Meghalt Norman Jewison, aki Jézus Krisztust is rendezte

  • narancs.hu
  • 2024. január 23.

Mikrofilm

Filmjei tizenkét Oscar-díjat nyertek.

Kilencvenhét éves korában szombaton elhunyt Norman Jewison kanadai filmrendező. 

Torontóban született, az ötvenes évek derekán kezdett forgatni, először televízióban, a BBC-nél, majd a CBC-nél. Huszonhét filmje közül az első igazán sikeres az 1967-ben bemutatott Forró éjszakában című volt. Témája az Egyesült Államokban az idő tájt jellemző feketék elleni erőszak. A Forró éjszakák elnyerte a legjobb filmnek, a legjobb férfi főszereplőnek, filmadaptációnak, hangnak és vágásnak járó Oscar-díjat is. 

Ő a rendezte a Hegedűs a háztetőn 1971-es filmváltozatát és az 1973-as Jézus Krisztus Szupersztárt.

Ahogy a 24.hu írja, Jewison rendezőként nem kapott Oscart, de filmjei negyvenhat jelölést kaptak, és tizenkét alkalommal el is nyerték az aranyszobrot. 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Nagyon balos polgármestert választhat New York, ez pedig az egész Demokrata Pártot átalakíthatja

Zohran Mamdani magát demokratikus szocialistának vallva verte meg simán a demokrata pártelit által támogatott ellenfelét az előválasztáson. Bár New York egész más, mint az Egyesült Államok többi része, az identitáskeresésben lévő demokratáknak minta is lehet a 33 éves muszlim politikus, akiben Donald Trump már most megtalálta az új főellenségét.

Gombaszezon

François Ozon új filmjében Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t. Kritika.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.