnhet a Marvel mozi-univerzumból – annak ellenére, hogy az Idegenben pont a képregény-filmek következő fejezetét volt hivatott megnyitni.

Pókember először 2016-ban, az Amerika kapitánya: Polgárháborúban mutatkozott be a Marvel-univerzumban – a karakter ekkor már több ráncfelvarráson is túl volt. A Sony 1999-ben szerezte meg a jogait, amikor a nehéz pénzügyi helyzetben lévő Marvel több figuráját is kiárusította. 2002-ben aztán a Tobey Maguire alakította szuperhős óriásit robbantott,

két folytatás után azonban elfáradt

a széria. 2012-ben érkezett a reboot: A csodálatos Pókembert Marc Webb rendezte, a szuperhőst pedig Andrew Garfield alakította. A film nem teljesített rosszul a kasszáknál, a két évvel később elkészült folytatás azonban már megbukott.

false

2015-ben aztán megszületett az egyezség a Disney és a Sony között, a Tom Holland alakította Pókember pedig a Marvel-moziverzum oszlopos tagjává vált. Elemzők szerint Pókember kiesése a Marvel-filmekből sokkal érzékenyebben érintheti a Disney-t, mint a Sony-t.

Az utóbbi ugyanis nemcsak Pókember jogaival rendelkezik, de a képregény több szereplője is hozzá tartozik – így például Venom is, akit épp tavaly löktek nagyvászonra Tom Hardy főszereplésével, hatalmas anyagi sikert aratva.

Így, hogy már nem kell a Marvellel egyezkednie, a Sony nekiláthat saját Pókember-univerzumának kiépítéséhez – elég valószínű például, hogy a hálószövő a jövőben összeakad majd egyik legnagyobb ellenfelével, Venommal.

Ráadásul a Pókember: Irány a Pókverzum!-mal Oscart nyerő Phil Kord és Chris Miller nemrég egyeztek meg a Sonyval, aminek értelmében több, Pókember-tematikájú sorozatot szállítanak majd a következő öt évben. Elképzelhető, hogy a teljes jogok megkaparintásával a rendező-író duó az animációs film után nekiláthat egy élőszereplős moziváltozatnak is.

A Marvel ezzel szemben

egyik legkedveltebb és legfontosabb szuperhősét veszítette el – igaz, a múlt hónapban bejelentett IV. fázisban nem szerepelt Pókember-folytatás, de elég valószínű, hogy a figura több moziban is feltűnt volna, hiszen épp a Pókember: Idegenben nyitotta meg a stúdió újabb sztorifolyamát. Az amerikai Munka ünnepe alkalmából egyébként újra moziba küldik a filmet, négy percnyi eddig nem látott jelenettel megspékelve.

A Sony nemrég megjelent közleményében sajnálatát fejezte ki, amiért a tárgyalások kudarcba fulladtak, és lényegében az egészet a Marvelt irányító Kevin Feige-re kenték. A Marvelt, valamint a stúdiót birtokló Disneyt sem kell azért félteni, épp elég szuperhős maradt a tarsolyukban. Ráadásul a gigastúdió több rekordot is megdöntött idén: máris több pénzt keresett, mint bármelyik stúdió; ráadásul soha nem fordult még elő, hogy valaki egy naptári évben öt filmjével is elérje az 1 milliárd dolláros nemzetközi bevételt.

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.