Ezért tisztességes ajánlat a civilek 19 népszavazási kérdése

  • narancs.hu
  • 2015. március 18.

Narancsblog

A parlamenten kívüli ellenzék egyes szerveződései rendszerbontó népszavazás kezdeményezését jelentették be március 15-i nagygyűlésükön – rögtön megindult a fanyalgás.

A parlamenten kívüli ellenzék egyes szerveződései rendszerbontó népszavazás kezdeményezését jelentették be március 15-i nagygyűlésükön: 19 kérdést fogalmaztak meg, amelyek – vagy közülük akár csak néhány – elfogadása reményeik szerint beindíthatná az Orbán-rezsim szisztematikus és jogállami lebontását.

Az első reakciók alapján a parlamenti ellenzék egyelőre kivár, a kormánypártok természetesen nem foglalkoznak vele, a nyilvánosság pedig jobbára fanyalog. Noha azt mindenki elismeri, hogy a civileknek, ha a pályán akarnak maradni, az „együgyes” demonstrációk lecsengését követően elő kell állni valamivel, de a kérdésözön bonyolultsága, a „mindennapok problémáitól” való úgymond távolisága inkább értetlenséget váltott ki.

Első ránézésre mindez komoly kifogásnak is tűnhet. Pedig elsőre sem az.

false

 

Fotó: MTI

Egyszerűen nem igaz, hogy ezek a kérdések „elrugaszkodottak” volnának, vagy ne lennének alkalmasak a rezsimellenes szavazók mozgósítására. Hiszen valamennyi a Nemzeti Együttműködés Rendszerének a lényegét veszi célba, és arra teremtene lehetőséget egy reménybeli referendumon, hogy a társadalom az orbánizmus leggyűlöletesebb jegyeiről, az elmúlt 25 év vakvágányairól mondjon ítéletet. Arról a bicskanyitogató arcátlanságról, amellyel a közpénzek, az ország fejlesztésére érkező uniós támogatások magánzsebekbe pumpálása zajlik. A NER uralkodó osztályának (de a politika egyéb érintett szereplőinek is) valódi gazdasági teljesítmény nélküli, kizárólag a hatalmi pozícióval magyarázható látványos meggazdagodásáról. (E témát hat kérdés érinti, beleértve az Európai Ügyészségre vonatkozót is.) Energetikai és gazdasági függetlenségünk tervezett feladásáról. (A paksi szerződés nyilvánosságára és a zöldenergiára vonatkozó kérdések.) A magánnyugdíjak elrablásáról és föléléséről. A trafikmutyiról. A vérlázító Parragh-adóról, amit minden vállalkozás köteles megfizetni, függetlenül attól, hogy iparkamarai tag, vagy sem. Az ügynökkérdésről. A tönkretett egészségügyről. Orbán budai várba költözéséről, pontosabban mindarról, amit ez szimbolizál. És így tovább, és így tovább.

Egy referendumra szánt kérdésnek meg kell felelnie bizonyos formai és tartalmi jegyeknek, különben már az első körben kihajítja a választási iroda. A „bonyolult” fogalmazás ezért nem érv semmire és semmi ellen, hiszen a szavazásra bocsátandó témák lényegét el lehet magyarázni, továbbá azokról értelmes vitát lehet folytatni. Erre valók a kampányok, erre valók a politikai pártok, a politikusok, erre való a nyilvános tér. Például a holnap megjelenő Narancsban Kozák Márton közérthető módon ír arról, miért lenne fontos népszavazást tartani a tao-pénzekről. Ha valaki ebből annyit szűr le, hogy törvényileg kellene megakadályozni, hogy hibbant miniszterelnökök a jövőben is de facto közpénzből építtessenek futballstadiont a kertjük végibe, akkor a lényeget levette.

Ezt a munkát persze el kell végezni. És el is lehet rontani, szó se róla, hiszen rengeteg a buktató, kezdve a népszavazásra szánt 19 kérdés hitelesítésének megnehezítésétől (vagy megtagadásától) a parlamenti ellenzéki pártok csendes bojkottján át a civilek tapasztalatlanságáig, naivitásáig. Mégsem kellene eleve lemondani legalább a végiggondolásáról annak, hogy milyen lehetőségek rejlenek ebben a tisztességes politikai ajánlatban. Önmagunk, mindannyiunk lenézése volna, ha nem így tennénk.

