Ha kinevettük magunkat az Orbán-mémeken, nézzük meg, mi történt igazából a Néppártban!

  • Keszthelyi András
  • 2019. március 22.

Political Animal

Ha tehát innen nézzük és letörölgettük könnyeinket, amelyeket az Orbán vereségén viccelődő mémek fakasztottak, akkor nagyjából a következőket látjuk.

"If I go, there will be trouble

And if I stay it will be double

So come on and let me know”

(The Clash: Should I stay or should I go)

Azt, hogy miről szól a Fidesz EP-választási kampánya, Tusványos óta pontosan tudjuk.

Orbán Viktor lényegében megadta a Soros-Juncker plakát brief-jét. („Az európai elit csődöt mondott, és ennek a csődnek a szimbóluma az Európai Bizottság.”) A Fidesz nem az EU és végképp nem Európa ellen kampányol, mint az némely ellenzékiek lelkesen hajtogatják, hanem egy általa kereszténydemokratának nevezett (illiberális) Európáért és egy megreformált Európai Unióért.

Az Európai Bizottság tehát az, ami ellen valóban kampányol. A Soros-Juncker plakát mindennek primitív és pontos leképezése.

Csak éppen kiverte a biztosítékot a Néppártban (EPP). Joggal álmélkodhatunk azon, hogy miért pont ez és miért éppen Orbán Viktor regnálásának kilencedik évében történt, de így történt. Álmélkodásunkat fokozza az időpont megválasztása is. Nehezen értelmezhető kérdés, hogy miért éppen a választási kampány kellős közepére időzítették egy olyan döntés meghozatalát, amely a Néppárt szempontjából semmi jóval nem kecsegtetett.

Orbán Manfred Weberrel

Orbán Manfred Weberrel

Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

 

Ha kirúgja a Fideszt, Weber 12 biztos támogató mandátumot veszít azonnal, egy szélesebb koalíció (zöldek) támogatásának megszerzése – távolibb és bizonytalanabb – reményében. Ha simán benntartja, akkor nem csak a koalíciós képessége csökken, de az EPP-t is megosztja. Vagyis, ha Weber Spitzenkandidat nem pusztán „az eddigi brüsszeli politika tökéletes gyermeke” (Győri Gábor pompás megfogalmazása) volna, hanem vérbeli politikus, akkor azonnali hatállyal lekeveri a Néppárt 13 jelentéktelen tagjának zizegését és a döntést a választás utánra halasztja.

A zizegés nem volt erőtlen. Abból, hogy két hete már a kilépést szorgalmazó publicisztikák jelennek meg, különösebb kremlinológiai képzettség nélkül is megállapítható, hogy a kizárás forgatókönyve is reálisnak tűnt. Az is nyilvánvaló, hogy a Fidesznek sem ez nem hiányzott, sem a kampányon nem akart változtatni két hónappal a választás előtt (az ilyen váltogatásokkal amúgy is megégette már magát 2002-ben és 2006-ban).

Ha tehát innen nézzük és letörölgettük könnyeinket, amelyeket az Orbán vereségén viccelődő mémek fakasztottak, akkor nagyjából a következőket látjuk.

  1. A Fideszt nem zárták ki, tehát Orbán győzelmet hirdethet híveinek, ráadásul nem kell ezzel a kérdéssel a belátható időben foglalkozni, szegény Bayer Zsolt sem fog majd szükségszerűen önmagával ellentmondásba keveredni.
  2. A Fidesznek nem kellett engedményeket tenni – a felfüggesztés azért jó megoldás, mert nyugodtan folytathatja kampányát, immár senki nem kéri számon. Ugyanakkor az is kiderült, hogy ebben a pillanatban még, a Fidesznek fontos a Néppárthoz való tartozás.
  3. Az elnyúló vita és a kiszivárgó információk, valamint a sajátos megfogalmazás azt jelzik, hogy Orbán Viktor támogatottsága az EPP-n belül jelentősebb, mint gondoltuk volna. Arra nem elég, hogy győzelemre vezesse, de arra mindenképpen igen, hogy megvédje őt a belső támadásoktól.
  4. Olyan döntés született, melyet mindenki győzelemként adhat el a saját buborékjában – és ez villámgyorsan meg is történt. Aprócska bökkenő, hogy a buborékok feletti kontroll nem azonos erősségű: míg a Néppárt heveskedő nyilatkozatai lényegében össz-európai szintű támadás alá helyeződnek a „brüsszelita” buborékban, nyilvánvalóvá téve, hogy egy gyenge kompromisszum született, a kormány-média által ellenőrzött „Fidesz” buborékban nem, hogy Waterloo, de sokkal inkább a wagrami csata példázata a domináns. Így aztán a  döntés nagy szolgálatot tett Kubatov Gábornak is, a Fidesz hívek mozgósítása könnyebb lesz, mint a korábbi EP választásokon.
  5. Itt az ideje, hogy az ellenzék is eldöntse, számára miről szól ez a kampány. Ha továbbra is megelégszenek azzal, hogy a saját buborékjukat hevítik, könnyen megismétlődhet a 2009-es, 60% körüli Fidesz eredmény.
  6. A nap híre amúgy a Brexittel kapcsolatos újabb fejlemény volt.

