Sarkozy, Merkel, Orbán

A francia elnökválasztás és az uniós integráció

  • narancs.hu
  • 2012. február 17.

Olvasói levelek

Ara-Kovács Attila írására érkezett olvasónk, Balázs Gábor levele, egyenesen Párizsból.

Azért soha nem reagáltunk volna Ara-Kovács Attila írására, hogy belátassuk, hogy a magyar szocálliberális sajtómunkások és lapjaik mindig és mindenhol az európai jobboldallal értenek egyet. Ráadásul ezekben a körökben a nyugati baloldal a teljes terra incognita. Ezért sosem írtunk volna, noha – persze többek között – ezen jelenség politikai következményeinek bizonyos kétharmadok, erős szélsőjobbok és a többi köszönhetőek: de ez most legyen mindegy.
Csak azért bátorkodunk, hogy jelezzük: Ara-Kovács írásában lényegében semmi sem stimmel.
A szerző szerint Hollande a Merkel által Sarkozynek nyújtott támogatást látva "azt a vádat is nyíltan megfogalmazta, hogy Sarkozy tulajdonképpen német érdekeket véd". Fogalmunk sincs honnan veszi Ara-Kovács mindezt, hiszen ilyen természetesen nem történt, ez nagyon nem a francia szocialisták stílusa. Hollande viccesen azt mondta minderről, hogy "Merkelnek nehéz dolga lesz, ha újra meg akarja szerettetni a franciaákkal Sarkozyt", komolyabban pedig azt, hogy "erre a támogatásra Merkelnek minden joga megvan, de ez nem akadályozza meg, hogy megválasztásom után együttműködjek a kancellárasszonnyal". Pont.
Megmondjuk őszintén, nem érzünk rajongó szeretet Hollande iránt, de hát mégis csak tíz évig volt a Szocialista Párt vezetője, több mint húsz éve képviselő, polgármester, ne írjunk talán olyat, hogy "eddig rendkívül halvány politikai teljesítményt nyújtott". Persze Ara-Kovács itt is a jobboldali sajtó (annak is igen alacsony színvonalú válfaja) "vádjait" visszhangozza: az isten tudja miért.
De mondjuk tegyük fel, hogy Hollande nem csinált eddig semmi érdemlegeset, de igen pozitív, hogy például nem provokált ki hetekig tartó külvárosi zavargásokat sem, nem "lepenizálta" a francia jobboldalt, ahogy például Sarkozy tette, aki mellesleg ennek köszönhette elnökké választását is.
Ara-Kovács szerint "a szocialista program feltűnő populizmusát mindenki látja, sőt a sajtó ezt újra és újra szóvá is teszi". Ezzel szemben a valóság az, hogy mondjuk a Le Monde, de más orgánumok is részletesen foglalkoznak a program megvalósíthatóságának kérdéseivel, általában kiegyensúlyozottan prezentálva az ellentétes véleményeket. Szó sincs arról, hogy a sajtó populistának tálálná Hollande-ot.
Nem tudni miért, Ara-Kovács a jobboldalnak hisz, de még őket is pontatlanul idézi: senki nem beszél Hollande-dal kapcsolatban populizmusról, hanem mondjuk álláspontja irrealitását leplezik le. Egyrészt Franciaországban ismerik a populizmus szó jelentését (hogy csak egy példát mondjuk, Hollande adót akar emelni, míg a populizmus legjellegzetesebb jelszava az adócsökkentés), másrészt pontosan tudják, hogy az igazi populistát Nicolas Sarkozynek hívják.
Ő ezt egyébként nem hogy nem tagadja, hanem igen büszke rá. Ilyeneket mond, hogy "ha újraválasztanak, a nép elnöke leszek, a nép által kívánok kormányozni, hogy együtt lebonthassuk az elitek ellenállását, mely megakadályozza Franciaország reformját". Népszavazást akar a bevándorlók jogairól és a munkanélküliek kötelességeiröl - el lehet képzelni. A sajtó itt tesz szóva ezt-azt. Mondjuk olyasmiket, hogy a munkanélkülieket bűnbakká kikáltani antihumánus dolog. Hogy a bevandorlók megbélyegzése kívül helyezi Sarkozyt már a republikánus táboron is.
Ilyenek vannak.   
De Ara-Kovács szerint Hollande "megválasztása nyilvánvalóan megsokszorozná a francia gazdasági pangás eddigi okait".
Atyaúristen.
A francia gazadsági pangás eddigi okát úgy hívják, hogy gazdasági világválság. Hogy Hollande tervei mit hoznának, azt nem tudjuk, erről, mint említettük, komoly viták folynak. Reméljük kiderül.
De - persze túl a nem túl magas színvonalú ideológiai alapvetésen - Ara-Kovács végül is valamiféle diplomácia-jegyzetet akart írni.
Itt az alaptétel az, hogy Hollande "még ennél is több kárt okozhat az unió életében, felmondva – de legalábbis mérsékelve – a francia–német együttműködést eddig fenntartó szolidaritást". "Sarkozy újrázását ugyanis nem csak a jobbközép nézné jó szemmel, de gyakorlatilag mindenki, aki érdekelt az unió aktuális reformjának és a szükséges gazdasági-politikai integrációnak az elmélyítésében".
Azt hisszük, jobban látja a helyzetet például a Deutsche Welle újságírónője, Elisabeth Jahn, aki így fogalmaz: "az, hogy Franciaországban váltásra kerülhet sor, nem tetszik a kancellárasszonynak. Egyszerűen azért, mert Merkel tart attól, hogy a válság megoldását egyedül a megszorításokban látó politikájával egyedül marad Európában" (lásd itt). Ehhez mi hozzátehetjük, hogy a világon már egyedül maradt mindezzel, hiszen már maga az IMF, amerikai közgazdászok hada és az Obama-adminisztáció könyörög a pár brossúrával lemaradt európai neoliberálisoknak, hogy azonnal hagyjanak fel a megszorításokra épülő politikával, mert kinyírják magukat, ami még a kisebb baj, de ha sokat igyekeznek még, kinyírják vele a világgazdaságot is.
Ara-Kovács jobboldali álláspontja szerint csak az kívánja, mondjuk, az integráció elmélyítését, aki mindezt egybekapcsolja a legkeményebb neoliberális politikákkal. Ebben az a szép, hogy tényleg még az ellentéte sem igaz, és az már az Európai Alkotmány vitái kapcsán is unalmas volt.
A lényeg persze mindenképpen az, hogy valóban fontos az idei francia választás, és még fontosabb a jövőre sorra kerülő németországi. Bármilyen, a lehető legszerényebb baloldali kormányzás sem lehetséges az unió jelenlegi politikájának keretei között. Minden ilyennek az elsőszámú feltétele Sarkozy és Merkel bukása. Aztán jöhet az az Orbán is, akinek társadalompolitikája egyébiránt nem ellentétes a mai európai jobboldali trendekkel, sőt.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Zöld és fekete

A többszörös hozzáférhetetlenség határozza meg Nanna Frank Møller és Zlatko Pranjić frusztráló dokumentumfilmjét. Első ránézésre a téma filmes-antropológiai eszközökkel könnyedén megragadhatónak tetszik. Zenica egy Szarajevótól nem messze lévő kisebbecske város, amelynek határában a világ egyik legnagyobb acélgyárának, az ArcelorMittalnak a kokszolóüzeme terpeszkedik.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást” – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor.

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, Jean-Marie Le Pen mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.