Figyelmébe ajánljuk

Hol az ember?

A megfilmesíthetetlen könyvek megfilmesítésének korát éljük – ezek pedig nagyrészt sci-fik. Herbert Ross Dűnéjének sokszor nekifutottak, mire Denis Villeneuve szerzői húrokat pengető két blockbustere végre a tömegek igényeit is képes volt kielégíteni; Isaac Asimov Alapítványából az Apple készített immár második évadát taposó, csillogó űroperát – a Netflix pedig az elmúlt évek egyik legnagyobb sikerű, kultikus hard sci-fijébe, Liu Ce-hszin kínai író Hugo-díjas A háromtest-triló­giá­jába vágott bele.

Nem viccelnek

  • - minek -

Poptörténeti szempontból is kerek jubileumokkal teli lesz ez az év is – novemberben lesz negyven éve, hogy megjelent a The Jesus and Mary Chain első kislemeze, a melódiát irgalmatlan sípolásba és nyavalyatörős ritmusba rejtő Upside Down.

Elszáll a madárnő

„Én nem tudok, és nem is szeretek a képeimről beszélni. Amit el tudok mondani, azt csak színnel tudom elmondani. Képeimbe belefestettem az életem tragédiáit és örömeit. Ez volt az életem” – halljuk a művész vallomását a kiállítás első termében, a falra vetített 1977-es rövidfilm részleteként.

Aktivizmus színészekkel

  • Erdei Krisztina

Csoszó Gabriella aktivista fotós, töretlen kitartással vesz részt az ellenzéki tüntetéseken és osztja meg képeit azokkal, akik szeretnének mást is látni, mint amit a NER kínál.

Házasok hátrányban

  • Kiss Annamária

Középkorú házaspár egy protokollparti után vendégül lát egy fiatal párt egyetemi lakosztályuk teraszán, hajnali kettőkor. Az elején mit sem sejtenek arról, hogy ez lesz valamennyiük életének talán leghosszabb éjszakája.

Koponyalabirintus

Az alighanem legelismertebb, világirodalmi rangú kortárs román író, Mircea Cărtărescu 2015-ös nagyregénye rendkívüli, monstruózus mű. Kiszámíthatatlan, szabálytalan, megterhelő. Pedig látszatra nagyon is egyszerű, már-már banális helyzetből indul.

Messziről jött zeneszerző

A Tigris és sárkány és a Hős filmzeneszerzője hat éve már járt is nálunk, mégis bemutatásra szorul a magyar koncertlátogatók előtt. A hatvanhat éves, kínai származású komponistáról hídemberként szokás beszélgetni, aki a hagyományos kínai klasszikus zenét tömegekhez vitte el a nyugati világban.

Az ajánlat

Napi rendszeres fellépéseinek sorában Magyar Péter a múlt pénteken a Klubrádióban járt, ahol Bolgár György műsorában mindenféle kijelentéseket tett Ukrajnáról, illetve az ukrajnai háborúról.

A hegyi ember

Amikor 2018 februárjában Márki-Zay Péter az addig bevehetetlennek hitt Hódmezővásárhelyen, az akkoriban igen befolyásos Lázár János városában az időközi polgármester-választáson magabiztosan legyőzte fideszes ellenfelét, reálisnak tűnt, hogy mindez megismételhető „nagyban” is a tavaszi országgyűlési választásokon.

„Pályáznék, csak nem tudom, kivel”

Miért meghatározó egy társadalom számára a migrációról szóló vita? Hogyan változott a meg Berlin multikulturális közege? Saját történetei megírásáról és megrendezéseiről beszélgettünk, budapesti, román és berlini színházi előadásokról, de filmtervei is szóba kerültek. Kivel lehet itt azokra pályázni?

Pusztítás földön, vízen, levegőben

A magyarországi üvegházhatású gázkibocsátás csaknem háromszorosa került a levegőbe az ukrajnai háború első másfél évében. Óriási mértékű a vízszennyeződés, állatfajok kerültek a kipusztulás szélére. Oroszország akár fél évszázadra való természeti kárt okozott 2023 közepéig-végéig.