A Néppárt elgondolkodhat azon, hogy továbbra is „brüsszeli” logika szerint politizál, ahogy egyébként politikai ellenfelei is, vagy pedig végre az „igazi” politika logikája szerint jár el. Mert ha így tenne, a rosszul időzített döntés mellett bizonyosan nem olyan „bölcsek tanácsát” állítana össze, amelyben Orbán kétharmados többsége szinte borítékolható (Pöttering és Schüssel jóvoltából). Orbán Viktor haladékot nyert. Ennél többre most nem volt szüksége.

Figyelmébe ajánljuk

Halál kasmírpulóverben

Almodóvar öregszik. E tény új dolgokra sarkallja: megjött az étvágya, hogy az öregedésről és a halál egyre nyomasztóbb közelségéről meséljen, és el-elkalandozik spanyol anyanyelvétől.

Mi végre, mi végre?

A Láthatáron Csoport új produkciójának az alcíme – részvételi boldogulás 90 percben – csak első pillanatban tűnik furcsának, hisz’ mindenki próbál valahogyan boldogulni. Együtt, külön, akárhogy. De van-e értelme az egésznek?

Dubček dadogása

2023. október 17-én Pekingben, ahová Kína önfényező „Egy övezet, egy út” fórumára Orbán Viktor egyedüli uniós politikusként utazott el, a magyar kormányfő Vlagyimir Putyinnal is tárgyalt.

Sorcsere Brüsszelben

Az Európai Parlament október 27-én jóváhagyta az Ursula von der Leyen vezette második Európai Bizottság névsorát, rajta a magyar Várhelyi Olivérrel. Az EU új végrehajtó szerve, „kormánya” december 1-jén kezdte meg munkáját, és a 2029-es európai választásokig lesz hivatalban. Ugyanekkor történt őrségváltás az állam- és kormányfők testületében, az Európai Tanácsban is, ahol a belga liberális Charles Michel helyére a portugál szocialista António Costa lépett elnökként. Ezzel teljessé vált a tisztújítás az uniós intézmények élén.

Digidemokrácia

  • Bretter Zoltán

Az elmúlt években sokszor tettem fel magamnak azt a kérdést, hogy vajon hol marad a „román Orbán Viktor”? Az elnökválasztás november 24-én tartott első fordulójának másnapján Romániában mindenki azt kérdezte, hogy honnan bukkant föl Orbán Viktor románsággal súlyosbított változata?

A tétovák és a rutinos betartók

Két hónap után sem jutottak dűlőre egymással a frakciók a Fővárosi Közgyűlésben a főpolgármester-helyettesek ügyében, és nem tűnik úgy, hogy közelednének az álláspontok. A Tisza Párt mintha továbbra is keresné a helyét a fővárosi politikában.

Mennyek és poklok

Jövő márciusban lejár Matolcsy György mandátuma az MNB élén, utóda Varga Mihály pénzügyminiszter lesz. Mit köszönhetünk Matolcsy jegybankelnöknek a Pallas Athéné Alapítványokon, a „kőgazdag” fián és a még mindig magas alapkamaton kívül?

„Ezt ma egy magyar bíró nem meri kimondani”

Másfél évtizede dekorálja ki a kormány társadalmi célú hirdetéseknek álcázott propagandaplakátjait a pécsi jogász, akit ezért elmarasztalt a bíróság. Nem adja fel, az elzárást is vállalja a szabad véleménynyilvánításért. Örül annak, hogy az „óbaloldal” eltűnőben van, de szerinte a Tisza Párt nem tud választást nyerni ellenállási mozgalom nélkül.

„Megjelent egy elefánt”

Mit tesznek a szakemberek a hortobágyi őslovak védelméért, s hogyan kell elaltatni a Budapesti Állatkert egyik rinocéroszát – a Spektrum új, saját gyártású műsorából ez is kiderül, de a nézők a jegesmedvéktől kezdve a bölényeken át a viperákig rengeteg állattal találkozhatnak a nyolc epizódban. A Dr. S.O.S. – Vészhelyzet a vadonban két főszereplőjével beszélgettünk.

Felöltözhet, Mrs. Robinson

Miközben a média és a művészet a feminizmustól hangos, észre sem vesszük, hogy női egyenjogúság címen néha még mindig férfivágyakat kiszolgáló képeket, történeteket adnak el. A gerontoszex témáját feldolgozó filmeket olykor már önmagukban progressziónak tekintik – de vajon valódi reprezentálást nyújtanak-e az érintett nőknek, vagy csak mélyítik a problémát?