Vajon mit tesz Orbán Viktor, ha az EU megvonja a pénzt Magyarországtól?

  • narancs.hu
  • 2018. április 21.

Narancsblog

Nem lesz túl nagy dilemma a Fidesznek, hogy mit tegyen a kormány, ha az Európai Unió tényleg bekeményít.

Van némi bája a véletlen egybeesés mellett annak, hogy egy napon látott napvilágot a hír, miszerint a Fidesz az újabb országgyűlési kétharmaddal kész bedarálni a hazai igazságszolgáltatás még meglévő függetlenségét, és hogy megszellőztették: az Európai Unió a jövőben a kifizetések feltételéül szabná, hogy a tagállamok bírósága független legyen a kormánytól.

A 444.hu pénteken azt írta, információik szerint az igazságszolgáltatás átszervezésére készülhet a magyar kormány. Egy lehetséges forgatókönyv szerint a Handó Tünde által vezetett Országos Bírósági Hivatal (OBH) megszűnhet, és az Igazságügyi Minisztérium irányítása alá kerülhetnek a bíróságok. Mivel az OBH dönt egyebek közt a bírói kinevezésekről, vagy például a bíróságok ügyelosztási rendjéről is, a minisztérium alá szervezés nyilvánvalóan növekedő kormánybefolyást jelentene az igazságszolgáltatásban.

Orbán magyaráz, Trócsányi (balra) sasol

Orbán magyaráz, Trócsányi (balra) sasol

Fotó: MTI

Éppen ez az, ami ellen harcolni szeretne az Európai Unió. Vélhetően nem a magyar tervek, hanem a lengyel átalakítás miatt, de ez számunkra teljesen mindegy, ha az EU tényleg politikai feltételekhez köti a 2020 utáni uniós források folyósítását. A Bruxinfo szerint az Európai Bizottság már dolgozik egy olyan javaslaton, amelynek lényege: a jogállami elvek tiszteletben tartása az uniós költségvetési források felhasználásának elengedhetetlen feltétele lesz. Ennek fontos eleme a független igazságszolgáltatás, hiszen az EU-nak egyre fontosabb, hogy az uniós pénzek felhasználásának szabálytalanságait az adott tagállam igazságszolgáltatási rendszere képes legyen kezelni.

A még erősen kérdőjeles szigorítás tehát az Orbán-kormányt is kellemetlenül érintheti, elég csak arra gondolni, hogy Magyarország nem volt hajlandó csatlakozni azokhoz az EU-tagállamokhoz, amelyek támogatták az Európai Ügyészség létrehozását. Trócsányi László igazságügyi miniszter ezt akkor azzal magyarázta: szerinte elegendőek a jelenlegi uniós bűnüldözési intézmények, így az Európai Csalás Elleni Hivatal, az OLAF is megfelelő és eredményes munkát tud végezni. Az nem meglepetés, hogy az OLAF tevékenysége a Fidesz-kormány számára éppen elegendő, hiszen a hivatal csak ajánlásokat tehet, nem indíthat büntetőeljárást a vizsgálataik végén, így gyakorlatilag alig van következménye a munkájuknak Magyarországra nézve.

Ha az EU történetében először politikai feltételeket is szabnának a kifizetéseknek, abban biztosak lehetünk, hogy Orbán Viktor és csatlósai hörögni kezdenének: ez megint egy aljas támadás a csodás és becsületes magyar kormány ellen, amelynek csak egy bűne van, hogy Soros arcátlan hadjáratai ellenére sem hajlandó bevándorlóországgá változtatni Magxyarországot. Pedig komoly dilemma elé állhatna: egy független igazságszolgáltatásban, netán Polt Péter legfőbb ügyész nélkül aligha lehetne eltussolni az Elios-ügyhöz hasonló eseteket, de még talán azt sem, hogy az Orbán család nagyon jól jár az uniós beruházásokon. Ha a miniszterelnöknek választania kellene, előbb mondana le a gazdaság bővüléséhez elengedhetetlen EU-s forrásokról, mint hogy beismerje, nálunk nem független az igazságszolgáltatás.

