Orbán-piramis épül Budapest közepén

  • narancs.hu
  • 2015. május 21.

Narancsblog

Fürjes Balázs, budapesti fejlesztésekért felelős kormánybiztos, a Népstadion, pardon, a Puskás Stadion helyén épülő sportközpont megvalósításának felügyelője máris bemondta az unalmast.

Míg Orbán Viktor nagyralátó hívei – elsősorban a főnök sportszeretetében bízva – egy esetleges budapesti olimpia megpályázásáért, megrendezéséért verik kisebb-nagyobb rendszerességgel a tamtamot, a valóság kezd egészen más irányt venni. Persze, az is hülye, aki Orbán sportszeretetére alapoz projekteket, hiszen a miniszterelnököt valójában a focin kívül még a hagyományosan magyar sikersportágak is csak némi fotózkodás erejéig érdeklik. De ez mindegy is, legyen az olimpiáért lobbizók baja.

A mi bajunk most épp az, amit a Népstadionnal készülnek csinálni. Na, mit is? Könnyű kitalálni, azzal kezdődött, hogy átkeresztelték Puskás Ferenc Stadionra. Igen, így van, és ma már ott tartunk, hogy a kormánybiztos bejelenti: focistadionná alakítják át.

false

 

Fotó: fortepan.hu

„A korábbi tervekben még 20 sportágat kiszolgáló multifunkcionális létesítményről javarészt lehámozzák a focin kívüli elemeket. Bár a 68 ezer férőhelyes létesítmény alkalmas marad különféle kulturális rendezvények, akár 80 ezres koncert befogadására is” – írja a Népszabadság Fürjesre hivatkozva.

Világos beszéd, foci lesz meg Omega-koncert.

A lap is emlékeztet, Fürjes márciusban vette át a sportcentrum felújítását célzó projektet, aligha világos utasítások híján… S mára már ki is derítette, hogy nincs pénz futópályára, egyebekre, csak a focinak, igen, a legendás magyar focinak (Fiola, Guzmics, Vanczák…) lesz hely a főváros mégiscsak legfontosabb sportlétesítményében, meg persze a megnyitón fellépő, kétszáz éves fennállását csökkentett létszámban ünneplő Omega együttesnek.

Az ok persze nemcsak a költségmegtakarítás, és még csak nem is Orbán monomániája, hanem az, hogy bekuncsorogtuk magunkat a közeles össz-európai rendezésű foci Eb lebonyolítói közé egy vagy két meccs erejéig, ezért fel kell húznunk időre (még) egy focistadiont, lehetőleg marha nagyot. (Tehát mégis Orbán monomániájáról van szó.)

S így akkor meglesz ez a marha nagy fővárosi focistadionja a miniszterelnöknek, alig tizenkétszer akkora, mint a felcsúti. A többi sport ejtve. Az ország meg nézheti, hogy szotyizza tele a gazdája Budapest egyik emblematikus helyszínét. S így lesz az egész országból, a fővárosból a szemünk láttára Felcsút.

A megnyirbált büdzséből tán még futja azért (igaz, nem a futópályán) egy csinos kisvasútra, ami mondjuk a lezárt Cinege utcát köti össze a Parlamenttel, egy csónakázótóval és a város ezen új büszkeségével.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.