Világi Mariann

Kik is választhatnak?

  • Világi Mariann
  • 2013. november 27.

Publicisztika

Hogyan tud majd szavazni a több százezer, Londonban élő magyar jövőre? Alighanem sehogy. Világi Mariann röviden elmagyarázza, miért.

A kivándorlással kapcsolatban Varga Mihály azt hangsúlyozta, hogy a külföldön dolgozók tavaly 1,7 milliárd eurót (hozzávetőleg 510 milliárd forintot) utaltak haza.

Ezek a „nettó befizetők”, ha nem is a költségvetésbe, de a családjukat és a hazát is gyarapítva, ha szeretnének, akkor sem tudnak majd fizikailag szavazni 2014-ben, az elkövetkező parlamenti választáson.

A durván tízmilliós London (Nagy-London 13 milliós) belvárosában, a Belgravia negyedben áll egy elegáns épület, a magyar nagykövetség. Meg is mutatjuk:

false

 

Londoni léptékkel mérve közel van a Buckingham Palace-hez, a királyi palotához. 20 perc gyaloglással elérhető a St. James Park, a Green Park, a Hyde Park és a Kensington Park is. Ha a kint élő magyar populáció a választást megelőző éjszakán az angol hatóságok engedélyével sátrat verhet ezekben a parkokban, akkor elfér a követség épületének környékén. Az már bonyolultabb helyzet, hogyan képes néhány százezer ember felsorakozni a követség épületéhez vezető úton a magyar parlamenti választások egyetlen napján. Ha az angol hatóság megfelelően szívélyes, lezárhatja és rendőrileg biztosíthatja a környéket. Ezt igazán megtehetik a kedvünkért.

Azt viszont a fejlett brit rendőrség sem képes megoldani, hogy be is jussanak a választópolgárok a követség épületébe, és leadhassák szavazataikat. Még akkor sem, ha csupán 60 százalék, azaz 180 ezer választópolgár kíván szavazati jogával élni.

Miért a 60 százalék? Mert nem vagyunk maximalisták. A 2010-es választásokon az első fordulóban a szavazásra jogosultak 64,20 százaléka vett részt, a második fordulóban 46,64 százalék. A listára szavazók száma 5 132 531 volt. Ha csak ezt a számot vesszük alapul, és összevetjük azzal a minimum 500 ezer magyar állampolgárral, aki magyar lakcímkártyával is rendelkezik, akkor a 2014-es potenciális választók mintegy 10 százalékáról beszélünk a 2010-es adatok tükrében. A kettős magyar állampolgárok száma a nyár végén már meghaladta az 500 ezret.

Ha a számokat összeadjuk, potenciálisan egymillió választópolgárról beszélünk. Ők a 2010-es választások első fordulóján részt vettek közel 20 százaléka. Ennyi emberrel sakkozik a jelenlegi jogalkotás.

Egyszerű következtetés: közel azonos számban vannak azok, akik 2010-ben tudtak szavazni és 2014-ben egyszerűen nem fognak tudni szavazni a fizikai hozzáférés lehetetlensége miatt, valamint azok, akik 2010-ben törvényileg nem szavazhattak, 2014-ben viszont fizikailag – ha akarnak – lesz módjuk voksaik leadására.

Következtetés jelzők nélkül: a helyzeten, a törvényen sürgősen tessék változtatni!

Figyelmébe ajánljuk

Népi hentelés

Idővel majd kiderül, hogy valóban létezett-e olyan piaci rés a magyar podcastszcénában, amelyet A bűnös gyülekezet tudott betölteni, vagy ez is olyasmi, ami csak elsőre tűnt jó ötletnek.

A hiány

László Károly, a háborút követően Svájcban letelepedett műgyűjtő, amikor arról kérdezték, miért nem látogat vissza Auschwitzba, azt válaszolta, hogy azért, mert nem szereti a nosztalgiautakat.

Fagin elsápad

Pong Dzsun Ho társadalmi szatírái, Guillermo del Toro árvái, vagy épp Taika Waititi szeretnivalón furcsa szerzetei – mindegy, merre járunk, a kortárs filmben lépten-nyomon Charles Dickens hatásába ütközünk.

Vörös posztó

Ismertem valakit, aki egy stroke-ból kigyógyulva különös mellékhatással élt tovább: azt mondta, amit gondolt. Jót, rosszat, mindenkinek bele a szemébe, rosszindulat, számítás és óvatoskodás nélkül. Nehéz volt vele találkozni, mindig ott volt a veszély, hogy mint egy kegyetlen tükörben, hirtelen meglátjuk valódi önmagunkat. De jó is volt vele találkozni, mert ha megdicsért valakit, az illető biztos lehetett benne, hogy úgy is gondolja.

Szeplőtelen fogantatás mai köntösben

Bullshit munkahelyen vesztegelsz, ahol ráadásul csip-csup kiszolgáló feladatokkal is téged ugráltatnak, csak azért, mert nő vagy? Kézenfekvő menekülési útvonalnak tűnik, hogy elmész „babázni”. Persze ha nincs férjed vagy barátod, a dolog kicsit bonyolultabb – de korántsem lehetetlen.

Realista karikatúrák

Tizenkilenc kortárs szerző írta meg, mit jelentett az elmúlt egy-két évtizedben Magyarországon felnőni. Változatos a névsor: van pályakezdő és többkötetes író, eddig elsősorban költőként vagy gyerek- és ifjúsági könyvek szerzőjeként ismert alkotó is.