Merüljön el tíz percre David Lynch világában!
2BEBE904-9504-4E90-B4EE-1B4C015D612B_top_story_lead.png
Fire (Pozar)

Merüljön el tíz percre David Lynch világában!

Mikrofilm

Ingyen megnézhető a rendező legújabb animációs kisfilmje.

Ugyan a 2006-os Inland Empire óta nem jött ki új játékfilmje, de David Lynch egyáltalán nem unatkozik: amellett, hogy folytatta híres Twin Peaks című sorozatát, egy rakás rövidfilmet és videoklipet készített; most pedig egy animációs rövidfilmmel állt elő, ami youtube-csatornáján ingyenesen nézhető.

A Fire (Pozar) című etűdöt ő írta, rajzolta és rendezte, ám mégsem szólóprojektről van szó: Lynch még 5 évvel ezelőtt a University of Southern California egyik rendezvényén mesélt arról, hogy együtt dolgozik Marek Zebrowski zeneszerzővel. A jelek szerint ennyi idő kellett, míg végül elkészült a szürreális animációs kisfilm. Lynch és Zebrowski már az Inland Empire-en is együtt dolgoztak, ám legújabb projektjük merőben más volt: "Az volt az egész kísérlet lényege, hogy semmit nem mondtam neki a szándékaimról, így Marek a saját módján értelmezhette a látványt" - magyarázta a rendező. Ahogy Zebrowski visszaemlékezett, a rajzokat egyszerre érezte melankolikusnak és költőinek, a végeredmény így egy semmihez nem hasonlítható, egyedi hangulatú rövidfilm lett.

Figyelmébe ajánljuk

Mesterségvizsga

Egyesek szerint az olyan magasröptű dolgokhoz, mint az alkotás – legyen az dalszerzés, írás, vagy jelen esetben: színészet –, kell valami velünk született, romantikus adottság, amelyet jobb híján tehetségnek nevezünk.

Elmondom hát mindenkinek

  • - ts -

Podhradská Lea filmje magánközlemény. Valamikor régen elveszett a testvére. Huszonhét évvel az eltűnése után Podhradská Lea fogta a kameráját és felkerekedett, hogy majd ő megkeresi.

Nem oda, Verona!

  • - turcsányi -

Valahol a 19. század közepén, közelebbről 1854-ben járunk – évtizedekre tehát az államalapítástól –, Washington területén.

Nagyon fáj

  • Molnár T. Eszter

Amióta először eltáncolta egy kőkori vadász, ahogy a társát agyontaposta a sebzett mamut, a fájdalom a táncművészet egyik legfontosabb toposza.

Mindenki a helyére

Mit gondol Orbán Viktor és a Fidesz a nőkről? Hogyan kezeli őket? És mit gondol ugyanerről a magyar társadalom, és mit a nők maguk? Tényleg a nők pártja a Fidesz? Ezeket a kérdéseket próbálja megválaszolni a kötet többféle aspektuson keresztül. Felemás sikerrel.

„Én valami kevésbé szelídet kerestem”

  • Mink András

„A be nem illeszkedés vonzó távlatát nyújtották nekem” – olvasható Kenedi János szellemi ébredésének történetéről számot adó, Elhülyülésem története című 1977-es írásában, amelyet Kovács András nevezetes körkérdésére (Marx a negyedik évtizedben) írt válaszul.

Megint dubajozás

Alacsony belépési küszöb, mesés hozamok, könnyű meg­gazdagodás, örök élet: ezek közül az első kettőt biztosan ígérik a mesés dubaji ingatlanbefektetési ajánlatok. Pedig az előrejelzések szerint akár egy éven belül kipukkadhat az ingatlanlufi.

A beismerés semmis

Az ügyész kizárását kezdeményezte a védelem, a különböző tit­kos­­szolgálati szervek más-más leiratot készítettek ugyan­arról a hangfelvételről – bonyolódik a helyzet abban a büntetőperben, amelynek tárgya a Nyugat-Európába irányuló illegális kutyaexport.