A Híradó jobban teljesít!

  • Pálos György
  • 2013. november 28.

Publicisztika

Az alábbiakban a Magyar Televízió egyes csatornája 2013. november 15-i esti Híradójának tartalmát ismertetem. A műsor 17 részre tagolt, a bejátszásokat a súgógépről olvasó, a nézők szemébe néző bemondó köti össze. A bemondó nem újságíró, feladata kizárólag az előre megírt szöveg tisztán artikulált felolvasása.

"Újabb sebességi fokozatba kapcsolt a magyar gazdaság" - halljuk a bemondótól, miközben a képen az "Ezer új munkahely" felirat látható. A továbbiakban a miniszterelnök értékel, majd bejátszás következik arról, hogy egy újabb "nemzetközi cég", a Takata épít gyárat Magyarországon, s ezzel ezer új munkahelyet teremt. Ezután a miniszterelnököt halljuk, aki sikerként értékeli az avatást. A riport hangalámondása megismétli az elhangzottakat, itt azonban a nemzetközi beruházó megnevezésekor a "multinacionális cég" kifejezés hallható. A narrátor ismét a miniszterelnöktől idéz, aki személyesen is megismétli, hogy "az elmúlt évek gazdaságpolitikája meghozta a gyümölcsét... Magyarország ismét az élbolyban... bár sereghajtók voltunk három és fél évvel ezelőtt". A gondolat folytatása egy nógrádi napkollektoros cég sikereinek bemutatása, majd a KSH adatainak ismertetése, miszerint "egyre gyorsabb a növekedés az iparban". A Napi Gazdaság szakértője szakmai érvekkel támasztja alá az ipari teljesítmény növekedését, majd a kommentátor befejezésképpen megemlíti, hogy hazai és nemzetközi szakértők "folyamatosan javítják a magyar gazdasággal kapcsolatos előrejelzéseket".

"A magyar gazdaság egyértelműen jobban teljesít, mint az előző kormányok idején" - ez már Rogán Antal (Fidesz) sajtótájékoztatója, a képernyőt méretes "Magyarország jobban teljesít" feliratok töltik be. A felkonferálásban halljuk, hogy gyorsuló javulás várható, ezt a politikus maga is megismétli. Ez a rész már nem kizárólag a hírt közli, hanem a hátterét is elemzi. Az értékelésben a Híradó narrátora, valamint a kormánypárti politikus vesz részt.

A Magyar Nemzeti Bank hitelprogramjának kiterjesztése a következő blokk témája. A bejátszásban egy szentendrei kisvállalkozó bízik abban, hogy előbb-utóbb beindulnak a lakásépítések. A Híradó kommentátorának grafikonnal is alátámasztott narrációja a 2000-es évek legelejét (tehát a korábbi Fidesz-kormányzás időszakának végét) hasonlítja össze a mostani helyzettel (a különbség óriási, lásd képünkön - a szerk.). A köztes 12 évet átugorjuk, két kiragadott adatot látunk, a tendenciák bemutatása nélkül. A hangalámondással ellentétben a grafikonon a "válság előtt" és a "válság után" megjelölések szerepelnek, azaz a szerkesztőség a 2000-es évek legelejét tartja a válság kezdetének, napjainkat pedig a válság utáni időszaknak. Közben egy szalagcím - "Fellendülőben az építőipar" - segíti a néző tájékozódását, bár a grafikon ennek éppen az ellenkezőjét állítja. Az előző napi műsorból kivágott bejátszásban Varga Mihály miniszter megismétli a már hallott hangalámondást, azzal a különbséggel, hogy míg a grafikon 6-8 ezer új lakást mutat, addig a miniszter csak 4 ezret említ az év első 9 hónapjában.

