A szent család

  • 1999. július 8.

Publicisztika

Liberálisaink vállvetve estek neki a Szociális és Családügyi Minisztérium családpolitikai koncepciójának. Szó se róla, joggal cincálják szét az inkvizíciót és a szocializmust egyszerre idéző ötlethalmot, mely a keresztény családot (mi is az?) privilegizálja, az élettársi, valamint az egyneműek közti kapcsolatot pedig az ördög művének tartja.

Liberálisaink vállvetve estek neki a Szociális és Családügyi Minisztérium családpolitikai koncepciójának. Szó se róla, joggal cincálják szét az inkvizíciót és a szocializmust egyszerre idéző ötlethalmot, mely a keresztény családot (mi is az?) privilegizálja, az élettársi, valamint az egyneműek közti kapcsolatot pedig az ördög művének tartja.

De bennünket most a kormányzat méltán híres kommunikációs stratégiája érdekel.

Harrach Péter a támadások tüzében ugyanis visszavonulót fújt. Először amiatt sajnálkozott, hogy a tervezet idő előtt látott napvilágot, később már azt is beismerte, hogy túlhangsúlyozták a keresztény értékeket, pedig maga is csodálója a posztmodern értékrelativizmusnak.

A hülye is látja, hogy szondáztatásról van szó. Bedobunk valamit a köztudatba, amit szeretnénk, de nem biztos, hogy a polgárság java is szeretné (mi pedig mindig azt szeretjük, amit a polgárság). Mikor ez kiderül, leleplezzük saját magunkat: nem is mi gondoltuk ki, vagy ha mégis mi, akkor meg nem úgy, hanem éppen fordítva. Kiszivárogtatunk valamit, aztán amikor látjuk, ciki az egész, meg hát baromság is, rákenjük a tanácsadókra meg a rosszakaróinkra, akik szántszándékkal szivárogtatják ki azt, amit mi sem gondolunk komolyan, csak azért írtuk le az egészet egy tervezetben, hogy nehogy elfeledjük, mivel nem értünk egyet.

A kormányzati kom. strat. azonban nem is oly új. Emlékezzünk csak vissza a jó Horn Gyulára, aki a lakossági fórumokon előszeretettel dobta be hátszőrállító ötleteit, mint pl. a vagyonadó esetében. A lázongás után aztán nagy bölcsen ő is kijelentette, hogy nem is gondolta komolyan, vicc volt az egész.

És ő lett a győztes, mert kiderült, bölcs, mérlegelő, kompromisszumkész politikus. Akárcsak Harrach Péter.

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”