A rendőrség nem köszöni meg

  • 2000. május 25.

Publicisztika

Pedig szokása neki. Nem is oly rég két marokkal szórták a plecsnit a hős fiúknak, akik alig másfél hónappal a nevezetes Fenyő-gyilkosság után a szomszéd utcában - persze, lakossági bejelentés nyomán - megtalálták az eset során használt alig használt személygépkocsit. Ám e legutóbbi, középiskola előtti hőstettükért aligha jár Signum Laudis.

Pedig szokása neki. Nem is oly rég két marokkal szórták a plecsnit a hős fiúknak, akik alig másfél hónappal a nevezetes Fenyő-gyilkosság után a szomszéd utcában - persze, lakossági bejelentés nyomán - megtalálták az eset során használt alig használt személygépkocsit. Ám e legutóbbi, középiskola előtti hőstettükért aligha jár Signum Laudis.

Ott hagytuk el a múlt héten, hogy nem az eszükért szeretjük őket. De mit is várhatnánk tőlük? Az egész testületet méltón reprezentáló Garamvölgyi ezredes például egy kereskedelmi televízió napi szappanoperájában alakít egy olyan mesében, ahol köztörvényes pozitív hősök veszik hülyére egy gyújtogatási ügy kapcsán azokat, akik mindig csak szolgálnak és védnek.

Ám nincs az a legvadabb fikció, mi akár távolról is képes lenne elmeállapotuk jelzésszerű felmutatására. Nem az a baj, hogy hülyék, hanem az, hogy e tényt nem képesek minimálisan sem kezelni.

Most is mi történt?

Háromfős deszantjuk, miután telefonon bejelentkezett egy röpke iskolalátogatásra, a megbeszéltnél némileg elébb érkezett. De nem eléggé, hiszen azt nyilván nem kalkulálták bele, hogy vezetőjük másfél órán keresztül sem képes bebizonyítani az iskolatitkárnak, hogy ők valóban rendőrök. Pedig csak egy mondatot kellett volna leírnia, a helyesírási hibákból a leggyanakvóbb szörnyeteg is rájöhetett volna, kivel van dolga.

Az, hogy a civil autóban ezalatt bizonyára erősen unatkozó kollégái a tanulóifjúságot mindenféle ködös hasonlóságok mentén vegzálták lökdösés útján, már csak hab a tortán. Spréztek, bilincseltek, engedelmeskedve az ősi jelszónak, miszerint először a nőket és a gyerekeket.

Nehéz ügy, arról nem is szólva, hogy egy normálisan működő szervnek mennyire nem szabadna fele ennyire kétes ügyletekbe se keverednie. Bár hol van ehhez az olajszőkítés?

Mondjon le a belügyminiszter!

De miért, ha nem hugyozta körbe a Teve utcát?

Ám e közbevetés csak intim betét itt. Az igazi gáz az ügyben hivatalból megszólaló Helsinki Bizottság közlései felől szaglik. Melyek szerint az esetek kilencven százalékában a vélelmezhető rendőri disznóságok nemhogy beismerődnének, de még nyilvánosságot sem kapnak. Lenyomnak egy belső vizsgálatot, melynek az eredménye az imént jelölt százalékarányban szok negatív lenni.

Most sincs sok remény. És a nyilvánosság sem ad okot a bizakodásra. Azt tudjuk még a csapból is, hogy a törvény betűje szerint a templomoktól, iskoláktól hány méternyire járőrözhetnek a kurvák, de arról mély a kussolás, hogy a rendőrnek kevéssé látszó, különböző színű símaszkjukról felismerhető közegeknek iskolák tájékán milyen jogosítványaik vannak.

Apropó, szarháziak, mire jutottatok a megtalált kocsival? Megvan-e már Fenyő gyilkosa?

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.