Nemes Jeles és Kenyeres sztárja: „színész ne növesszen túl nagy önérzetet”

Mikrofilm

A 4 hónap, 3 hét, 2 nap című román fesztiválsiker illegális magzatelhajtójaként ismerte meg a világ Vlad Ivanovot, csütörtöktől Kenyeres Bálint Tegnapjában láthatjuk abszolút főszereplőként, és hamarosan feltűnik Nemes Jeles László Napszálltájában is.

Magyar Narancs: Izzasztó forgatás lehetett, szó szerint, hiszen a Tegnap Marokkóban játszódik.

Vlad Ivanov: Hát, valahogy kibírtam. Marrákesben reggel tízkor 50 fok volt, másfél órával később már 60. Profi színész vagyok, igyekszem tenni a dolgomat ilyenkor is. Minden külső impulzust, így a hőséget is az alakítás szolgálatába állítottam.

MN: Ilyen körülmények között a meztelen jelenetei akár felüdülést is jelenthettek…

VI: Sok éve vagyok a pályán, de még mindig viszolygok az olyan helyzetektől, amikor meztelenül kell megjelennem. De ha a rendezőnek sikerül meggyőznie, hogy erre mindenképpen szükség van, akkor nem kérdés, hogy megcsinálom.

false

MN: Volt olyan kérése a rendezőnek még a forgatás előtt, hogy hízzon/fogyjon, vagy valami más fizikai átalakuláson essen át?

VI: Kenyeres Bálint egyetlen dolgot kért előtte; hogy mielőtt elkezdünk forgatni, menjek el futópadozni. Van a filmben egy ilyen jelenet. Már a vége felé jártunk a futópadozós jelenetnek, Bálint megígérte, hogy most már csak egyszer kell megismételni, de ne aggódjak, 1 perc futás, és kész. Visszaálltam a futópadra, és csak futottam és csak futottam, rég letelt az 1 perc, de Bálint csak nem mondta, hogy elég. Nekem kellett rászólnom, hogy sok van-e még hátra, erre végre leállított. S itt őt idézném: „Nem állíthattalak le, mert olyan kibaszottul fantasztikus arcot vágtál.”

MN: Még milyen más igénybevételnek kellett megfelelnie?

VI: Átéltünk homokviharokat is és más extrém helyzeteket, egyszer például vagy fél órán át zuhogott, de ne valami hétköznapi kis esőt képzeljen el, olyan erős zuhatag volt, hogy a szomszédos dombokról nekiindult a víz, az utolsó pillanatban tudtuk csak kimenekíteni az autóinkat. Én a lakókocsim felé menekültem, épphogy ki tudtam menteni a ruhámat, amit a filmben hordtam. Nem annyira időjárási extremitás volt, inkább csak hétköznapi elővigyázatosság, hogy Casablanca Medinának nevezett városrészében például végig testőri kísérettel dolgozhattunk csak, nem volt ajánlott elhagyni a biztonsági őrök gyűrűjét.

MN: Kicsit sem feszélyezte, hogy eredetileg úgy volt, Stellan Skarsgård játssza el a főszerepet, majd az azóta elhunyt Michael Nyqvist is szóba került, és William Hurtről is lehetett hallani.

VI: Épp ellenkezőleg. Megtisztelő, hogy előttem ilyen nagy nevek kerültek szóba. Tudja, ebben a szakmában megtanultam, hogy egy színész ne növesszen túl nagy önérzetet.

MN: Szeptemberben két magyar filmben is láthatjuk; a Tegnap után Nemes Jeles László Napszálltájában is. Kenyeres és Nemes Jeles pályakezdésében sok a közös vonás, mindketten dolgoztak például Tarr Béla asszisztenseként. Felfedezett hasonlóságokat közöttük?

VI: Mindketten nagyon komoly emberek, igazi útkeresők. A Napszállta készítőivel nagyon szigorú szerződést kötöttem, a Velencei Filmfesztivál, vagyis a világpremier előtt nem mondhatok semmit a filmről, úgyhogy László és Bálint összehasonlításáról sajnos csak egy másik interjúban tudunk beszélni.

