Zombifolytatás az idei nyár első kasszasikere
Peninsula
Peninsula

Zombifolytatás az idei nyár első kasszasikere

Mikrofilm

Igaz, csak Koreában – Amerika továbbra is Tenetre vár.

Néhány hónapja mutattuk be a Vonat Busanba – Zombi expressz folytatásának előzetesét. Akkor még a vírus miatt nem lehetett tudni, mikor kerül moziba a film; a járványhelyzet mérséklődésével azonban a közelmúltban nemcsak lassan kinyitottak a filmszínházak Dél-Koreában, de megérkezett a vásznakra a zombifilm folytatása is.

A Mad Max és az Akira találkozása a zombikkal – itt a hírhedt horror folytatásának előzetese!

A Vonat Busanba - Zombi expressz folytatásától igazi akcióorgiával tarkított zombi-apokalipszis várható. Nézze meg az igazán durva előzetest! Mintha ezer év telt volna el, mióta az februárban csodát téve megnyerte az Oscar-díjat, ma szinte az egész világon szünetelnek a mozik és állnak a forgatások is, ám a forgalmazók már gőzerővel készülnek a filmipar újraindulására.

Ráadásul az élőhalottak több mint tisztességes eredményt rémisztgettek össze: 13 millió dollár értékben váltottak rá jegyet az emberek, amihez a tajvani mozik még 5 milliót dobtak. A Peninsula című folytatás kifejezetten jól szerepelt az IMAX termekben is. A film a 2016-os, nagy sikerű első részre tesz rá még egy lapáttal: négy évvel az akkori események után játszódik, amikor a zombik uralta Dél-Korea teljesen összeomlott, egy katonának azonban be kell jutnia a poszt-apokaliptikus területre.

Azért is jó hír az első, nagyobb lélegzetű premier bevételi sikere, mert reményt adhat arra, hogy a koronavírus mégsem pusztította el a moziipart. Az elemzők ugyanis attól tartanak, hogy hiába nyitnak újra a termek világszerte, az emberek egyszerűen nem akarnak majd a fertőzésveszély miatt idegenekkel egy terembe zárva filmet nézni. Egyrészt nincs is mit, hiszen a legnagyobb bemutatókat sorba halasztják el a stúdiók, másrészt az eddig is a hagyományos mozikat fenyegető streaming tovább erősödött: nemcsak biztonságosabb és kényelmesebb, de a Netflix és társai egyre inkább átveszik a hagyományos stúdiók szerepét – mi több, egyre több moziforgalmazó dönt úgy, hogy inkább ők is online mutatják be filmjeiket.

Eközben Amerikában továbbra is csak vágyálom az idei nyári moziszezon – és lehet, hogy ez így is marad. Mindenki Christopher Nolan nagyszabású Tenet-jétől várta, hogy megmentse az idei nyarat. A film eredetileg július 17-én debütált volna, ám a dátumot a vírushelyzet miatt folyamatosan változtatták.

Messiásként várják a mozik Christopher Nolan új filmjét

Egyszemélyben kell megmentenie a teljes nyári filmszezont. A sötét lovag trilógiájával beindította a képregényfilmek sokadik reneszánszát; az Eredettel és a Csillagok között-tel bemutatta, hogy eredeti filmekkel is lehet sikert elérni, a Dunkirkkel pedig egy sokszorosan lerágott csontból kreált igazi eseményfilmet. Ilyen előzmények után nem csoda, hogy mindenki tűkön ülve várja Christoper Nolan legújabb moziját, a Tenetet.

A legújabb hírek augusztus 12-ről szóltak – ez a normál esetben májusban kezdődö nyári blockbuster szezon utolsó hónapjának közepe. A fertőzések ismételt fellángolásával újra veszélybe került a premier, ezért a Warner Bros. megint lefújta a bemutatót, és ezúttal már nem is jelölt ki új időpontot. Sőt: elmondták, lehetséges, hogy a film nem is kap majd hagyományos, egész világra kiterjedő mozis premiert. Attól nem kell félnünk, hogy az éneklő trollokhoz vagy a Scooby-Doo-hoz hasonlóan a Tenet is a netre költözik: Christopher Nolan ugyanis azt nyilatkozta, hogy

az összes eddigi filmje közül ez kívánkozik leginkább a nagyvászonra, így vélhetően nem engedi a streaminges bemutatót.

Egyes elemzők szerint a stúdióknak egyszerűen alkalmazkodni kellene az új helyzethez, és amint ez jogilag és biztonságosan lehetséges, be kellene mutatni az új filmjeiket a moziban – még akkor is, ha azok nem hoznak annyi pénzt, mint korábban remélték. A Tenettől összességében minimum egymilliárd dolláros eredményt várt a stúdió, ami nem is csoda: több mint 200 millióból készült, a marketing és egyéb költségek pedig ugyanennyit elvihetnek.

Az Indieweire cikkében több alternatívát is vázolt: lehetséges, hogy a vírushelyzet alakulásától függően a világ különböző pontjain más-más időpontokban mutatják be a filmet; de az is előfordulhat, hogy az egyes amerikai nagyvárosok között is eltérő premierek lesznek. Megtörténhet, hogy mérséklődik annyira a járvány, hogy szeptemberben mégis az egész világon bemutatják – vagy éppen csak ott, ahol már nem tombol a járvány, tehát Amerikán kívül. A Warner Bros. ezzel is bebizonyíthatná ugyanis elkötelezettségét a hagyományos mozibemutatós modell mellett. Bárhogy is alakul, a film körüli huzavona tökéletesen szemlélteti a moziipar jelenlegi válságát.

Figyelmébe ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.