Minden idők leghíresebb romantikus trilógiájának az elkészítése egyáltalán nem volt annyira romantikus

  • Szabó Ádám
  • 2019. október 7.

Mikrofilm

Julie Delpy odanyilatkozott, mire Richard Linklater közleményt adott ki. Így készültek a Mielőtt-filmek.

Richard Linklater Mielőtt-trilógiájának mindegyik darabja ott van a legjobb romantikus filmek között; ráadásul a mozikat mai napig afféle bájos kultusz övezi. Nem történik bennük más, csak egy férfi és egy nő beszélgetnek – mindezt ráadásul ma már ritkán látható, romantikus módon, Ethan Hawke és Julie Delpy főhősökkel együtt találta ki Linklater, a forgatókönyveket is együtt írták.

Kilenc évente aztán ismét összeültek és megcsinálták a következő részt.

  • A Varietynek adott interjúban Julie Delpy azonban bevallotta, volt a trilógiának egy sötét, eddig kevésbé ismert oldala is: az 1995-ös Mielőtt felkel a Napért a női főszereplő alig a tizedét kapta annak, mint amennyit férfipartnere, Ethan Hawke.
  • A második epizódra, a 2004-es Mielőtt lemegy a Napra valamennyit konszolidálódott a helyzet: Delpy ekkor körülbelül Hawke gázsijának felét tehette zsebre – ne feledjük, nemcsak a főszerepet játszották el, hanem az írásban és a teljes alkotási folyamatban is ugyanúgy részt vettek mindketten!
  • A harmadik részt, a 2013-as Mielőtt éjfélt üt az órát Delpy már csak úgy vállalta, ha pontosan annyit kap, amennyit férfi alkotótársa.

A TimesUp és hasonló kampányok hatására mintha lassan javulna a filmiparban tapasztalható egyenlőtlenség a női és férfi fizetések között, azonban a mai napig bőven akad példa hasonló igazságtalanságra.

Julie Delpy és Ethan Hawke a harmadik rész bemutatóján

Julie Delpy és Ethan Hawke a harmadik rész bemutatóján

 

 

2017-ben az egyik kulcsszerepet alakító Kevin Spacey szexuális botrányai miatt Ridley Scott számos jelenetet újraforgatott A világ összes pénze című filmjéhez. Spacey szerepében immár Christopher Plummerrel (őt később Oscarra is jelölték alakításáért) – az újraforgatásokért a női főszereplő, Michelle Williams

mindössze 1000 dollárt,

míg a férfi főszerepet alakító Mark Wahlberg 1,5 milliót kapott. Szintén árulkodó, hogy a világ egyik legdrágább sorozatának, A koronának a főhőse, Claire Foy nem a show legjobban fizetett színésze – pedig, hát ő az, akinek a fején ott pihen az a bizonyos korona.

Az emlegetett trilógia rendezője, Richard Linklater közleményben igyekezett megmagyarázni Delpy egyenlőtlen fizetését. Mint írja, igazából senki nem kapott nagy fizetést, az első két epizód ugyanis darabonként 2,7 millió dollárból készült – ráadásul a filmek csak úgy valósulhattak meg, hogy maga Ethan Hawke vett vissza saját gázsijából.

A fizetéseket a színészek mögött álló ügynökök tárgyalják meg a színfalak mögött, és való igaz hogy Delpy sokkal kevesebbet kapott, mint férfi társa. „1994-ben azonban ezt senki nem tekintette igazságtalanságnak, Julie ugyanis akkor igyekezett megalapozni hírnevét az Egyesült Államokban, míg Ethan generációja egyik legnagyobb sztárjának számított, abban az időben úgy tűnt, szinte mindenben ő szerepel” – magyarázta a rendező.

Ha Hawke nem dönt úgy, hogy szokásos gázsija töredékéért elvállalja a szerepet, a trilógia valószínűleg soha nem jöhetett volna létre – ettől függetlenül azonban Linklater igyekszik leszögezni, hogy az egyenlőtlen bérek helyzete egy nagyon is létező probléma, ami ellen minden eszközzel harcolni kell.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.