Megvan az első "romlott" Marvel-mozi

  • narancs.hu
  • 2021. november 4.

Mikrofilm

Legalábbis a kritikusok szerint. Pedig az Örökkévalókat a friss Oscar-díjas Chloé Zhao rendezte.

Parádés szereplőgárda (többek között Angelina Jolie, Salma Hayerk, Kit Harington és Richard Madden), egy minden eddiginél epikusabb és látványosabb sztori, ahol még az utolsó mellékszereplő is minimum egy halhatatlan istenség, mindez ráadásul A nomádok földjéért két Oscarral is jutalmazott Chloé Zhao rendezésében. Kevesen gondolták volna, hogy ilyen pedigrével épp az Örökkévalók lesz az első Marvel-mozi, amely megkapja a kritikusi véleményeket összesítő Rottentomatoes "Romlott" pecsétjét – pedig így történt.

Az oldal a beérkezett kritikákat az azt beküldő kritikusok értékelése szerint osztja bináris kategóriákba – azaz mindegy, maga a kritika használ-e valamilyen skálát vagy csillagozást, a Rottentomatoeson annyit kell eldöntenie, "jónak", vagy "rossznak", azaz "frissnek" vagy "romlottnak" értékeli a filmet. Ha a beküldött kritikák 60 százaléka az előbbi kategóriába esik, a film megkapja a "Friss" plecsnit, ha utóbbiba, akkor pedig a "Romlott" lesz.

Az Örökkévalók bemutatójakor 194 kritika alapján 53 százalékon áll, vagyis nemcsak hogy romlott, de jelen pillanatban egyenesen ez a Marvel mozi-univerzum legrosszabbul értékelt filmje. Olyan mozik, mint a Marvel Kapitány vagy A Hangya és a Darázs után csodának tűnik, de a franchise 25 részen keresztül képes volt a Friss tartományban, azaz 60 százalék felett maradni. Zhao filmje után a Thor: Sötét világ (66%), majd A hihetetlen Hulk (67%) következik a legrosszabbak listáján. A Rottentomatoes a felhasználók értékelése alapján is számol tetszési indexet – mivel az Örökkévalókat csak most mutatták be, egyelőre nincs ilyen száma, a nézők azonban eddig mindössze egyetlen felvonást értékeltek negatívan: a már emlegetett Marvel Kapitányt, ami mindössze 45 százalékon áll náluk.

Az Örökkévalók a szuperhősök egy új csapatáról szól, akik már évezredek óta a Földön élnek, a sztori szerint azonban kénytelenek összefogni, hogy legyőzhessék az ugyancsak isteni eredetű Deviánsokat.

Az, hogy a kritikusok szerint a legújabb Marvel-felvonás félrement, nem jelenti azt, hogy a kasszáknál is bukás vár rá:

a szakértők 150 millió dolláros világszintű nyitóbevételt várnak tőle.

Az előrejelzések szerint különösen nagyot mehet a film Dél-Koreában: a moziban szereplő Ma Dongszok (amerikai nevén Don Lee) innen származik, ami erős vonzerőt jelenthet a nézőknek, ráadásul az ország lakosságának 75 százaléka már be van oltva.

Az Örökkévalók november 4-től látható a magyar mozikban. 

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért!

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők! De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

 

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.