Film

Just Mercy – A kegyelem ára

  • - kg -
  • 2020. június 28.

Mikrofilm

Alabama sok mindenről híres, például a Ne bántsátok a feketerigót!-ról, a barbecue-ról és a halálos ítéletekről. Az egy főre eső halálbüntetések száma e déliesen vendégszerető államban a legmagasabb, a bírói buzgalom olykor még a texasi gyakorlaton is túltesz, pedig ott mennyivel többen laknak. 1988-ban Walter McMillianre is könnyen kimondták a halálos ítéletet. Egy fehér lányt megöltek, és valakit fel kellett mutatni a lakosság megnyugtatására: az igazságszolgáltatás választása az ártatlan fekete férfira esett, aki rendes jogi védelemről nem is álmodhatott. Ezt azért tudjuk, mert egy ügyvéd, Bryan Stevenson arra tette fel az életét, hogy megfelelő jogi képviselet nyújtson az alabamai halálraítélteknek.

Eddig a Wikipedia-kisokos, innentől az esetet feldolgozó játékfilm dolga, hogy érvekkel szolgáljon az elkészülte mellett; hogy a true crime podcastok és tévésorozatok korában épp egy ódon tárgyalótermi dráma keretei a legalkalmasabbak McMillian és Stevenson történetének elmesélésére. Döntő bizonyítékkal a film nem szolgál, ehelyett kissé iskolásan adagolja a rendszer ellen küzdők megpróbáltatásait és a hatalmat képviselő arcok megvető grimaszait. De tisztelt gyorsan ítélő torrentesküdtszék! Két bivalyerős alakítás így is a letöltés mellett szól: McMillian szerepében Jamie Foxx újra felfedezte a visszafogottságban rejlő színészi lehetőségeket, Michael B. Jordan pedig nem is lehetne nemesebb a Creedből hozott bokszolóvállaira írt ügyvédszerepben. Mindeközben Rafe Spall a „brit vagyok, de amerikai bigottot játszom hózentrógerben” kurzuson végez jó minősítéssel.

Elérhető magyar felirattal a filmmegosztókon

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.