Vigyázz, gyerek, bebuzít a Netflix!

  • narancs.hu
  • 2022. augusztus 17.

Narancsblog

Egy újabb hiábavaló harc a világ ellen…

Tanulságos cikk jelent meg augusztus 7-én a Mandiner honlapján Egyelőre a füstje nagyobb "a homofóbtörvénynekcímmel, amely az egy évvel ezelőtt született ún. pedofiltörvény médiavonatkozásainak járt utána, melyek szerint „tilos tizennyolc éven aluliak számára (…) olyan tartalmat elérhetővé tenni, amely    (…) a születési nemnek megfelelő önazonosságtól való eltérést, a nem megváltoztatását, valamint a homoszexualitást népszerűsíti, jeleníti meg”.

Nos, a cikkből egyértelműen az derül ki, hogy nálunk végképp nem kell attól tartani, amivel megannyi politkus riogat Orbán Viktorral az élen, hogy a „meleglobbi” a liberális médiával karöltve próbálja a kiskorúakat nemváltásra buzdítani, és ennek érdekében semmitől sem riad vissza. A Mandiner megkeresésére ugyanis az illetékes hivatal,

a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) egyetlen olyan esetet sem talált a törvény hatályba lépése óta, amely miatt eljárást kellett volna indítaniuk.

Mindez azért is örvendetes, mert buzgó feljelentőkből eleinte nem volt hiány, ráadásul a kormányközeli hatóságról sem feltételeznénk, hogy ne venné komolyan feladatát, vagyis ne próbálná meg tűzzel-vassal megakadályozni, hogy veszélyes tartalmak kerüljenek a magyar gyerekek elé.

Az NMHH tájékoztatása szerint egy év alatt 96 lakossági panasz érkezett, jellemző azonban, hogy a feljelentések java – 84 – fél évvel a törvény hatályba lépése után kelt, míg 2022-ben eddig csak tizenkettőt kaptak. Persze az is előfordult, hogy a műsor szolgáltatója kért a hatóságtól korhatáros besorolást, megelőzvén az esetleges problémákat; így vált a korábban 12+-os besorolású, két nő házasságáról szóló Jenny esküvője című limonádé kizárólag felnőtteknek ajánlott műsorszámmá. Az NMHH indoklása szerint egész pontosan azért, mert a „jelenetek alapján Jenny az egyetlen, aki boldog és őszinte párkapcsolatban él, az őt körülvevő heteroszexuális emberek kapcsolata kiüresedett, hazugságra épülő és boldogtalan, így Jenny kapcsolata a hagyományos modell fölé emelkedik”.

A hatóság ezen indoklása természetesen nemcsak korhatári besorolásként, de a pedofiltörvény ostobaságát és abszurditását jelképező önleleplezésként is értelmezhető, a bejelentések számának drasztikus csökkenésese pedig jól mutatja az „érdeklődés hiányát”.

Azt, hogy a közönséget csak ideig-óráig lehetett mozgósítani efféle műbalhékkal.

Mégis úgy tűnik, hogy az Orbán Viktor meghirdette harcot nem lehet ennyivel elintézni. Legalábbis erre utal, a Mandiner ezen a héten már nem a homofób törvény „nagyobb füstjéről” cikkezik, hanem egy bizonyos csókról, amely a Jurassic World: Krétakori tábor című sorozatban csattan el. „A rajzfilmsorozat egyébként dinoszauruszokkal teli szigetre vetődött gyerekek kalandjairól szól – de nem hiányozhatott egy LMBTQ-szál sem belőle” – írja a Mandiner egy szemfüles olvasóra hivatkozva, aki kiszúrta, hogy „a mese egyik lány főszereplője szerelmet vallott egy másik lánynak, a vallomás pedig csókkal zárult”, és mivel a sorozat csupán 7+-os besorolású, az NMHH is értesítve lett.

A baj csak az, hogy a Jurassic Worldöt nem az RTL Klub vagy más hazai televíziós csatorna adja, hanem a Netflix, vagyis egy nemzetközi streaming szolgáltató, mely kívül esik a médiahatóság felségterületén, s nem is magyar törvények vonatkoznak rá a korhatárokat illetően. Mindezt jól mutatja, hogy a hatóság legfeljebb azt tudta tanácsolni a Mandiner olvasóinak, hogy használják a Netflix szülői felügyeleti beállításait, amelyekkel a korhatár-besorolást be lehet állítani és műsorokat lehet blokkolni – bárhol a világon.

