Motorhiba – Steiner, Orbán és a betiltás

  • narancsblog
  • 2013. április 19.

Narancsblog

Sok ötletünk lenne, mi mindent tehetne Orbán a hazai szélsőjobb ellen, de a rendőrség zsinóron rángatása nem szerepel közöttük.

Nem a lehetséges világok legjobbika jár ábrándos fejünkben, és nem delirálunk arról, hogy a hülyeség előbb hal ki, mint az emberiség. Nem csak Magyarországon, de a toleranciában és a múlt feldolgozásában ránk mérföldeket verő országokban is időről időre hőzöngenek náci barmok – ez legalább olyan természetes, mint amennyire megszokhatatlan.

Az általunk elképzelt, másik Magyarországon erre a hírre az összes parlamenti erő undorodva ítélné el a rendezvényt támogató neonáci pártot – hiszen az Adj gázt! főszervezője a Jobbik XI. kerületi szervezetének elnöke. A miniszterelnök sokadjára fejtené ki, milyen gyomrot felkavaró érzés antiszemitákkal vitatkozni a parlamentben. A rendőrség nagy erőkkel biztosítaná a nácik randalírozását, amelyet, ha jogsértés történik, azonnal feloszlatna. Azon a másik, majdnem normális Magyarországon nem létezne Békemenet, ha véletlenül mégis, akkor az a Mazsihisz és az ellenzéki pártok mellett menetelne a többezres tömeg élén, amely puszta jelenlétével késztetné meghunyászkodásra a csőcseléket. Ha éppen az országban tartózkodna, megjelenne Orbán és/vagy Kövér és/vagy Áder, de esetleges távolmaradásukon senki nem rugózna, mert úgyis rendszeresen járnának antifasiszta rendezvényekre, és következetesen képviselnék, hogy vannak a pártpolitikai csatározások, és ezektől valahol messze, a kénköves pokolban fortyognak az emberellenes ideológiák.

Tudjuk, hogy ezen a Magyarországon nem ez történt. A miniszterelnök nem kelt ki a neonácizmus parlamenti képviselete ellen, és lassan a sajtó is leszokik a Jobbik néven nevezéséről, hiszen annak bírósági papírja van róla, hogy nem szabad neonáci pártnak hívni. Ehelyett Orbán utasította Pintért, Pintér a rendőrséget, amelyik pár óra alatt betiltotta a felvonulást.

Heves és a szokásosnál némileg érdekesebb viták folytak a sajtóban, „be kell-e tiltania” Orbánnak a náci vonulást. Lapunk álláspontja szerint nem. A szimbolikus gesztusok fontosak, tehát igen, ítélje el, jöjjön el az Élet menetére, de a többit bízza a rendőrségre, a bíróságra és a felháborodott civilekre. Orbán lépésétől nem lesz diktatúra Magyarországon, és nem következik belőle, hogy legközelebb majd maga Pintér Sándor gázol át fehér tankkal a Milla tüntetőin, de a betiltás gesztusa alkalmas arra, hogy félelmet keltsen – különösen a kormány autoriter vonzalmainak ismeretében. Ez a baj Orbán akciójával, nem az, hogy – mint tegnap kiderült – mégis aszfaltra szállnak a ferde érzelmű motorosok.

Ezért nem értünk egyet az MSZP Steiner Pál által tolmácsolt követelésével sem, hogy Orbán haladéktalanul intézkedjen a vonulás megakadályozása érdekében. Sok ötletünk lenne, mi mindent tehetne Orbán a hazai szélsőjobb ellen, de a rendőrség zsinóron rángatása nem szerepel közöttük. (Steiner olyat is mondott mai sajtótájékoztatóján, hogy ha mégis lesz motorozás, az megkérdőjelezi Orbán ún. szavahihetőségét. Ezt a mondatát nem tudjuk értelmezni.) Ha valaki, jelen esetben az MSZP, a demokrácia értékei mellett kardoskodik reggel, éjjel meg este, az ne kérje azt délelőtt és délután, hogy a miniszterelnök nyilvános rendezvényeket tiltson be. (És persze ne pózoljon a demokrácia terén szintén deficites román kollégával se.)

Mert nem ez a dolga a miniszterelnöknek, és nem ez a dolga az ellenzéknek.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”