A Disney megpróbálta eltüntetni ajándéktárgyairól a Star Wars női főhősét

  • Szabó Ádám
  • 2019. október 6.

Mikrofilm

Nem ez az első ilyen eset.

Már csak két hónap van hátra a Star Wars: Skywalker kora bemutatójáig, a marketinggépezet pedig ennek megfelelően a maximumon pörög.

Augusztus vége óta kint van egy brutális fordulatokkal kecsegtető előzetes, de a decemberi rohamra felkészülve a játék- és kacatárusok is előre dörzsölgethetik tenyerüket – máris sejteni lehet ugyanis, melyik karakter lesz a karácsonyi ajándékok legnagyobb slágere.

Játszanak az idegeinkkel: brutális fordulatot sejtet a Star Wars új trailere

Nosztalgiahullám meglepő csavarral. Kikerült a Star Wars újabb trilógiája záróepizódjának legújabb trailere. A videó nemcsak a korábbi epizódok előtt tiszteleg, de egy bajlós jelenettel borzolja a hardcore-rajongók idegeit, a végén ugyanis az ügyeletes világmegváltó Jedi, nevezett Rey (egy hölgy) jellegzetes sith köpenyt viselve egy Darth Maul stílusú dupla vörös fénykardot tart.

A Disney hivatalos online üzletében halomban állnak a Star Warst kaseroló pólók, mütyürök és csecsebecsék, de úgy tűnik, egy fontos szereplőről mintha a Disney megfeledkezett volna. Az AVClub adott hírt róla, hogy az új trilógia egyik legfontosabb figurájával, Rose Ticóval meglehetősen mostohán bántak Miki egérék.

Nem ez az első ilyen eset:

 

pár éve, Az ébredő erő premierjekor tűnt fel a rajongóknak, hogy hiába a Daisy Ridley alakította Rey a film főszereplője, alig akadtak olyan ajándéktárgyak, amelyeket vele igyekeztek eladni. Így született meg a Twitteren a #WheresRey hashtag, melyet használva a fanok azt követelték a cégtől, hogy ne szorítsák háttérbe a hősnőt. A kampány sikerrel járt, mára a jojóktól kezdve a baseball sapkákig szinte mindent beszerezhetünk a figura arcképével.

A Skywalker korával kapcsolatban most újból téma lett a női hősök háttérbe szorítása – ráadásul azért különösen fájdalmas Rose mellőzése, mert ez az a figura, aki a legtöbb utálatot kapta az őrjöngő Star Wars-trolloktól. Egy éve a szerepet alakító Kelly Marie Trant addig zaklatták névtelen utálkozók az interneten, amíg végül kénytelen volt törölni magát Instagramról. A színésznő mellett kiállt Mark Hamill és Rian Johnson rendező is, ő pedig végül a The New York Times hasábjain osztotta meg gondolatait az üldöztetésről egy esszé formájában. Az eset annak a mérgező rajongásnak az egyik legtöbbet idézett példája, amely a Star Warstól kezdve a Trónok harcán át a Szellemirtókig egyre több filmet és sorozatot övez.

 

Az internetes trolloktól már megszokhattuk,

 

hogy nehezen fogadnak be új női főszereplőt kedvenc, dédelgetett univerzumukba, főleg ha valamilyen kisebbséghez is tartozik az illető – azt azonban kevesen gondolták volna, hogy a Disney is behódol az akaratuknak. Pedig valami hasonló történt: a #WheresRose hashtag alatt futó kampányban egy rakás olyan esetet szedtek össze, amikor a cég egyszerűen levette Rose alakját a pólókról vagy plakátokról. Habár a cég még nem válaszolt a vádakra, Brian Rood, az egyik, a kampányban sokat idézett Skywalker kora-képet megalkotó művész Twitteres válaszában feltette a kezét: állítása szerint képe korábbi változatából azért hiányzik Rose, mert ekkor még nem volt kész a figura arculata – mindez nehezen hihető, hiszen a film forgatása már hónapok óta befejeződött, a látványtervek pedig még jóval ez előtt el szoktak készülni.

A Disney hivatalos webáruházában jelenleg a szütyőtől kezdve pólóig és kulacsig 11 Rose alakjával ékesített repitárgy közül választhatunk – vagyis a kampány hatására, vagy attól függetlenül, de a karakter nem tűnt el a süllyesztőben. Poe Dameront például csak pólón vagy figurán láthatjuk – Kylo Ren vagy BB8 mindkettejüket magasan veri.


Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.