Szolidaritás az Indextől távozó kollégákkal

  • Magyar Narancs
  • 2020. július 24.

Narancsblog

Az utóbbi napok történései csapást jelentenek nemcsak a megélhetésüket elvesztő kollégákra, hanem a magyar online sajtóra, egészében a magyar független újságírásra és a magyar sajtószabadságra nézve is. Szolgálati közlemény.

Több mint 50 ember vonult ma a felmondási papírjaival az Index szerkesztőségében Bodolai László ügyvéd, a lapot kiadó Magyar Fejlődésért Alapítvány elnökének irodájába. Bodolai néhány éve még a lap függetlenségének zálogaként került jelenlegi pozíciójába, az utóbbi napokban azonban egy sor érthetetlen és indokolatlan, külső befolyást feltételező, és a szerkesztőség integritását sértő döntést hozva megingatta a bizalmat a szerkesztőség függetlenségében.

Az Index szerkesztősége világosan fogalmazott, amikor kikötötte, hogy mit tekint a függetlenség feltételének: hogy se a tartalomba, se a szerkesztőség összetételébe ne történjen külső beavatkozás. Ez utóbbi sérült Dull Szabolcs főszerkesztő menesztésével.

A szerkesztőség integritásának megsértését érző, és emiatt távozó kollégák jelzése egyértelmű: az Index függetlensége veszélybe került, és nem láttak módot annak visszaszerzésére.

Az Index története gyakorlatilag a magyar online újságíráséval egyidős, a lap úttörő szerepet játszott abban, hogy a magyar online sajtó elfogadottá, sőt, hivatkozási alappá vált. Egy olyan lap megszűnése – rosszabb esetben átfordítása – került most kilátásba, amely a független, kritikus magyar sajtó egyik alapintézménye volt azzal együtt is, hogy fennmaradása és függetlensége az elmúlt években többször is megkérdőjeleződött.

Az utóbbi napok történései csapást jelentenek nemcsak a megélhetésüket elvesztő kollégákra, hanem a magyar online sajtóra, egészében a magyar független újságírásra, és a magyar sajtószabadságra nézve is.

Szolidaritást vállalunk az Indextől távozó kollégákkal és kiállunk mellettük, valamint reméljük, hogy megtalálják a módját annak, hogy a továbbiakban is együtt és szabadon folytassák.

A Magyar Narancs szerkesztősége

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.