Ez azonban ismét csak önleleplezés, és a pedofiltörvény feleslegességét mutatja,

hiszen szülői felügyeleti beállítás minden tévékészüléken van, vagyis a magyar televíziós tartalmakkal hasonlóan tudnának eljárni a szülők. Legalábbis akkor, ha nem helyettük akarnák megmondani, hogy mi az, amire a gyereküknek szüksége van, vagy épp nincs.

Természetesen olyan nem fordulhat elő, hogy bárki is elismerné a hatalom oldaláról, hogy nemcsak ostoba, de teljesen hiábavaló is volt a botrányos törvényt keresztülverni. Ezért inkább készüljünk arra, hogy hamarosan egy újabb hiábavaló harc veszi kezdetét a világ ellen.

Arra ugyanis nem vennénk mérget, hogy a kormány részéről, a Jurassic-csókkal indokolva nem lesznek-e különféle próbálkozások immár a streaming-szolgálatók megregulázására, ami végeredményben az internet korlátozásának első lépese is lehetne, vagyis a határ a csillagos ég. Mindenesetre ismeretlen „civilek” már aláírásgyűjtésbe kezdtek azzal jelszóval, hogy „Fejezze be a Netflix a hétéveseink agymosását!”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

A kutya mellett

A filmművészetben a Baran című, egyszerre realista és költői remekmű (Madzsid Madzsidi) jóvoltából csodálkozhatott rá a világ először az iráni afgán menekültek sorsára.

Iszony

Kegyetlen, utálatos film Veronika Franz és Severin Fiala legújabb munkája (ők a felelősek a 2014-es, hasonlóan bársonyos Jó éjt, anyu! című horrorért).

Elvis gyémánt félkrajcárja

  • - turcsányi -

Van a Hülye Járások Minisztériumának egy vígjátéki alosztálya, ott írták elő, hogy ha valaki el akarja kerülni a helyzetkomikumok – művészileg nyilván szerfelett alantas – eszköztárának használatát, hősét úgy kell járatnia (lehetőleg a medence partján), hogy a mozgása végig magán hordozza a szerepét.

Saját magány

A Comédie-Française évszázadok óta egyre bővülő, immár többezresre duzzadt repertoárjából most a klasszicista szerző modern köntösbe bújt, Guy Cassiers rendezésében újragondolt változatát hozták el Budapestre – pár hónappal a premier után.

Az én bilincsei

A Losoncról származó Koós Gábor (1986) a Képzőművészeti Egyetem grafikaszakán végzett, és még tanulmányai idején monumentális, több mint két méter magas munkáival lett ismert.

Kihaltunk volna

Ez az átfogó nőtörténeti mű nem Hatsepszut, az egyiptomi fáraónő, vagy Endehuanna, a sumér költőnő, és még csak nem is a vadászó férfi, gyűjtögető nő meséjével kezdődik, hanem egy mára kihalt, hüvelykujjnyi, rovarevő, tojásrakó, pocokszerű lénytől indulunk el, amely még a dinoszauruszok lába mellett osonva vadászott.

Megint vinnének egy múzeumot

Három évvel ezelőtt a Múzeumok Nemzetközi Tanácsa, az ICOM hosszas viták után olyan új múzeumi definíciót alkotott, amelyről úgy vélték, hogy minden tekintetben megfelel a kor követelményeinek. Szerintük a társadalom szolgálatában álló, nem profitorientált, állandó intézmények nevezhetők múzeumnak, amelyek egyebek közt nyitottak és befogadók, etikusak és szakszerűek…

A vezér gyermekkora

Eddig csak a kerek évfordulókon – először 1999-ben, a rejtélyes okból jócskán túlértékelt első Orbán-kormány idején – emlékeztek meg szerényen arról, hogy Orbán Viktor egy nem egész hét (7) perces beszéddel 1989-ben kizavarta a szovjet hadsereget Magyarországról.

Kaland a Botondok házában

Amikor megláttuk szegény doktor Szabót Szentkirályi Alexandra csomagtartójába gyömöszölve, kifacsart végtagokkal, az első reakciónk, mint minden rendes embernek, a segíteni akarás volt. Szabadítsuk ki doktor Szabót menten! – buzgott fel mindannyiónkban a tettvágy. Igen ám, de hogyan?

Netanjahu háborúja

Izrael, vagy inkább az országot önmagával azonosító Benjamin Netanjahu miniszterelnök háborút indított Iránnal. Az akció deklarált célja az Izraelt létében fenyegető iráni atomprojekt felszámolása.

Az új Közel-Kelet

A Hamász és a Hezbollah után Izrael utolsó nagy ellenfelét is katonai eszközökkel kényszerítené térdre. Az iráni nukleáris ambíciók jövőjén túl immár a teheráni rendszer fennmaradása is kérdéses.