Tóth Gábor Attila

A vesztükbe rohannak

Törvényjavaslat a „közélet átláthatóságáról”

  • Tóth Gábor Attila
  • 2025. május 21.

Publicisztika

A zsarnokságot lehet a törvények mögé bújva, a jogszerűség nevében is gyakorolni. Ilyenkor a zsarnok épp azokkal az eszközökkel végez az ellenfeleivel, amelyeknek a védelmüket kellene szolgálniuk. A felismerés Montesquieu-től származik, aki a köztársaság bukása és a császárság megszilárdulása közötti átmeneti állapotot mutatta így be.

A címe szerint a „közélet átláthatóságáról” szóló törvényjavaslat a megszavazása után rendelkezni fog a törvény minden formai kellékével. Jogszerűvé válik, hogy a Szuverenitásvédelmi Hivatal javaslatára a kormány jegyzéket tesz közzé azokról a hazai szervezetekről, amelyek „veszélyeztetik Magyarország szuverenitását”. A listázott civil szervezeteket, más alkotóműhelyeket, sajtót, üzleti vállalkozásokat és mindezek vezető munkatársait és alapítóit különféle szankciókkal lehet sújtani arra hivatkozva, hogy „idegen érdekből és külföldi finanszírozásból fenntartott aktivista hálózatok” tagjai. A bírságolással, az egyszázalékos felajánlásokból való kizárással, számlák zárolásával és keményebb kényszerintézkedésekkel járó, végül az ellehetetlenítéshez és megszüntetéshez vezető eljárásokkal szemben nincs lehetőség érdemi jogorvoslatra.

A látszat csal

Napnál világosabb, hogy a törvény nem az, aminek nevezi magát. Nem „a közélet átláthatóságát” szolgálja, és nem a „demokratikus vitát és a társadalmi és politikai akaratképzést” védi a szuverén ország ellenségeitől. Amivel a kormányzat másokat vádol, azt ő maga teszi visszatérően. Törvénytelenül beavatkozik szuverén államok belügyeibe, amikor európai és amerikai szélsőjobboldali pártokat finanszíroz a magyar adófizetők pénzéből és más tisztázatlan eredetű forrásokból. TEK-különítményt küld Bosznia-Hercegovinába, hogy megmentse Milorad Dodik boszniai szerb politikust a börtönbüntetéstől.

Könnyű észrevenni, hogy a törvényesség csak látszat, de az egyszerű magyarázatok után mégis hiányérzetünk maradhat. Először is, hibásnak és károsnak érzem az olyan megközelítéseket, amelyek szerint a törvény terelés, papírtigris vagy gumicsont. Lehet, hogy igazuk van azoknak a hírmagyarázóknak, akik úgy vélik, a törvény időzítése elterelheti a figyel­met az MNB alapítványai körüli botrányról és arról, hogy a miniszterelnök a magyarellenes államfőjelölt mellett állt ki a romániai elnökválasztási kampányban. De ez az összefüggés nem szoríthatja háttérbe azt a tényt, hogy egy megbélyegző és kirekesztő törvény konkrét alkalmazás és szankciók nélkül is súlyos jogsértésekhez vezet. A megfélemlítés légkörében elindul „a nép ellenségeinek” kiszorítása a nyilvánosság színtereiről, terjed velük szemben a verbális agresszió, és megjelenik a fizikai erőszak. Ha kilépnek az utcára, ellenük uszító plakátokba ütköznek, ha kibérelnének egy helyiséget rendezvény céljára, elutasítással szembesülnek, ha rosszkor járnak rossz helyen, még meg is verhetik őket.

Másodszor, vitatnám, hogy ez a törvény valaminek a kezdete, nóvum. Tévesnek tűnik az a támogatásra biztató banner, ami az egyik hírportálon jön fel: „Elindult a támadás a szabad sajtó ellen”. Alighanem lehetetlen kije­lölni a folyamat kezdőpontját, de a médiaszabadság elleni első támadások közé az írott és elektronikus sajtó feletti kontrollt gyakorló médiahatóság 2010-es felállítása tartozik. A törvények önkényes változtatásai és a Magyar Bálint leírásában maffiaállaminak nevezett más módszerek tették lehetővé például a Klubrádió frekvenciáinak elvételét, a Népszabadság felszámolását, az Index és az Origo einstandolását, hogy csak néhányat említsek a legismertebb esetek közül. Ha pedig a sajtón túli független civil szféra elleni támadásokat vesszük, akkor 2011-ig lehet visszamenni, amikor a szabad egyházak mintegy kilencven százalékát megfosztották a jogi státuszuktól, és azóta tart például Iványi Gáborék egyházának hányattatása.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.