Testhez illő szerep: Robert Downey Jr. az eltűnt Sherlock Holmes után nyomoz

  • Szabó Ádám
  • 2019. szeptember 12.

Mikrofilm

Az idő vasfoga Moriarty professzornál is kegyetlenebb ellenfél.

A színész két mozifilmben alakította a legendás nyomozót: a 2009-es Sherlock Holmest és a 2011-es Sherlock Holmes 2 – Árnyjátékot is Guy Ritchie rendezte. Mindkét műalkotás több mint félmilliárd dollár bevételt hozott, a Warner Bros. stúdió ezért 2021 karácsonyára be is rendelte a folytatást, ezúttal a Rocketmanért felelőssé tehető Dexter Fletcherrel a rendezői székben.

Downey Jr. azonban mindezeken túl is kötődik Arthur Conan Doyle legismertebb hőséhez: az Indiewire jelentése szerint ő a Searching for Sherlock: The Game’s Afoot elnevezésű kezdeményezés tiszteletbeli elnöke. A projekt a UCLA egyetem Film és Televízió Archívumának és a Baker Street Irregulars nevű nemzetközi irodalmi szervezetnek a szerelemgyereke, melynek célja a figura örökségének megóvása, valamint a némafilmkorszakból származó Sherlock Holmes-filmek felkutatása.

Sherlock megjelenése nemcsak a (krimi)irodalomban számított szenzációnak annak idején: a mozi hajnalán rengeteg hosszabb-rövidebb Holmes-film készült. Ezek nagy része azonban elveszett –

a legismertebb, máig fennmaradt adaptáció Buster Keaton 1924-es paródiája, a Sherlock Jr.

A UCLA Film és Televízió Archíumának vezetője, Jan-Christopher Horak becslése szerint a némafilmkorszakban készült amerikai filmek több mint 80 százaléka veszett oda a nem megfelelő tárolás, a félrecímkézés, a tűzesetek vagy egyéb problémák miatt. Épp ezért azt sem lehet pontosan tudni, mennyi Holmes-film létezik még valójában, ám egyértelmű bizonyítékok utalnak arra, hogy lennie kell még néhány mindent túlélő tekercsnek. A Sherlock nyomában c. projektet az amerikai Kongresszusi Könyvtár, a New York-i MoMA, illetve számtalan filmarchívum és filmtörténész támogatja szerte a világon.

Egy rég elveszettnek hitt, William Gillette főszereplésével készült 1916-os Sherlock-filmet 2014-ben találtak meg Párizsban – a szervezők abban reménykednek, még több hasonló kincsre bukkannak majd. Hogy a marketingen túl mi lesz Robert Downey Jr. szerepe mindebben, egyelőre nem tudni.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány a tettes

A DK-s politikus visszavonulásának mindenki örül. Örül a Fidesz, örülnek azok is, akik őszintén a pokolra kívánják Orbánt és a rendszerét. Hiszen Gyurcsány távozása felér egy beismeréssel: tényleg mindenért ő a hibás.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.