"Magyarország ma már erősebb" - idézi a Híradó Orbán Viktor miniszterelnököt, amikor az MTA új kutatóközpontjának átadásáról értesülünk. A bemondó ismét utal a miniszterelnök beszédére, aki szerint "a kutatóközpont a legsúlyosabb európai válság idején épült". "Magyarország bízik a jövőben" - halljuk Pálinkás József akadémiai elnök beszédének egyik gondolatát, majd narrátori átkötés után - amelyben megismétlik: "a kutatóközpont a legsúlyosabb európai válság idején épült" - Orbán Viktor miniszterelnök megemlíti, hogy Magyarország egyre erősebb, több pénz jut a kultúrára, a kutatásra.

false

"Gazdasági növekedés és alacsony infláció miatt nagyobb fogyasztásra számítanak a kereskedők" - így indul a következő blokk, melyből kiderül, hogy a kereskedelem "túl van a mélyponton". A riport egy új élelmiszer-áruházról tudósít, amely a legnagyobb hazai üzletlánchoz, a CBA-hoz tartozik. Megszólal a CBA kommunikációs vezetője, aki szerint a tulajdonosváltással 500 munkahelyet tartottak meg. Az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára már tényként beszél a tartós gazdasági növekedésről és a fogyasztás emelkedéséről.

"Együttműködési megállapodást kötöttek a MÁV és az orosz vasutak" - halljuk a következő rész elején, majd Szijjártó Péter államtitkár beszédét ismerhetjük meg kivonatolva.

"A szabad pálinkafőzés engedélyezése óta javult a párlatok minősége" - állapítja meg a Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkára, aki szerint az intézkedés jó hatással van a gasztronómiára, a turizmusra is. Ebben az esetben nincs grafikonos vagy egyéb tudományos bizonyíték, nincs szó a fogyasztás növekedéséről vagy csökkenéséről, sem a tömény italok hatásairól. Ellenben rövid átkötéssel egy másik minisztériumi bejelentésre terelődik a Híradó figyelme, mégpedig a sikeres Tündérkert mozgalomra.

"Nem ígér Kánaánt Bajnai Gordon" - hangzik a felvezetés. Mielőtt azonban megtudnák a nézők, mire is gondolt a volt miniszterelnök, azonnal idézik a Fidesz reakcióját a már beharangozott, de ki nem fejtett gondolatra: "Bajnai Gordon a bankok helyett ismét a családokat adóztatná." Kormánypárti állítások esetén ezt a szerkesztési eljárást a Híradó nem alkalmazta, Bajnai Gordon esetében azonban szükségesnek látszik a nézők kiegyensúlyozott tájékoztatása. Bajnai Gordon ekkor már "élőben" is megismétli az említett mondatot, és kiemeli, hogy mindig azt teszi, tette, "amit a nemzet érdeke megkíván". Ezt az állítását is azonnal értelmezi a szerkesztőség, amikor felidézi, hogy Bajnai megszüntette a gyest, a 13. havi nyugdíjat és a gázártámogatást is. Bajnai Gordon a vágóképeken nem magában, saját jogán jelenik meg, hanem egy átigazítás után: Gyurcsány Ferencről indul a kamera, amely végül Bajnain állapodik meg. A kommentátor ironikusan megismétli az idézett mondatot, majd először közöl információt is a programról, például az egykulcsos adó eltörléséről. A blokkban a bejátszásnál is hangsúlyosabb szerepet kap a Fidesz véleménye, tehát a reakció erőteljesebb, mint maga a főtéma, melyről a Fidesz véleményén keresztül ismét azt állítja a Híradó, hogy Bajnai a bankoknak akar kedvezni, nem a magyar családoknak, és még számos megszorításra készül.

