Dokumentumfilm

Tiger

  • SzSz
  • 2021. március 3.

Mikrofilm

Jó pár évnek el kell még telnie, hogy egy sportdokut ne a tavalyi Michael Jordan – Az utolsó bajnokságighoz mérjünk majd.

Az HBO Tiger Woods-dokumentumfilmje esetében a párhuzam több szempontból is adja magát: mindkettő főhőse egy rekordokat döntögető, a sportágát megváltoztató fenomén, a sporton is túlmutató ikon, aki bőrszíne ellenére képes volt a világ leggazdagabb hírességei közé emelkedni. A Jordan-sorozat 8 órát meghaladó játékidejében ennek majd’ minden elemét ki is bontja, ráadásul maga a kosaras a leggyakoribb megszólaló benne – az exkluzivitás ára azonban az volt, hogy teljes kontrollt gyakorolhatott a felhasznált felvételek felett.

A Tiger alig több mint 3 órában próbálja bemutatni főszereplőjét, ám Woods és családtagjai nem nyilatkoznak. Megszólal viszont a volt caddyje („fegyverhordozója”), gyerekkori szerelme, egykori barátja, leghíresebb szeretője. Nem is a mondandójuk az érdekes, hanem az, hogy annak ellenére, hogy Tiger kitörölte őket az életéből, csakis a tisztelet hangján tudnak beszélni róla. Ez a mértéktartás jellemzi magát a filmet is: az eső epizódban megismerhetjük Woods sportolói karrierjét, és az azt inspiráló, illetve arra árnyékot vető apját is. A világ legjobbjának lenni áldozatokkal jár – látszólag ennyi az epizód tanulsága, ám a szexbotrányt bemutató, bulvárban tocsogó második felvonás után a látottak átértelmeződnek. A Tigerben lett volna még potenciál, ám így is érzékletesen beszél arról, hogy milyen ára van a hírnévnek és a perfekcionizmusnak, és mi történik akkor, ha valaki túl közel repül a Naphoz.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.