Szolidaritás az Indextől távozó kollégákkal

  • Magyar Narancs
  • 2020. július 24.

Narancsblog

Az utóbbi napok történései csapást jelentenek nemcsak a megélhetésüket elvesztő kollégákra, hanem a magyar online sajtóra, egészében a magyar független újságírásra és a magyar sajtószabadságra nézve is. Szolgálati közlemény.

Több mint 50 ember vonult ma a felmondási papírjaival az Index szerkesztőségében Bodolai László ügyvéd, a lapot kiadó Magyar Fejlődésért Alapítvány elnökének irodájába. Bodolai néhány éve még a lap függetlenségének zálogaként került jelenlegi pozíciójába, az utóbbi napokban azonban egy sor érthetetlen és indokolatlan, külső befolyást feltételező, és a szerkesztőség integritását sértő döntést hozva megingatta a bizalmat a szerkesztőség függetlenségében.

Az Index szerkesztősége világosan fogalmazott, amikor kikötötte, hogy mit tekint a függetlenség feltételének: hogy se a tartalomba, se a szerkesztőség összetételébe ne történjen külső beavatkozás. Ez utóbbi sérült Dull Szabolcs főszerkesztő menesztésével.

A szerkesztőség integritásának megsértését érző, és emiatt távozó kollégák jelzése egyértelmű: az Index függetlensége veszélybe került, és nem láttak módot annak visszaszerzésére.

Az Index története gyakorlatilag a magyar online újságíráséval egyidős, a lap úttörő szerepet játszott abban, hogy a magyar online sajtó elfogadottá, sőt, hivatkozási alappá vált. Egy olyan lap megszűnése – rosszabb esetben átfordítása – került most kilátásba, amely a független, kritikus magyar sajtó egyik alapintézménye volt azzal együtt is, hogy fennmaradása és függetlensége az elmúlt években többször is megkérdőjeleződött.

Az utóbbi napok történései csapást jelentenek nemcsak a megélhetésüket elvesztő kollégákra, hanem a magyar online sajtóra, egészében a magyar független újságírásra, és a magyar sajtószabadságra nézve is.

Szolidaritást vállalunk az Indextől távozó kollégákkal és kiállunk mellettük, valamint reméljük, hogy megtalálják a módját annak, hogy a továbbiakban is együtt és szabadon folytassák.

A Magyar Narancs szerkesztősége

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.