Mitől fél Orbán Viktor? – Hősök nélküli terek
internet3.jpg

Mitől fél Orbán Viktor? – Hősök nélküli terek

  • Keszthelyi András
  • 2017. október 25.

Political Animal

A válasz egyszerű, de nem az, amire elsőre gondolna. Hiába vezet pártja magabiztosan, valójában rosszabb helyzetben van, mint négy évvel ezelőtt.

„No more heroes any more”
(The Stranglers)

Első ránézésre csak a szokásos dolog történt: a Tarlós István vezette Fővárosi Közgyűlés átlátszó trükközéssel megakadályozta, hogy népszavazás legyen a római-parti mobilgát ügyében. Nincsen itt kérem semmi látnivaló, a NER-ben, melynek a valamikor jobb sorsra érdemes Tarlós főpolgármester mára csak afféle egyszerű pojácája lett, már csak így szokták elintézni a dolgokat.

A főpolgármesterről is lehetne írni, kell is majd egyszer, hiszen szép példája annak, hogyan roppantja meg Orbán azok gerincét is, akik nem csúszómászóként csatlakoztak a Fideszhez – de erről majd másik alkalommal szólunk.

A Fővárosi Közgyűlés elmúlt 27 évének legszomorúbb pillanata: így vette semmibe Tarlós a budapestieket

Kizárólag a népszavazást akarta megakadályozni. Nehéz lenne vitatkozni azokkal a véleményekkel, amelyek szerint a római-parti gátról szóló népszavazás szerdai megakadályozása a Fővárosi Közgyűlés elmúlt 27 éves történetének egyik legszomorúbb pillanata, rég nem látott mélypontja volt. Tarlós városvezetése lényegében késlekedés nélkül összehívta a közgyűlés rendkívüli ülését, amint kiderült, hogy a római-parti gátról lehet népszavazást tartani, és kilenc ellenzéki párt megkezdte az ehhez szükséges aláírások összegyűjtését.

A közgyűlés döntése ugyanis nem a főpolgármester akaratát tükrözi, hanem a kormányzó Fideszét, pontosabban Orbán Viktorét. Az történt ugyanis, ami 2014 óta mindig történik: ha erősebb ellenállást tapasztal, a miniszterelnök gyorsan levonul a pályáról.

Hogy mi a szükséges és elégséges feltétele az erősebb ellenállásnak, arra nem könnyű világos és egyértelmű választ adni. Az internetadó kapcsán elég volt néhány tízezer ember és néhány, kétségkívül látványos tüntetés. A vasárnapi boltzártól való elálláshoz minden bizonnyal nemcsak a kedvezőtlen közvélemény-kutatási adatok kellettek, hanem az a botrány is, amit a Kubatovhoz köthető verőlegények okoztak. Az olimpia elleni népszavazás megakadályozását feltehetőleg serkentette Orbán Viktor politikai pályafutásának hajnalán szerzett tapasztalata – nem akarta, hogy a Momentum úgy profitáljon belőle, ahogyan anno az SZDSZ vagy maga a Fidesz profitált a négyigenes népszavazásból. (Az 1989 derekán még jószerével ismeretlen ellenzéki pártok 1990 elejére a magyar politikai szcéna meghatározó szereplőivé váltak.)

A Római-part ügye azonban más. Az, hogy a vízelvezetésnek melyik technológiai megoldását alkalmazzák a harmadik kerületben egyrészt transzcendens, másrészt maga a kérdés is partikuláris.

Magyarul: a legitim technológia kérdése józan – de laikus – ésszel nem felfogható, másrészt maga az ügy igen keveseket érint: egészen pontosan néhány száz háztulajdonost az árvíznek való kitettségben és jó indulattal néhány ezer budapesti polgárt, akik szívesen hekkeznek egy mobilgát által vizuálisan nem háborított Duna-parton.

false

 

Fotó: MTI

A Római-part kapcsán egy hónap alatt 135 ezer budapesti választópolgár aláírását összegyűjteni emberes feladat lett volna. E sorok írójának ellenzéki aktivisták panaszkodtak arról, hogy nehéz lesz a pesti lakótelepen az ártéri háztulajdonosok érdekeinek, valamint a rozéfröccsön nevelkedő új középosztály vizuális igényeinek hangoztatásával támogatást szerezni.

