Tarr Béla kapja az Európai Filmakadémia tiszteletbeli díját

  • narancs.hu
  • 2023. október 11.

Mikrofilm

A díjat decemberben veheti át a Sátántangó rendezője.

A magyar filmrendező, Tarr Béla kapja az Európai Filmakadémia tiszteletbeli díját. Az elismerést december 9-én adják át a 36. díjátadó ceremónián, Berlinben - írja a Hollywood Reporter.

„Ezzel a díjjal az Európai Filmakadémia tiszteletét fejezi ki a kimagasló rendező és a határozott politikai hanggal bíró személyiség előtt, akit nem csak kollégái tisztelnek, hanem a nemzetközi közönség is”

– áll az indoklásban. Tarr Béla a hatodik, aki megkapja a díjat Manoel de Oliveira, Michel Piccoli, Sir Michael Caine, Andrzej Wajda és Costa-Gavras után.

A 68 éves filmrendező legismertebb alkotásai közé tartozik a Sátántangó, a Werckmeister harmóniák, a Kárhozat és A torinói ló.

 

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.