Adáskeresők

Publicisztika

Alighanem felülmúlhatatlanul idióta jelenetek közepette zajlik a közrádió elnökének kiválasztása - hála a pártviszonyoknak meg az elbaltázott médiatörvénynek.
Pedig olyan jól indult minden: a négy párt küldöttei által uralt kuratóriumi elnökség javasolta Such Györgyöt (egykor lapunk szerzője - talán éppen ez volt a hiba), de az úgynevezett nagykuratóriumnak nem tetszett a jelölt - ők többnyire Siklósi Beatrixot szerették volna, ha már se Bayer, se Lovas nem ér rá. Ez pedig a hülye médiatörvény baja: amely a médiumok (s nem csak az ebsorsú közjószágok, de a szabad, közösségi műsorkészítők) felügyeletét először is pártdelegáltak, másodsorban kisorsolt civil szervezeti (ön)jelöltek kezébe adta. Mit ad isten, ez utóbbiak valahogy - foglalkozzanak bár hagyományőrzéssel, kígyóbűvöléssel vagy szénanáthával - annyira mérsékeltek politikai tekintetben, hogy aki tőlük jobbra áll, az már leesik. Értsük meg: nem a kurátorok elveiről van szó (lehetne többségük trockista vagy 48-as függetlenségi is), hanem az ellenőrzés és irányítás (magyarul a kézi vezérlés) mechanizmusáról, amelynek során pártok és senki által nem választott jelöltek önkényének szolgáltatják ki az elektronikus médiumokat - így adva egy jókora pofont az ún. sajtószabadságnak. Utóbbi persze egyáltalán nem oly fontos a t. pártdelegáltaknak (e tekintetben a baloldaliak is megérik a pénzüket), amennyiben kedves embereiket helyezhetik el egy-egy elektronikus közmédium élére. A jobboldal persze helyzeti előnyben van - mint az előzetes tesztek bizonyítják, a civil delegáltakkal hígított nagykuratórium erős jobboldali elnököt kíván -, elvégre úgy megszokták már Kondor Katalin kissé fátyolos orgánumát. Ráadásul helyzetük annyiban is kedvező, hogy ha nem sikerül a július végén lejáró mandátumú Kondor Katalin helyére új elnökjelöltet találni, akkor - legalábbis a Magyar Rádió Közalapítvány ellenőrző testületének elnöke, bizonyos Mészáros László szerint - a jelenlegi elnököt, azaz Kondor Katalint illeti meg a jog, hogy ügyvezetőt nevezzen ki saját helyére. S lőn: Kondor megjelölte a hozzá és Orbánhoz mindig lojális Hollós Jánost (nem, majd a Bolgár Györgyöt). Ami után a rádiókuratórium nem fideszes elnökségi tagjai hiába nyilvánították semmisnek a döntést, s neveztek ki Hollós helyére - állítólag aka-rata ellenére! - egy másik, amúgy szintúgy jobbol-dali kötődésű személyt (Gőblyös István gazdasági alelnököt), ha lépésük tényleg szabálytalan, aligha lesz hosszú életű. Így még mindig ott a kérdés: meg tud-e valaha állapodni a négy pártküldött legalább egy nyomorult jelölt személyében, s meg tudja-e győzni a megátalkodott civileket? Az egyik pályázó így nyilatkozott: reméli, hogy a pártoknak sem éri meg tartósan politikai befolyás alatt tartani a közrádiót - elvégre egy a hír- és miegyéb versenyben lemaradó Magyar Rádió politikailag is jelentősen leértékelődne. És akkor mi van? Körkapcsolás, Jó ebédhez szól a nóta meg Vasárnapi Újság úgyis lesz, a többit meg ki nem halkítja le.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.