Ha kinevettük magunkat az Orbán-mémeken, nézzük meg, mi történt igazából a Néppártban!

  • Keszthelyi András
  • 2019. március 22.

Political Animal

Ha tehát innen nézzük és letörölgettük könnyeinket, amelyeket az Orbán vereségén viccelődő mémek fakasztottak, akkor nagyjából a következőket látjuk.

"If I go, there will be trouble

And if I stay it will be double

So come on and let me know”

(The Clash: Should I stay or should I go)

Azt, hogy miről szól a Fidesz EP-választási kampánya, Tusványos óta pontosan tudjuk.

Orbán Viktor lényegében megadta a Soros-Juncker plakát brief-jét. („Az európai elit csődöt mondott, és ennek a csődnek a szimbóluma az Európai Bizottság.”) A Fidesz nem az EU és végképp nem Európa ellen kampányol, mint az némely ellenzékiek lelkesen hajtogatják, hanem egy általa kereszténydemokratának nevezett (illiberális) Európáért és egy megreformált Európai Unióért.

Az Európai Bizottság tehát az, ami ellen valóban kampányol. A Soros-Juncker plakát mindennek primitív és pontos leképezése.

Csak éppen kiverte a biztosítékot a Néppártban (EPP). Joggal álmélkodhatunk azon, hogy miért pont ez és miért éppen Orbán Viktor regnálásának kilencedik évében történt, de így történt. Álmélkodásunkat fokozza az időpont megválasztása is. Nehezen értelmezhető kérdés, hogy miért éppen a választási kampány kellős közepére időzítették egy olyan döntés meghozatalát, amely a Néppárt szempontjából semmi jóval nem kecsegtetett.

Orbán Manfred Weberrel

Orbán Manfred Weberrel

Fotó: Koszticsák Szilárd / MTI

 

Ha kirúgja a Fideszt, Weber 12 biztos támogató mandátumot veszít azonnal, egy szélesebb koalíció (zöldek) támogatásának megszerzése – távolibb és bizonytalanabb – reményében. Ha simán benntartja, akkor nem csak a koalíciós képessége csökken, de az EPP-t is megosztja. Vagyis, ha Weber Spitzenkandidat nem pusztán „az eddigi brüsszeli politika tökéletes gyermeke” (Győri Gábor pompás megfogalmazása) volna, hanem vérbeli politikus, akkor azonnali hatállyal lekeveri a Néppárt 13 jelentéktelen tagjának zizegését és a döntést a választás utánra halasztja.

A zizegés nem volt erőtlen. Abból, hogy két hete már a kilépést szorgalmazó publicisztikák jelennek meg, különösebb kremlinológiai képzettség nélkül is megállapítható, hogy a kizárás forgatókönyve is reálisnak tűnt. Az is nyilvánvaló, hogy a Fidesznek sem ez nem hiányzott, sem a kampányon nem akart változtatni két hónappal a választás előtt (az ilyen váltogatásokkal amúgy is megégette már magát 2002-ben és 2006-ban).

Ha tehát innen nézzük és letörölgettük könnyeinket, amelyeket az Orbán vereségén viccelődő mémek fakasztottak, akkor nagyjából a következőket látjuk.

  1. A Fideszt nem zárták ki, tehát Orbán győzelmet hirdethet híveinek, ráadásul nem kell ezzel a kérdéssel a belátható időben foglalkozni, szegény Bayer Zsolt sem fog majd szükségszerűen önmagával ellentmondásba keveredni.
  2. A Fidesznek nem kellett engedményeket tenni – a felfüggesztés azért jó megoldás, mert nyugodtan folytathatja kampányát, immár senki nem kéri számon. Ugyanakkor az is kiderült, hogy ebben a pillanatban még, a Fidesznek fontos a Néppárthoz való tartozás.
  3. Az elnyúló vita és a kiszivárgó információk, valamint a sajátos megfogalmazás azt jelzik, hogy Orbán Viktor támogatottsága az EPP-n belül jelentősebb, mint gondoltuk volna. Arra nem elég, hogy győzelemre vezesse, de arra mindenképpen igen, hogy megvédje őt a belső támadásoktól.
  4. Olyan döntés született, melyet mindenki győzelemként adhat el a saját buborékjában – és ez villámgyorsan meg is történt. Aprócska bökkenő, hogy a buborékok feletti kontroll nem azonos erősségű: míg a Néppárt heveskedő nyilatkozatai lényegében össz-európai szintű támadás alá helyeződnek a „brüsszelita” buborékban, nyilvánvalóvá téve, hogy egy gyenge kompromisszum született, a kormány-média által ellenőrzött „Fidesz” buborékban nem, hogy Waterloo, de sokkal inkább a wagrami csata példázata a domináns. Így aztán a  döntés nagy szolgálatot tett Kubatov Gábornak is, a Fidesz hívek mozgósítása könnyebb lesz, mint a korábbi EP választásokon.
  5. Itt az ideje, hogy az ellenzék is eldöntse, számára miről szól ez a kampány. Ha továbbra is megelégszenek azzal, hogy a saját buborékjukat hevítik, könnyen megismétlődhet a 2009-es, 60% körüli Fidesz eredmény.
  6. A nap híre amúgy a Brexittel kapcsolatos újabb fejlemény volt.

A Néppárt elgondolkodhat azon, hogy továbbra is „brüsszeli” logika szerint politizál, ahogy egyébként politikai ellenfelei is, vagy pedig végre az „igazi” politika logikája szerint jár el. Mert ha így tenne, a rosszul időzített döntés mellett bizonyosan nem olyan „bölcsek tanácsát” állítana össze, amelyben Orbán kétharmados többsége szinte borítékolható (Pöttering és Schüssel jóvoltából). Orbán Viktor haladékot nyert. Ennél többre most nem volt szüksége.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”