A MÁV és a hőségriadó: amikor az előhűtési tevékenység elvégzése akadályokba ütközik

  • narancs.hu
  • 2024. augusztus 16.

Narancsblog

A MÁV megállapítása a júliusi hőségriadó idején felért egy hűsítő tapasszal, hiszen a telet juttatta az eszünkbe, amikor a hideg az oka mindennek…

Az előző hónapban megtanulhattuk, hogy hőségriadó idején érdemes a MÁV közléseire fókuszálni. Július 12-én jelent meg A vasúti járműveket és a pályát sem kíméli az extrém hőség című közlemény, amelyben azzal indítottak, hogy arra kérik a meleget nehezen viselő utasokat, hogy

„vonattal csak a legszükségesebb esetben induljanak útnak”, ha mégis így tennének, inkább válasszák a buszt.

Nem lehetett volna erre egy rossz szavunk sem, ha mindezt valamely jó szándékú illetékes mondja, a tisztiorvos, a kórházi ügyeletes, vagy szomszéd néni, itt azonban arról volt szó – és ez példátlan a maga nemében –, hogy a szolgáltató kérte az utasait, hogy ne vegyék igénybe szolgáltatásukat, mert bajuk származhat belőle. Olyan volt ez, mintha a piaci kofa a saját portékájától zavarta volna el a vevőket.

Nem lett e dolog kevésbé abszurd attól sem, hogy a MÁV illetékesei igyekeztek valamiféle magyarázattal szolgálni. Ami röviden így foglalható össze: a problémák eredője a „huzamos idejű magas hőhatás”. Ebben az a legjobb, hogy e megállapítás felért egy hűsítő tapasszal, hiszen a telet juttatta az eszünkbe, amikor viszont a hideg az oka mindennek… Vagy valami más.

De a fentieken túl a vasúttársaság előállt egy öt pontba szedett magyarázatcsokorral is, amelyet vélhetően azért mondtak tollba, hogy mindenki tudja meg, végeredményben törvényszerű, hogy a vasúti szolgáltatások nem úgy működnek, ahogy azt az utas a jegypénztártól való távozás után elképzeli.

Ennek fényében a MÁV júliusi intelmei alapján

  • ha lerobban a szerelvény, nyugtasson meg bennünket a tudat, hogy az illetékesek igyekeznek a lehető leggyorsabban reagálni, és a lehetőségükhöz képest pótlóbuszt, vagy tartalék szerelvényt forgalomba állítani (1. pont);
  • ha túlzottan melegünk lenne a kocsiban, vegyük figyelembe, hogy a vasúti dolgozók „kiemelten felügyelik a légkondicionáló berendezésekkel ellátott járművek esetén az előhűtési tevékenység elvégzését”, bármit is jelentsen ez (2. pont);
  • ha még ezek után is beledöglünk a melegbe, legyünk tisztában azzal, hogy „a járműpark jelentős része még nem klímával, hanem ún. légjavítóberendezéssel felszerelt, amelyek 35 fokos, vagy azt meghaladó hőséggel már nem bírnak” (3. pont);
  • és azt sem árt tudni ilyenkor, hogy „a klíma miatti panaszok kivizsgálása után legtöbbször az derül ki, hogy a kérdéses készülékek működtek (!), csak a technikai korlátjaik miatt nem voltak képesek olyan mértékben lehűteni a levegőt, hogy az az utasok többségének komfortos legyen” (4. pont);
  • végezetül pedig mindenki vigyen magával az útra vizet (5. pont).

Úgy véljük, hogy e megállapítások és figyelmeztetések mellett talán elfért volna még egy 6. pont is azzal, hogy akinek még ezután is kedve támad egy kis nyári vonatozásra, az meg is érdemli, de ne legyünk telhetetlenek. Már csak azért sem, mert a klíma- és egyéb infernók eredőjével a MÁV is tisztában van, mint írják, a legtöbb problémát „a többnyire túlkoros vasúti járművek és berendezések” okozzák.

De idézhetnénk a Vasutas Szakszervezet elnökének, Meleg Jánosnak a Népszavában közzétett megállapítását is, mely szerint „leírhatatlan munkahelyi feszültséget, bizonytalanságot és komoly belső érdeksérelmet hoz a MÁV átalakítása”, bár az mindennél többet mond, hogy

július 5-15. között, a hőségriadó tíz napja alatt több mint tízezer vonat késett, 560 pedig el sem indult.

Ehhez képest óriási előrelépés, hogy a mostani hőségriadóban – még – nem omlott össze a vasúti közlekedés. Sőt, a vonatozásról sem akarnak lebeszélni.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.