Ezt persze tudta a kezdeményező Együtt és a hozzá csatlakozó ellenzéki pártok is: a népszavazás tétje, ha ügyesen mondják el, nem a belvárosi ficsúrok (aka yuppiek) komfortzónájának szűkítése, hanem a Fidesszel, a NER-rel és magával Orbán Viktorral szembeni ellenállás kifejezése – lett volna, ha Orbán parancsára a Fővárosi Közgyűlés másként nem dönt.

Itt érdemes megállni egy pillanatra.

A közvélemény-kutatások szerint a Fidesz fölényesen vezet. A Závecz Research is erősödést mért a minap. A teljes népességen belül 30%, közel két és fél millió ember a Fidesz támogatója, a biztos szavazó pártválasztók körében pedig 45% támogatja. Ekkora támogatottsággal pedig 2014-ben is simán megvolt a kétharmad.

Felmerül tehát a kérdés, hogy ha ekkora a Fidesz fölénye, miért kell óvatoskodnia?

A válasz egyszerűbb, mint gondolnánk.

A Fidesz mindig óvatos, ha a már megszerzett fölény megóvása a tét. 2014 óta eléggé világosan látszik, hogy legfőbb törekvése nem az új szavazók megszerzése, hanem a már meglévő bázis megőrzése, ami nagyjából 2,3-2,4 millió szavazót jelent. Ekkora táborral pedig a rendszerváltás óta mindannyiszor választást lehetett nyerni. Akár kétharmaddal is.

Az óvatosság különösen indokolt, ha megnézzük az alábbi diagramokat:

false

 

Fotó: Ipsos, Závecz Research

Az első táblázaton a 2013. októberi, illetve a mostani pártpreferenciákat látjuk, a teljes népesség körében – az egyszerűség kedvéért az összes nem fideszes, nem jobbikos szavazót a „demokratikus ellenzék” gyűjtőfogalmával jelöltem. A másodikon a biztos szavazókat látjuk hasonló felosztásban.

false

 

Fotó: Ipsos, Závecz Research

Hosszan lehetne mélázni az adatokon, aláhúzva a Fidesz szavazói bázisának stabilitását, kiemelve, hogy hiába lett több párt az ellenzéki oldalon, hangzatos deklarációik ellenére ugyanazt a tortát szeletelik, és szörnyülködve azon, hogy a Jobbik mennyit erősödött négy év alatt. De most nem ezt teszem.

Ami a Fidesz stratégái számára a fenti adatokból releváns, az a kormánypárt relatív pozícióinak romlása ellenzékével szemben. Hiába nőtt a Fidesz támogatottsága négy év alatt a teljes népességben, ha a könyörtelen identitásharcot vívó, pár százalékos demokratikus ellenzéki pártok és a Jobbik támogatása együttesen még inkább növekedett. Hiába a biztos szavazók körében kimutatható Fidesz-fölény, ha a bázis harci kedve csökkent a négy évvel korábbihoz képest: a Fidesz „most vasárnap” minden bizonnyal vesztene, ha a teljes ellenzék összefogna ellene.

Összefogásról persze nincsen szó, hiszen még egy közös tüntetést sem sikerül összehozni október 23-ra. Az ellenzéki pártok vezetői nagy ívben tesznek arra, amit szavazóik gondolnak.

Ők azért küzdenek, hogy egymással szemben és Vona Gábor ellenében megszerezzék Orbán Viktor ellenzéki kihívójának pozícióját.

A Fidesz stratégái azonban óvatosak. Véletlenül sem akarnak esélyt adni annak, hogy a választók pártjaiknál bölcsebben viselkedjenek. Így aztán az sem meglepő, hogy az ellenzék által gyászosan performált október 23-a másnapján már arról szólnak a hírek, hogy a kormánypárt külön ígéretcsomaggal készül a budapestieknek.

 

Political AnimalKövesse Keszthelyi András politikai elemző blogját a Magyar Narancs oldalán!

Political Animal

„Megpróbálom megérteni azt, ami történik, a rendelkezésre álló, szükségképpen kevés tény alapján.”

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”