Olvasói levél

"A történelmi felelősség alól nem lehet felmenteni"

Magyar Narancs, 2012. május 17.

  • 2012. június 30.

Olvasói levelek

Már ti is? Már nálatok is? Egy kérdésben, valamint egy válaszban: Horthy, mint aki megmentette a budapesti zsidóságot! Kétszer is visszaköszön ez a mém az interjúban. A magyar nyelv nagyon gazdag szinonimákban, tehát ha valaki pontosan szeretne megfogalmazni egy esemény bekövetkezte által beálló állapotot, akkor arra a lehetőségek gazdag tárháza áll rendelkezésre.

Ami bekövetkezett az, hogy a kormányzó július 6-án - végre - utasította a kormányt (Sztójay) a deportálások leállítására. Ugyan már egy kicsit előbb is megtette ezt, a június 26-i Koronatanácson, de ezt olyan halkan és erőtlenül, hogy talán még önmaga sem hallotta meg, hát nem is hajtottak végre belőle semmit. Tehát 6-án Horthy abbahagyta, felfüggesztette, megállította, nem folytatta... és még mennyit mondjak? - azt a folyamatot, amelyet egyszerűen mondva ő kezdett el. És ez bizony nem egyenlő a megmentés folyamatával. Az állapot: megmenekülés! A deportálások leállítása azzal volt egyenlő, hogy nem csendőrszuronyozták be a mindenüktől megfosztott embereket a marhavagonokba, hogy azután Birkenau gázkamráiban az életüktől is elbúcsúzzanak. Ezeket az embereket nem deportálták, azaz nem lettek a német-magyar halálkoprodukció áldozatai. Ez kétségtelenül nem következett be, de a nem bekövetkezése egy folyamat utolsó stációjának - a folyamat elindítója által - még nem megmentése a stáción végigmenőknek. A megmenekülés nem egyenlő azzal, mintha ezt Horthy erre irányuló szándékos cselekedete következményeként megmentésnek tekinthetnénk. Amint a történészek nagyon jól tudják, számtalan oka volt a leállításnak, amely okok egyszerre kb. erre az időre nyomtak akkora súlyt, hogy Horthy lépett. Ám ezen okok között mint pihe volt jelen a zsidókkal való bánásmód. Volt itt tekintet a szövetségesek budapesti bombázásaira, a lengyel front helyzetére, a partraszállásra, XII. Pius, Roosevelt és a canterburyi érsek szavaira stb... és talán az Auschwitz-jegyzőkönyvre. De nem a megmentésre! Olyannyira, hogy július 7. után Kistarcsáról és Sárvárról sikerült még kb. 3000 embert a halálba vagonoztatni. Márciustól, a budapesti zsidóknak naponta (!) kellett elszenvedniük a belügyminisztérium által kiadott embertelen rendeleteket, amelyek napról napra, ahogy újabbak és újabbak jöttek, úgy szorították ki a zsidókat az élet minden területéről, majd az állásukból, majd az ingatlanjaikból, majd a vagyonukból és mindenükből. Már akinek ez még megadatott, hiszen az életerős férfiak ekkor már vagy a Donnál meghaltak, vagy éppen valamilyen munkaszolgálatban ennek közeli bekövetkezésére számíthattak. Ezeket a kiszorító rendelkezéseket, amelyek a halálra ítélés előtti pillanatok jellemzői voltak, a deportálások leállítása után is életben tartották, hatályban voltak, érvényesítették azokat. Az új Lakatos-kormány ebben semmiben sem különbözött az előző Sztójay-kormánytól. Az októberi, nyilasoknak való hatalomátadás következményei pedig - finoman szólva - szintén nem a megmentés szóval jellemezhetők. Ám július 9-én Budapestre érkezik egy 32 éves, svéd, nagyon gazdag fiatalember. Miért is?

Maradok baráti üdvözlettel,

Gray István

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”