Szolidaritás az Indextől távozó kollégákkal

  • Magyar Narancs
  • 2020. július 24.

Narancsblog

Az utóbbi napok történései csapást jelentenek nemcsak a megélhetésüket elvesztő kollégákra, hanem a magyar online sajtóra, egészében a magyar független újságírásra és a magyar sajtószabadságra nézve is. Szolgálati közlemény.

Több mint 50 ember vonult ma a felmondási papírjaival az Index szerkesztőségében Bodolai László ügyvéd, a lapot kiadó Magyar Fejlődésért Alapítvány elnökének irodájába. Bodolai néhány éve még a lap függetlenségének zálogaként került jelenlegi pozíciójába, az utóbbi napokban azonban egy sor érthetetlen és indokolatlan, külső befolyást feltételező, és a szerkesztőség integritását sértő döntést hozva megingatta a bizalmat a szerkesztőség függetlenségében.

Az Index szerkesztősége világosan fogalmazott, amikor kikötötte, hogy mit tekint a függetlenség feltételének: hogy se a tartalomba, se a szerkesztőség összetételébe ne történjen külső beavatkozás. Ez utóbbi sérült Dull Szabolcs főszerkesztő menesztésével.

A szerkesztőség integritásának megsértését érző, és emiatt távozó kollégák jelzése egyértelmű: az Index függetlensége veszélybe került, és nem láttak módot annak visszaszerzésére.

Az Index története gyakorlatilag a magyar online újságíráséval egyidős, a lap úttörő szerepet játszott abban, hogy a magyar online sajtó elfogadottá, sőt, hivatkozási alappá vált. Egy olyan lap megszűnése – rosszabb esetben átfordítása – került most kilátásba, amely a független, kritikus magyar sajtó egyik alapintézménye volt azzal együtt is, hogy fennmaradása és függetlensége az elmúlt években többször is megkérdőjeleződött.

Az utóbbi napok történései csapást jelentenek nemcsak a megélhetésüket elvesztő kollégákra, hanem a magyar online sajtóra, egészében a magyar független újságírásra, és a magyar sajtószabadságra nézve is.

Szolidaritást vállalunk az Indextől távozó kollégákkal és kiállunk mellettük, valamint reméljük, hogy megtalálják a módját annak, hogy a továbbiakban is együtt és szabadon folytassák.

A Magyar Narancs szerkesztősége

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.