A Disney megpróbálta eltüntetni ajándéktárgyairól a Star Wars női főhősét

  • Szabó Ádám
  • 2019. október 6.

Mikrofilm

Nem ez az első ilyen eset.

Már csak két hónap van hátra a Star Wars: Skywalker kora bemutatójáig, a marketinggépezet pedig ennek megfelelően a maximumon pörög.

Augusztus vége óta kint van egy brutális fordulatokkal kecsegtető előzetes, de a decemberi rohamra felkészülve a játék- és kacatárusok is előre dörzsölgethetik tenyerüket – máris sejteni lehet ugyanis, melyik karakter lesz a karácsonyi ajándékok legnagyobb slágere.

Játszanak az idegeinkkel: brutális fordulatot sejtet a Star Wars új trailere

Nosztalgiahullám meglepő csavarral. Kikerült a Star Wars újabb trilógiája záróepizódjának legújabb trailere. A videó nemcsak a korábbi epizódok előtt tiszteleg, de egy bajlós jelenettel borzolja a hardcore-rajongók idegeit, a végén ugyanis az ügyeletes világmegváltó Jedi, nevezett Rey (egy hölgy) jellegzetes sith köpenyt viselve egy Darth Maul stílusú dupla vörös fénykardot tart.

A Disney hivatalos online üzletében halomban állnak a Star Warst kaseroló pólók, mütyürök és csecsebecsék, de úgy tűnik, egy fontos szereplőről mintha a Disney megfeledkezett volna. Az AVClub adott hírt róla, hogy az új trilógia egyik legfontosabb figurájával, Rose Ticóval meglehetősen mostohán bántak Miki egérék.

Nem ez az első ilyen eset:

 

pár éve, Az ébredő erő premierjekor tűnt fel a rajongóknak, hogy hiába a Daisy Ridley alakította Rey a film főszereplője, alig akadtak olyan ajándéktárgyak, amelyeket vele igyekeztek eladni. Így született meg a Twitteren a #WheresRey hashtag, melyet használva a fanok azt követelték a cégtől, hogy ne szorítsák háttérbe a hősnőt. A kampány sikerrel járt, mára a jojóktól kezdve a baseball sapkákig szinte mindent beszerezhetünk a figura arcképével.

A Skywalker korával kapcsolatban most újból téma lett a női hősök háttérbe szorítása – ráadásul azért különösen fájdalmas Rose mellőzése, mert ez az a figura, aki a legtöbb utálatot kapta az őrjöngő Star Wars-trolloktól. Egy éve a szerepet alakító Kelly Marie Trant addig zaklatták névtelen utálkozók az interneten, amíg végül kénytelen volt törölni magát Instagramról. A színésznő mellett kiállt Mark Hamill és Rian Johnson rendező is, ő pedig végül a The New York Times hasábjain osztotta meg gondolatait az üldöztetésről egy esszé formájában. Az eset annak a mérgező rajongásnak az egyik legtöbbet idézett példája, amely a Star Warstól kezdve a Trónok harcán át a Szellemirtókig egyre több filmet és sorozatot övez.

 

Az internetes trolloktól már megszokhattuk,

 

hogy nehezen fogadnak be új női főszereplőt kedvenc, dédelgetett univerzumukba, főleg ha valamilyen kisebbséghez is tartozik az illető – azt azonban kevesen gondolták volna, hogy a Disney is behódol az akaratuknak. Pedig valami hasonló történt: a #WheresRose hashtag alatt futó kampányban egy rakás olyan esetet szedtek össze, amikor a cég egyszerűen levette Rose alakját a pólókról vagy plakátokról. Habár a cég még nem válaszolt a vádakra, Brian Rood, az egyik, a kampányban sokat idézett Skywalker kora-képet megalkotó művész Twitteres válaszában feltette a kezét: állítása szerint képe korábbi változatából azért hiányzik Rose, mert ekkor még nem volt kész a figura arculata – mindez nehezen hihető, hiszen a film forgatása már hónapok óta befejeződött, a látványtervek pedig még jóval ez előtt el szoktak készülni.

A Disney hivatalos webáruházában jelenleg a szütyőtől kezdve pólóig és kulacsig 11 Rose alakjával ékesített repitárgy közül választhatunk – vagyis a kampány hatására, vagy attól függetlenül, de a karakter nem tűnt el a süllyesztőben. Poe Dameront például csak pólón vagy figurán láthatjuk – Kylo Ren vagy BB8 mindkettejüket magasan veri.


Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.