Az egész soproni találkozón az lett volna az egyetlen hiteles momentum, ha megidézik Horn Gyulát

  • Haskó László
  • 2019. augusztus 22.

Publicisztika

A német kancellár azoknak hálálkodott, akik nem tettek semmit, és „elfeledkezett” azokról, akik tettek.

Európa első számú pávatáncosa új mutatványt adott elő Sopronban. A régi vágású „magyar úr” álarcát és jelmezét kölcsönözte ki az operettszínháztól és magára öltötte, Tusványos szellemét pedig visszadugta a palackba.

A palackot zsebre tette, más időkre.

Mintha Horn Gyula támadt volna föl, úgy nézett ki és úgy is beszélt. Egyébként az egész soproni banzájban az lett volna az egyetlen hiteles momentum, ha a valódi Horn Gyulát idézik meg, vagy legalább fel.

Angela Merkel német kancellár és Orbán Viktor miniszterelnök sajtónyilatkozatot tesz a Páneurópai Piknik 30. évfordulója alkalmából.

Angela Merkel német kancellár és Orbán Viktor miniszterelnök sajtónyilatkozatot tesz a Páneurópai Piknik 30. évfordulója alkalmából.

Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd

Ezt elvárni Orbántól hiú remény volna, nem is várta senki. De a német kancellártól feltétlenül elvártam. Sajnos hiába. Nemcsak Horn Gyulát, de Németh Miklóst, vagy Kovács Lászlót sem méltatták, holott ők aktív részesei voltak a bátor cselekedetnek. Élnek és egészségesek.

Mindössze egy betegségük van: nem illiberálisok.

De konkrétan nekik köszönhető a határnyitás.Sem én nem tettem, sem Orbán Viktor nem tett érte semmit. És legyünk őszinték: az összmagyarságnak sem járna érte semmi.

Szóval a német kancellár hálálkodott mindazoknak, akik nem tettek semmit, és „elfeledkezett” azokról, akik tettek. Ez bizony nem szép dolog, jobb esetben pedig csúnya melléfogás. Nyilvánvalóan a rosszabb esetről van szó.

A német kancellár nem Magyarországnak, hanem Orbán Viktornak tett erőteljes gesztust. A (névleg még keresztény-demokrata, európai) Néppárt nevében. Lehajolt az illiberális EP Fidesz-brigád szavazataiért. Ezzel hiteltelenítette a Néppártot. És – bármennyire fájdalmas, jobb, ha kimondjuk – saját magát is.

És még ez sem a mélypont. Az unió teljes jogú tagjává tett egy nacionalista-soviniszta diktatúrát. Pedig biztosan ismeri a száz között egyetlen rothadt paradicsom esetét.

A szerző sebész.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.