Tévétorrent

What We Do in the Shadows

Mikrofilm

Kicsit más közegbe érkezett a Jemaine Clement és Taika Waititi 2014-es, azonos című filmjéből készült sorozat, mint anno az eredeti. Már túl voltunk jó néhány vámpírhullámon és újraértelmezésen, de a rövidke játékidejű, hosszú gegláncokból álló, a díszletekre és miliőre sokat adó új-zélandi mockumentary még így is felkavarta az állóvizet.

A sorozat most Új-Zélandot elhagyva egy Staten Island-i vámpírfészekbe vezet be. A család feje Nandor, a Könyörtelen, aki igen kényes a rendre és az udvarias hangnemre. Osztozik a házon egy vámpírházaspárral, a teátrális Nadjával és Laszlóval, valamint a mindannyiuk által gyűlölt emberi külsejű energiavámpírral, Colin Robinsonnal. Hűségesen szolgálja őket Nandor cselédje, Guillermo, remélvén, hogy szolgálataiért cserébe őt is vámpírrá teszik. A filmhez hasonlóan a sorozat is mélyen megmártózik a populáris vámpírkultúrában – ennek megkoronázása a Vámpírtanács felbukkanása, melynek tagjai közt két lábon járó filmes idézetek sorakoznak (Tilda Swinton, Danny Trejo, Evan Rachel Wood, Wesley Snipes). A terjedelmesebb formátum feszesebb narrációt kíván, így minden epizód egy kisebb történetet mesél el, és kapunk egy lazább átívelő szálat is. A poénok is egyenetlenebbek, a hosszabb játékidőben nehéz fenntartani a film intenzitását. Viszont több idő marad a vámpír-ember viszonyok kibontására, ami néhol egészen melankolikus pillanatokat szül. Az alkotók nem változtattak a bevált recepten, és van is benne spiritusz, de a szériának még keresgélnie kell a saját hangját.

Magyar felirat: Vendég!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Egyetemes gyávaság

A gyermekvédelminek csúfolt törvény utóhatása borzolta a kedélyeket az elmúlt hetekben a Pázmány Péter Katolikus Egyetemen. Június közepén, még a Pride – azóta tudjuk: több százezres – vonulása előtt cikket jegyzett a Hvg360 felületén az egyetem Pszichológiai Intézetének három oktatója.

Adja vagy nem adja?

A történet népmesei szála szerint Donald Trump a hivatalban eltöltött dolgos nap után hazatért otthonába, ahol szerető hitvese, Melania várta őt.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.

Ítélt az utókor

Szerették őket, így az államosításkor maradt 200-200 hold földjük. Később mégis ku­láknak minősültek az utolsó óföldeáki földes­urak, Návay László és testvére, Aranka. Egy cselédjük házában haltak meg. Kúriájukat most uniós pénzből felújítják. Bérelhető lesz, mint a közeli batidai vadászkastély.