Mi lesz ebből: 5 év után jelentkezik filmmel a Hetedik és a Holtodiglan rendezője!

  • Szabó Ádám
  • 2019. július 15.

Mikrofilm

Ráadásul saját apja forgatókönyvéből dolgozik!

5 év után jelentkezik ismét játékfilmmel David Fincher – a Variety híradása szerint a Hetedik és Social Network – A közösségi háló rendezője Herman Mankiewiczről, Az aranypolgár forgatókönyvírójáról készít életrajzi filmet. Fincher legutolsó mozija a Holtodiglan volt, ami anyagilag és kritikailag is sikert aratott, ráadásul Oscarra is jelölték – a rendező utána mégis inkább a tévé felé fordult, és elkészítette az elmúlt évek egyik legjobb sorozatát, a Mindhuntert, aminek második évada augusztusban érkezik a Netflixre.

A Mank című életrajzi film szintén a streamingplatformra készül, ráadásul Fincher apjának forgatókönyvéből, amit az még 2003-as halála előtt írt meg. A főhőst, Herman Mankiewiczet az Oscar-díjas

Gary Oldman alakítja

majd, a sztori pedig azt mutatja be, hogyan készült el minden idők egyik legjobb filmjének szkriptje  várhatóan bepillanthatunk majd a botrányos forgatásba és megismerhetjük Orson Welles megszállott perfekcionizmusát is. Mint ismert, Az aranypolgár csak szép lassan nyerte el helyét a filmtörténet legkiválóbb mozijai között – a kasszáknál megbukott, az 1942-es Oscar-gálán pedig a Hová lettél, drága völgyünk? nyerte el a fődíjat, Welles filmje 9 jelöléséből egyetlen Oscart szerzett – épp Mankiewicz a rendezővel közösen írt forgatókönyve győzött.

A Mankot Fincher eredetileg az 1997-es Játsz/ma után akarta elkészíteni Kevin Spacey főszereplésével, ám a stúdióknak nem tetszett, hogy a rendező Az aranypolgárhoz hasonlóan

fekete-fehérben képzelte el a filmet.

A Netflixet szerencsére mindez nem izgatta – ők mutatták be Alfonso Cuarón hasonló stílusban készült Romáját is; ráadásul ahogy az Indiewire megjegyzi, idén lehet, hogy a streamingplatform eléri azt, ami tavaly nem sikerült, és elhozzák a legjobb film Oscarját. Olyan kritikuskedvenc rendezőknek érkezik ugyanis filmje 2019-ben a Netflixre, mint Dee Rees, Martin Scorsese vagy Noah Baumbach – sőt, Meryl Streep is velük tervezi elhódítani következő Oscarját, egy bukott Broadway-sztárról szóló bukott Broadway-darab filmadaptációjával.

Meryl Streep bukott Broadway-darabbal fut neki a következő Oscarnak

Igazi sztárparádé várható a Netflix új musicaljében. A The Prom című musical 2016-os, atlantai ősbemutatója után tavaly debütált a Broadway-n. Az alkotók (Matthew Sklar, Chad Beguelin, Bob Martin) nevéhez korábban olyan darabok tartoztak, mint a Nászok ásza, vagy a Mi a manó musical-adaptációi - a The Prommal viszont a következő et, Producerek et, vagy épp az új kot szerették volna megalkotni.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”