Rejtély övezi Mijazaki Hajao utolsó filmjét

  • narancs.hu
  • 2023. június 6.

Mikrofilm

A Chihiro Szellemországban rendezője a bemutató napjáig igyekszik a lehető legtöbb részletet titokban tartani.

Július 14-én érkezik a japán mozikba Mijazaki Hajao utolsó filmje, a How do you live, a legendás Studio Ghibli alapító-mesterének hattyúdaláról azonban szinte semmit nem tudni. Mijazaki az egyik legnagyobb élő animációs legenda, olyan filmek köthetőek a nevéhez, mint az Oscar-díjas Chihiro Szellemországban, A vándorló palota, A vadon hercegnője, a Totoro – A varázserdő titka, vagy épp a Nauszika – A szél harcosai. Mozgóképes búcsúját azonban nem előzi meg drága és figyelemfelkeltő marketingkampány – sőt, még egy előzetest sem láthatott a közönség.

A filmről egyedül egy rejtélyes, madarat ábrázoló poszterféleség jelent meg.

A Studio Ghibli elnöke, Toshio Suzuki a Bungei Shunju magazinnak adott interjújában elmondta: a rendhagyó stratégia célja, hogy minél inkább felkeltsék a rajongók érdeklődését, akik a 2013-as Szél támad óta nem láthattak Mijazaki-filmet a nagyvásznon. „Meg akarják majd nézni maguknak, miről is szól. Ehhez pedig kénytelenek elmenni a moziba” – magyarázta az elnök.

Azt sem lehet pontosan tudni, miről szól majd a film, a pletykák szerint azonban Genzaburo Yoshino 1937-es, azonos című regényének adaptációja, amely egy coming-of-age-sztori, azaz felnövéstörténet. Suzuki szerint azonban Mijazaki Hajao csak Yoshino könyvének címét vette kölcsön, így könnyen lehet, hogy az eddigi, sztoriról szóló találgatások teljesen tévúton járnak. Az is előfordulhat azonban, hogy csak így próbálják tovább fokozni a film körüli rejtélyt: Mijazaki Hajao maga korábban az egyik kedvenc regényének nevezte a How do you live-et.

A rendező évtizedek óta ismert perfekcionizmusáról, amely már korábban is számos esetben eredményezett csúszásokat és késéseket. A japán precizitásnak megfelelően azonban mindig sikerült betartania az előírt premierdátumot, legfeljebb az újságíróknak tartott előzetes sajtóvetítések maradtak el. Az azonban még a Studio Ghibli berkein belül is szokatlannak számít, hogy ilyen kevéssel a bemutató előtt sem a történetről, sem a szinkronhangokról, sem semmi egyébről nincs nyilvános információ.

Mijazaki Hajao nyugdíjba vonulásáról majd visszatéréséről ebben a cikkünkben írtunk részletesebben annak kapcsán, amikor a rendező kifejtette, miért hisz még mindig a kézi animáció erejében. 

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódás és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.