Tom Hanks ismét háborúba megy

  • Szabó Ádám
  • 2020. március 7.

Mikrofilm

Rettegjenek a nácik!

Amerika kedvenc színészének legújabb filmje mindenféle nagyobb hírverés nélkül készült, a Sony Pictures pedig szinte a semmiből dobta be az internet népének a film akciódús trailerét. Ez alapján a Greyhound egy tipikus látványos, ám nagyrészt zöld háttér előtt forgatott háborús mozinak néz ki, annyi különbséggel, hogy ezúttal a helyszín az Atlanti-óceán.

A film C. S. Foster The Good Shepherd című könyvéből készült, amely 1955-ben jelent meg; a mozi azért volt kénytelen nevet változtatni, mert ugyanezzel a címmel Robert De Niro már rendezett egy filmet (Az ügynökség) 2006-ban, aminek persze semmi köze a regényhez. A Greyhoundról viszont Amerikában mindenkinek az Államok legnagyobb busztársaságának neve ugrik be, de sebaj.

A sztori a Tom Hanks alakította kapitányról szól, akinek irányítása alá 37 hajó tartozik, konvojára azonban a II. világháború kezdetekor náci tengeralattjárók támadnak. Hanks nem csak a főszerepet játssza, de ő írta a forgatókönyvet is. Nem ez az első ilyen próbálkozása: néhány sorozatepizód (Az elit alakulat, A végtelen szerelmesei  Az Apolló-program) mellett saját rendezésű vígjátékainak könyvét is maga jegyzi. Ezek között akad remekül (Nyomul a banda) és kevésbé jól sikerült (Larry Crowne) darab is. A Greyhound rendezői székében azonban nem ő, hanem Aaron Schneider ül, ő főképp operatőrként ismert, Two Soldier című rövidfilmjéért azonban 2003-ban Oscart is nyert. Azóta egyetlen filmet rendezett: A temetésem rendezem című drámát Robert Duvallal és Bill Murrayvel.

Tom Hanks legutóbb 5 éve vonult harcba, az Ithaca nevű filmjét talán már ő is elfelejtette, de ugyanebben az évben mutatták be a Kémek hídját is. Előtte szintén Spielberggel dolgozott a Ryan közlegény megmentésén, producerként pedig részt vett Az elit alakulat és a The Pacific  A hős alakulat elkészítésében is.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.