Minden idők leghíresebb romantikus trilógiájának az elkészítése egyáltalán nem volt annyira romantikus

  • Szabó Ádám
  • 2019. október 7.

Mikrofilm

Julie Delpy odanyilatkozott, mire Richard Linklater közleményt adott ki. Így készültek a Mielőtt-filmek.

Richard Linklater Mielőtt-trilógiájának mindegyik darabja ott van a legjobb romantikus filmek között; ráadásul a mozikat mai napig afféle bájos kultusz övezi. Nem történik bennük más, csak egy férfi és egy nő beszélgetnek – mindezt ráadásul ma már ritkán látható, romantikus módon, Ethan Hawke és Julie Delpy főhősökkel együtt találta ki Linklater, a forgatókönyveket is együtt írták.

Kilenc évente aztán ismét összeültek és megcsinálták a következő részt.

  • A Varietynek adott interjúban Julie Delpy azonban bevallotta, volt a trilógiának egy sötét, eddig kevésbé ismert oldala is: az 1995-ös Mielőtt felkel a Napért a női főszereplő alig a tizedét kapta annak, mint amennyit férfipartnere, Ethan Hawke.
  • A második epizódra, a 2004-es Mielőtt lemegy a Napra valamennyit konszolidálódott a helyzet: Delpy ekkor körülbelül Hawke gázsijának felét tehette zsebre – ne feledjük, nemcsak a főszerepet játszották el, hanem az írásban és a teljes alkotási folyamatban is ugyanúgy részt vettek mindketten!
  • A harmadik részt, a 2013-as Mielőtt éjfélt üt az órát Delpy már csak úgy vállalta, ha pontosan annyit kap, amennyit férfi alkotótársa.

A TimesUp és hasonló kampányok hatására mintha lassan javulna a filmiparban tapasztalható egyenlőtlenség a női és férfi fizetések között, azonban a mai napig bőven akad példa hasonló igazságtalanságra.

Julie Delpy és Ethan Hawke a harmadik rész bemutatóján

Julie Delpy és Ethan Hawke a harmadik rész bemutatóján

 

 

2017-ben az egyik kulcsszerepet alakító Kevin Spacey szexuális botrányai miatt Ridley Scott számos jelenetet újraforgatott A világ összes pénze című filmjéhez. Spacey szerepében immár Christopher Plummerrel (őt később Oscarra is jelölték alakításáért) – az újraforgatásokért a női főszereplő, Michelle Williams

mindössze 1000 dollárt,

míg a férfi főszerepet alakító Mark Wahlberg 1,5 milliót kapott. Szintén árulkodó, hogy a világ egyik legdrágább sorozatának, A koronának a főhőse, Claire Foy nem a show legjobban fizetett színésze – pedig, hát ő az, akinek a fején ott pihen az a bizonyos korona.

Az emlegetett trilógia rendezője, Richard Linklater közleményben igyekezett megmagyarázni Delpy egyenlőtlen fizetését. Mint írja, igazából senki nem kapott nagy fizetést, az első két epizód ugyanis darabonként 2,7 millió dollárból készült – ráadásul a filmek csak úgy valósulhattak meg, hogy maga Ethan Hawke vett vissza saját gázsijából.

A fizetéseket a színészek mögött álló ügynökök tárgyalják meg a színfalak mögött, és való igaz hogy Delpy sokkal kevesebbet kapott, mint férfi társa. „1994-ben azonban ezt senki nem tekintette igazságtalanságnak, Julie ugyanis akkor igyekezett megalapozni hírnevét az Egyesült Államokban, míg Ethan generációja egyik legnagyobb sztárjának számított, abban az időben úgy tűnt, szinte mindenben ő szerepel” – magyarázta a rendező.

Ha Hawke nem dönt úgy, hogy szokásos gázsija töredékéért elvállalja a szerepet, a trilógia valószínűleg soha nem jöhetett volna létre – ettől függetlenül azonban Linklater igyekszik leszögezni, hogy az egyenlőtlen bérek helyzete egy nagyon is létező probléma, ami ellen minden eszközzel harcolni kell.

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.