Végre méltó helyére került Lugosi Béla Drakula-köpenye

  • Szabó Ádám
  • 2020. február 18.

Mikrofilm

Az Óz, a csodák csodája legendás piros cipellője mellé kerülhet.

Az idei Oscar-gálán Tom Hanks prezentálta a december 14-én nyíló Academy Museum of Motion Pictures-t, amelyet egy rövid videóban mutattak be a nézőknek. Hollywood régóta adós már egy filmművészeti múzeummal – számtalan stúdió kínál kiállításokkal is tarkított látogatói túrákat, de a mozi történetét bemutató átfogó múzeum nincs Los Angelesben.

Ezt igyekszik pótolni ez az intézmény, amit eredetileg 2017-ben akartak megnyitni, ám az átadás csúszott, a költségek pedig emelkedtek. Az eredetileg 250 milliósra tervezett projekt most, a nyitás előtt 388 milliónál jár, ami egy nagyobb lélegzetvételű szuperhősfilm költségeinek felel meg, marketingköltségekkel és minden egyébbel együtt.

A The Hollywood Reporter szerint ide kerülhet Lugosi Béla ikonikus Drakula-jelmeze is, miután a magyar származású színész örökösei 2011-ben sikertelenül próbáltak egy aukción túladni rajta. Miután senki nem adta meg érte az 1,2 milliós kikiáltása árat, a színész fia, Lugosi G. Béla, valamint unokája, Lyenne Lugosi úgy döntöttek, eladományozzák a jelmezt. "Rájöttünk, hogy nem szeretnénk, ha egy gyűjtő zárt kollekciójába kerülne, ahol senki sem láthatja" – nyilatkozta a férfi. Lyenne Lugosi azt mondta, valószínűleg tudat alatt direkt tettek irreálisan magas árat a Drakula-köpenyre – ugyanis nem így akartak megválni tőle. Inkább odaajándékozták tehát a nemsokára nyíló filmművészeti múzeumnak.

false

A köpeny a kora ellenére különösen jó állapotban van – Lugosi Drakuláját 1931-ben mutatták be –, a múzeum kurátora, Jessica Niebel szerint pedig a gyűjtemény éke lehet. "A jelmez több szinten is jelentős relikvia. Ikonikus kosztüm, ami hozzátartozik Drakula grófhoz. A karakter a film előtt is létezett, de a köpeny tette klasszikus, elegáns, kifinomult személlyé, egy igazi nemessé – aki persze mégis egy szörnyeteg" – nyilatkozta a kurátor.

A köpeny a múzeumban olyan különleges tárgyak mellé kerülhet, mint Dorothy cipője az Óz-ból; Hitchcock írógépe, amelyen a Psycho forgatókönyvét írta; vagy épp a 2001: Űrodüsszeia űrhajójának modellje. A 6 emeletes, 30 ezer négyzetméteres múzeum az állandó kiállítások mellett tematikus tárlatokkal is készül – az első ilyen az anime-császár Hayao Miyazakiról szól majd.