"Bajnai Gordon lenne a baloldal miniszterelnök-jelöltje?" - teszi fel a kérdést a műsor a HVG cikkére hivatkozva. Megszólal ismét, röviden Bajnai, aki megerősíti egy évvel korábbi miniszterelnöki aspirációját. Erre a Híradó felidézi Bajnai Gordon 2009-es miniszterelnök-jelöltségét, mégpedig az Internacionálét éneklő MSZP-kongresszus vágóképeivel. A volt miniszterelnök akkori szocialista politikusok között látható, Lendvai Ildikó mellett feltűnik Gyurcsány Ferenc is. Gyurcsányt külön is idézik, a baloldali belháborút hosszasan körbejárja a Híradó. Ez az első hosszasabb elemzés a műsorban.

"Bebizonyosodott, hogy Gyurcsány Ferenc 2006-ban visszaélt hatalmával, és a törvényeket megkerülve utasította a rendőrséget": Hoppál Péter (Fidesz) megállapítása a következő szalagcím. Azt kérdezi Hoppál a volt miniszterelnöktől, vajon "személyesen adott-e utasítást a tömegbe lövetésre és a békés tüntetők megveretésére?". Kondorosi Ferenc tábornok a bírónak adott válaszában sejtelmesen fogalmaz. A kérdést magát nem halljuk, csak a narrátor idézi; hogy kicsoda Kondorosi Ferenc, és milyen tárgyalásról van szó, arról semmit nem tudhat meg a néző. Majd a tévészékház elfoglalásának jelenetei következnek, és újabb tanút hallunk, akiről szintén nem tudható, milyen ügyben áll bíróság előtt. Erre a Fidesz-szóvivő megismétli vádjait Gyurcsánnyal kapcsolatban, és megismétli a kérdést: "Gyurcsány személyesen adott-e utasítást a tömegbe lövetésre, és a békés tüntetők megveretésére?" A kérdés költői, Gyurcsány helyett ő maga válaszol, maga vonja le a tanulságokat is. "A baloldal eszköztárába sok minden belefér... belefér az emberek megveretése is." A súlyos vádakra a Híradó nem reflektál, a hírt mint objektív tényt tálalja, ezért nem is szólaltatja meg a megvádolt politikust.

A bűnügyi hírekben adócsalásról esik szó, megszólal a megvádolt Csábi Bettina, aki saját ártatlansága mellett érvel.

Az első és egyben egyetlen nemzetközi hír a Fülöp-szigeteki katasztrófáról szól. Megemlítik az eltűnt magyar állampolgárokat, kiemelik a református és a baptista szeretetszolgálat tevékenységét.

Ismét bűnügyi hír: "Bajnai Gordon apjának egykori cége próbált jogtalanul 180 millió forintnyi áfát visszaigényelni." A Híradó a Pesti Srácok portált idézi. "Nem ez az első ügy, ami bűzlik - így reagált Hoppál Péter a portál értesülésére" - említi a bemondó, hiszen "Bajnai Gordon egyre többet kerül olyanok közelébe, akiknek a törvények betartása nem mindennapi kenyerük". A bejátszás hírértéke bizonytalan, inkább sejtet, mint tényként tálal, nem tudjuk meg, miről van szó, vagy hogy tényleg érintett-e egyáltalán Bajnai apja. Sem Bajnai, sem apja nem reagálhat a súlyos vádakra.

A műsort kisebb riportok, bejátszások zárják. "Számítógépes adatbázis készül az első világháborúban hősi halált halt magyar katonákról" - ezt a honvédelmi államtitkár jelentette be. Átadták a pannonhalmi apátságban a Szent Márton-díjakat, az Uránia moziban a Bethlen Gábor-díjakat. A stáb ellátogatott a Baba-mama expóra, ahol a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium államtitkára az első felnőtt megszólaló. Ezután megtudják a nézők, hogy a Kormányablak program szeretné megmutatni: a kormány gyerek- és családbarát. Ezt a Pest megyei kormánymegbízott is megerősíti.

Végül a műsorajánlóban a bemondó felhívja a nézők figyelmét, hogy a televízió Az Este című műsorában exkluzív interjút láthatnak Orbán Viktorral.

A szerző filmrendező.

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.