De legalább ott lesz az újabb orosz vagy kínai hitel, és elmondhatjuk magunkról, hogy továbbra is utáljuk Brüsszelt, Sorost és a határkerítést nem is „ostromló” menekülteket.

Polt Péter szerint annyira sötétek a magyar emberek, hogy akkor is korrupciót képzelnek, amikor az nincs

A legfőbb ügyész a friss országgyűlési beszámolójában ír egészen hajmeresztő dolgokat a korrupcióról. A parlament.hu-n már olvasható Polt Péter hivatalos beszámolója saját és a Legfőbb Ügyészség 2016-os tevékenységéről, a dokumentumban sok más mellett egy egészen hosszú rész szól a magyarországi korrupcióról.

Figyelmébe ajánljuk

A hazai próféta

  • - turcsányi -

Van egy jelenet James Clavell 1975-ben publikált regényének tévéváltozatában: a nagyúr táncol.

Apád, anyád idejöjjön!

Amikor 1976-ban megjelent az eredeti Ómen-film (az azóta tetemes hosszúságúra nyúlt széria első installációja), az mind témaválasztását, mind megvalósítását tekintve tisztes elismerést és közben jeles közönségsikert aratott.

A „titkosegyetem”

  • Földényi F. László

Nevek a szereplőlistáról: Dr. Bódis József, Dr. Horváth Zita, Dr. Palkovics László, Dr. Pavlik Lívia, Dr. Szarka Gábor, és a többi doktor, meg a kancellárok, a miniszterek, az államtitkárok, az államtitkárok helyettesei, meg a helyettesek helyettesei… Upor László könyvéből néznek ki az olvasóra.

A szédülésig

  • Pálos György

A szerző e kisregény megjelenése idején, 2021-ben már befutott író, megkerülhetetlen irodalmárnak számít Katalóniában, és talán a világban is. Katalán identitása is közismert, ami szintén hozzájárul helyi nimbuszához.

Gender a manézsban

A férfi és női szerepkör átalakulása lerágott csont, olyannyira, hogy a nemek szerepkörének egyik legmeghatározóbb új kihívása az, hogy újra és újra meg kell hallgatnunk az átalakulásukról szóló históriát. Nagyon nehéz olyan irányból közelíteni meg a témát, amely (legalább az egyik nemnél) ne szemforgatásba vagy köldöknézegetésbe torkollna.

Teljes elsötétítés

Jánd falujának és az ország 4113. sz. útjának a szélére a korábbi „Isten hozott” vagy valami hasonló szöveget mutató tábla helyére kiraktak egy újat, amelyre ékes külföldi nyelven a következőket pingálták: „No Migration, No Gender, No War” – számolt be az ATV híradója.

Ki vannak fizetve

A múlt kedden jelentette be Magyar Péter, hogy péntek délutánra tüntetést szervez a Belügyminisztérium elé, s azon a kormány lemondását fogja követelni, amiért máig nem kért bocsánatot a bicskei gyermekotthonban elkövetett pedofil bűncselekmények áldoza­taitól.

„Egy névtelen feljelentés miatt”

2021. február 5-én hajnalban rájuk tört a rendőrség, ezután döntöttek úgy a férjével, Szász János rendezővel, hogy Amerikába költöznek. Semmijük sem volt, mindent maguk mögött hagytak. Harminc év színészi pályafutás után egy idegen országban talált új hivatást.

Csak nyelvében élne

  • Domány András

Śląsk lengyelül, Schlesien németül, Slezsko csehül, Ślůnsk sziléziai nyelven – Lengyelország délnyugati csücskének nem csak a múltja hányatott, a jelene sem könnyű. A helyi, alapvetően lengyel tudatú kisebbség és annak nyelve körüli, több évtizedes vita újraéled, mert a szejm regionális nyelvvé nyilvánította a sziléziait. Kaczyński hülyéinek több se kellett.

Lehetnénk barátok

„Pedig barátok is lehettünk volna!” – viccelt pénzügyes kollégánk, és mindenki nevetett. A busz kikanyarodott a repülőtéri útra. A nagyjából harmincfős küldöttség, amelyben ott volt az összes minisztérium európai ügyekért felelős vezetője, elindult haza. Fáradtak voltunk, de bizakodók.