MN: Akkor beszéljünk a színzi munkásságáról! Úgy tippelem, a klasszikus hősszerelmes szerepek elkerülték.

VI: A rendezők nem látták meg bennem a hősszerelmest. Rómeót kénytelen voltam ezért elszalasztani, de remélem, a Télapó szerepe nem fog elkerülni. Főleg intrikus szerepek találtak meg, de azért voltam Ivanov a Bulandra Színházban, és eljátszottam Liliomot is a Molnár Ferenc darabjából készült Carouselben.

MN: Ha jól számolom, elmúlt már 45 is, amikor eljátszotta…

VI: A Liliom valóban egy fiatalabb emberre írt szerep, de a rendezőnek a kornál jóval fontosabb volt a színészi kvalitás, a darabot átható mély érzelmek közvetítése. Itt pedig fontos a korral járó tapasztalat. Andrei Şerban rendezte az előadást, ahogy az Ivanovban és A szecsuani jólélekben is ő rendezett. Liliomként már az előtérben dalra fakadok, a közönség nem kis örömére. Aztán persze, ahogy megyünk előre a darabban, egyre inkább a meghatódottság vesz erőt a nézőkön. A tapsnál már a könnyeikkel küszködnek.

MN: A Chuck Norris vs. Communism című dokumentumfilm szerint Chuck Norrisnak is része volt a Ceaușescu-rendszer megbuktatásában – ha nem is saját kezűleg buktatta meg a rendszert, de a ’80-as években VHS-kazettákon, illegálisan terjesztett amerikai filmek – amelyeket többnyire ugyanaz az egy női hang mondta alá –, egy kis rést azért ütöttek a rendszeren. Egyetért e sajátos megközelítéssel?

VI: Azt hiszem, Chuck Norris nagyon büszke lenne rá, ha elmondaná neki, hogy az ő személye is hozzájárult Romániában a kommunizmus bukásához. Bevallom, Chuck Norris nem tartozott a kedvenc színészeim közé. Van két romániai magyar zenész barátom, nekik akkoriban volt egy videólejátszójuk, náluk rengeteg művészfilmet néztem. Természetesen nagy titokban, elhúzott függönyök mögött. Két éjszaka alatt kivégeztük A Názáreti Jézust Zeffirellitől.

MN: Ha lebuknak, abból nagy bajuk származott volna?

VI: Biztosan. Ugyanakkora, mint önöknél.

MN: Én úgy emlékszem, nálunk a nyolcvanas években nem kellett behúzni a függönyöket.

VI: Akkor önöknek jobb kamaszkoruk volt. Nálunk mindent titokban kellett csinálni.

MN: Leghíresebb szerepe, a 4 hónap, 3 hét, 2 napban játszott Bebe úr például titokban, illegálisan végez abortuszokat.

VI: 20 éves voltam, amikor a Ceaușescu-rendszer megbukott, jól tudtam, mi történik az országban. Az abortusz abszolút tabutéma volt. Ha valaki lebukott, az is, aki az abortuszt végezte, és az is, akin elvégezte, börtönbe került. Voltak nők, akik igyekeztek fedezni az orvosokat, nem árulták el a kórházban, hogy ki csinálta az abortuszukat. Előfordult, hogy a Securitate nem engedte, hogy az ilyen nőket ápolják. Volt, aki meghalt, mert megtagadták az ápolását. Tudtam ezekről fiatalon, de valódi mélységükben csak akkor ismertem meg ezeket az eseteket, amikor a rendező, Cristian Mungiu elvitt, és találkoztunk egy 55 éves nővel, aki több mint 50 illegális abortuszt végzett el. Pontosan elmesélte, hogyan történtek. Az a természetesség, ahogy erről beszélt, mindenféle meghatódottság nélkül, megdöbbentett. S aztán fel is használtam.

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.