Újra nagyot dob a Csernobil alkotója, és nem is egyet!

  • Szabó Ádám
  • 2020. március 7.

Mikrofilm

Az még hagyján, hogy megpróbálja feltámasztani a Karib-tenger kalózait....

A Csernobil nemcsak a tavalyi év legnagyobb szenzációja, de egyik legmeglepőbb sikere is volt. Az HBO háza táján mindenki a Trónok harca befejező évadától várta a tüzijátékot, a sárkányos sorozat azonban csúfosan beégett. Aztán érkezett Craig Mazin, akinek olyan filmek forgatókönyveit "köszönhetjük", mint a Személyiségtolvaj, a Másnaposok 2-3, vagy a Horrorra akadva 3-4. Mindez nem adott okot bizakodásra, ám a Csernobil mégis hatalmasat szólt: nézettségi rekordokat döntött, besöpört 10 Emmyt és két Golden Globe-ot, ráadásul tévés hidegháborút indított.

Ezek után mindenki tűkön ülve várta, mihez kezd legközelebb Craig Mazin: folytatja a társadalmi és történelmi kérdések boncolgatását és ismét elmerül valamilyen keleti katasztrófában? Jöhet a majaki atomrobbanás vagy a tiszai ciánszennyezés ötször egyórás tévés feldolgozása? Esetleg visszatér a bugyuta komédiákhoz és meg sem áll, amíg a Horrorra akadva két számjegyű sorozattá nem duzzad? A jelek szerint maga Mazin sem döntötte még el, melyik az ő útja.

Még tavaly októberben érkezett a hír, hogy a Disney ismét belevág A Karib-tenger kalózaiba. A franchise többször földbe állt már, az ötödik epizóddal pedig már a rajongói is elföldelték a sorozatot a szerepébe beleszorult Johnny Depp-pel együtt, de a stúdió most abban bízik, hogy Mazinnal a fedélzeten van még remény a sikerre. A forgatókönyvet rajta kívül Ted Elliott jegyzi majd, aki az előző kalózos filmek mellett a Shreken is dolgozott. Rendezőnek valamiért megtartották a Salazar bosszúja készítőjét, Joachim Rønningot, aki hiába dirigálta azóta a Demóna folytatását is, egyetlen értékelhető munkája még mindig a 2013-as Kon-Tiki, mellyel Oscar-jelölést szerzett Norvégiának.

Ami a Csernobillal mennybe ment Mazint illeti, őt természetesen az HBO is tárt karokkal várja vissza; most pedig már azt is tudjuk, milyen tévéprojekten dolgozik legközelebb. A The Hollywood Reporter szerint a The Last of Us című videojátékból készít sorozatot, rendhagyó módon magával a játék alkotójával, Neil Druckmannal karöltve. A játék 2013 egyik legnagyobb szenzációja volt: óriási kritikai sikert aratott, a Wikipedia szerint ez minden idők ötödik legjobb Playstation 3 játéka a Metacritic nevű kritikaösszesítő oldalon, ráadásul a platform legjobb eladási számait produkálta.

A túlélőhorror-játék főszereplői egy Joel nevű csempész és egy Ellie nevű tinédzser, őt kell Joelnak kicsempésznie a karanténból, ugyanis ő lehet a kulcsa a világjárvány elleni gyógymódnak. A sorozat nemcsak a játék sztoriját követi majd, de kapcsolódni fog a nemsokára megjelenő második rész történetéhez is. A játék rajongói máris elkezdték ötletekkel bombázni a stúdiót, mely színészek illenének leginkább a főszerepekbe. Ezek alapján a Trónok harca Jaime Lannistere, Nikolaj Coster-Waldau, valamint az Éretlenségiből ismert Kaitlyn Denver tűnik befutónak.

Mindezek alapján a The Last of Us akár egy elszálltabb, hollywoodi szájízre szabott Csernobil is lehet, egy tévés Az ember gyermeke, vagy épp egy újabb közhelyes apokaliptikus sorozat.

Figyelmébe ajánljuk

Magyar Péter szupersztár

Napok alatt tökéletesen összeállt a Tisza Párt által koordinált zarándokút, Magyar Péter speciális országjárás keretében gyalogol el Budapestről Nagyváradra. De miért nem a sajtószabadsággal foglalkozik? Elmondta.

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.