"Olvasói levelek" - Pánik: huszonhárom neve volt

  • .
  • 2008. november 6.

Olvasói levelek

Magyar Narancs, 2008. szeptember 11. Olvasói levelek Magyar Narancs, 2008.
október 9.

Kénytelen vagyok reagálni dr. Bokor László olvasói levelére, melyben kifogásolja, hogy pszichiátriai tevékenységemből hiányzik a pszichoterápia. Erre vélhetőleg az adhatott okot, hogy a lapban megjelent írásban szupportív pszichoterápia, ill. asszertív pszichoterápia helyett szupportív, ill. asszertív pszichiátria szerepelt. A Nobel-díjas Erik Kandel munkásságát magam is ismerem, elfogadom, példának értékelem.

Ami az ideggyógyászati és a hasi pánikot illeti, elsőként a világon én írtam le: magyar nyelven a Pszichiátria Hungarica 1992. februári számában (VII. évf. I. szám, 99-106. o.), de már 1991-ben "Neurological (celebral) and abdominal forms of panic disorder and their differential diagnosis" címen Firenzében (V. Biol. Világkongresszuson), később Rio de Janeiróban (IX. Pszich. Világkongresszus, 1993), majd Washingtonban (XIX. CINP Kongreszszus, 1994) előadtam. 1996-ban Sun Cityben (IX. Orvosi Jog és Etika Világkongresszus) szintén előadtam, valamint könyvben is megjelent.

Dr. Bokor László olvasói levele egyetlen pontján sem jóhiszemű, hiszen a szupportív és asszertív jelző a nemzetközi irodalomban a pszichoterápiára vonatkozik (és nem a pszichiátriára). Ez utóbbi lehet szerkesztői, illetőleg nyomdai hiba. Sajnos az olvasói levél elfogult és nem kellőképpen tájékozott.

Tisztelettel:

Dr. Gábor S. Pál

A jelzett kifejezések felcseréléséért minden érintett elnézését kérjük!

A szerk.

Figyelmébe ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.