Áthallások

Publicisztika

Október 23-án végre megtudtuk, mi Magyarország minden bajának legfőbb oka: az, hogy Gyurcsány Ferenc Apró Antal unokáját vette el feleségül.

Október 23-án végre megtudtuk, mi Magyarország minden bajának legfőbb oka: az, hogy Gyurcsány Ferenc Apró Antal unokáját vette el feleségül. Emiatt döglenek a galambok a Tisza-parton, és nyilván emiatt ilyen hülye az ellenzék is. Az előbbi állításnak pontosan annyi az értelme, mint a hétvégi fideszes szónoklatok ún. vezérmotívumának. Baloldali Orbán-fóbia, jobboldali Gyurcsány-fóbia: ez a 2006-os kampány lényege, de evvel még nem mondtunk újat. A stílusbeli eltérést mindazonáltal nem árt észrevételezni, még mielőtt valamiféle kényszeres balanszírozás kedvéért azonos nevezőre hoznánk a Fidesz és az MSZP megnyilatkozásait. Ha csak a legfrissebbeket nézzük: a szocialisták Orbánt a nyílt küzdelem elől minduntalan megfutamodó, elveit a pillanatnyi érdekek szerint váltogató politikusnak láttatják. A Fidesz Gyurcsányt hol véreskezű komcsik örökösének, hol meg nem is igazi baloldalinak (luxusbaloldal). Az MSZP Orbán politikai tettei és magatartása alapján mond valamit, míg a Fidesz legfőbb érve Gyurcsány feleségének a családfája.

Orbán gyakori tetemrehívásából a miniszterelnök is aktívan kiveszi a részét (meglehet, a kevesebb több lenne), míg Orbán ritkán ragadtatja magát arra, hogy Gyurcsányt név szerint minősítse. Ezt fegyverhordozóira bízza, akik nem is okoznak csalódást. A hét végén is ez volt a szereposztás: Áder, Kövér, Pokorni, Rogán pacekba nyomták, Orbán historikus csomagolásban. Ám ha ezt Orbán korábbi nyilatkozatai mellé tesszük, a szövegekből kihüvelyezhető egyfajta orbáni Gyurcsány-kép. (Hogy Gyurcsány mit gondol nyilvánosan vetélytársáról, az egyértelmű, lásd fent.)

Orbán Viktort a 2002-es választásokon - Orbán Viktor értelmezésében - nem megverték, hanem "kiütötték" kezéből a kormányzást. Orbán megneheztelt az ország egyik felére, és a másik feléből kreált magának "egy igazi Magyarországot", ahol ő a főnök, ahol nincsenek kételyek, kérdések, érvek, van viszont áhítat és figyelem és ujjongás. Orbán az Indexnek a minap kifejtette: "Nekem nincs arra szükségem, hogy színpadként használjam a parlamentet, és csak azért mondjam el ott az álláspontomat, mert akkor esetleg többen hallják. Mert el tudom mondani így is, hogy többen hallják. Ha az embereknek akarom elmondani az álláspontomat, akkor nem alacsonyítom le egy ócska ripacskodó színházzá a parlamentet." Na ja: a Parlament maximum annyiban érdemel figyelmet, mint az ' néphez való szólásának épp alkalmas vagy épp nem alkalmas helyszíne. Hogy az Országgyűlés nem okvetlenül erre való, hanem a párbeszédre, azaz kérdések és ellenállítások megfogalmazására, valamint az ezekre való válaszadásra, Orbánban már fel sem merül. És pont ez a legrosszabb. A demokratikus érzékenység immár teljes hiánya; hogy ez történetesen őszintén van így gondolva. Fogalmi képtelenség, hogy Orbán bárkit érdemesnek tartana meghallgatni, urambocsá, válaszolni a kérdéseire. (Nem beszélve arról, hogy a parlamentből a jobboldal igyekszik bohócfesztivált csinálni, Torgyántól Áderig - hogy a nemzet vezetője most az eredményre mutogatva húzogathassa az orrát: de hiszen ez színház.)

A közvélemény-kutatási adatok számára kedvező alakulása egy időre enyhítette a sértett ember haragját, s hajlandónak mutatkozott a megbocsátásra. (A panelpatkányok mégiscsak emberek; kiderült, nagyon szereti Budapestet; megbocsátott azoknak, akik a Kádár-korban éltek etc.) Ám ekkor megjelent Gyurcsány, aki mégiscsak lendületbe hozta valamennyire a szocpártot, s Orbán vonatkozó megnyilatkozásai ugyanazt a durcás kisgyereket kezdték idézni, mint a választások utáni szövegei. Már megint el akarják venni a kedvenc játékszerét - hát hogy jön ehhez Gyurcsány? Aki - mint azt az említett Index-interjúban Orbán kifejtette - 15 éve sehol nem volt még, vagyis a politikában csak "külsős", s ezért gőze sem lehet semmiről. (Mint a katonaságnál: van centid, kopasz?) Október 23-án pedig meg is mondta a tutit. Persze csak úgy áthallásosan, hiszen Rákosiékról beszélt, s őket nevezte politikai kalandornak. Az ajtót pedig a jövőre kell rátörni - ezt előző fellépéséről tudjuk. De afelől aligha lehet kétségünk, hogy az erre fogékony fülekben e mondatok, e személyek és e felszólítások összemosódnak. Gyurcsány politikai kalandor, s az ilyenekre nem kell félni rátörni az ajtót. Sőt: természetadta joga van erre a "magyar embernek".

A negatív kampány, a durvulás, a másik fél szekálása, szavahihetőségének megkérdőjelezése persze legitim része a választási küzdelemnek. Lelke rajta, aki ezekkel próbálkozik. Azokat a szövegeket azonban, amelyek a politikai ellenfélnek és a vele rokonszenvezőknek nemcsak az identitását kérdőjelezik meg, de a létezését is csupán valami félreértés, csalás, ármány eredményének tudják be, s ennélfogva legszívesebben kiiktatnák a képből, örökre megszabadulnának tőle, nem választási kampánynak hívjuk. Hanem félelemkeltésnek és az erőszakra való bujtogatásnak.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.