Bácskai rizsás

  • 1999. július 29.

Publicisztika

A magyar kormány, midőn a kosovói háborúról töpreng, sajnos nem engedheti meg magának, hogy helytelen következtetéseket vonjon le. A szellemi restség, a történelem hiányos ismerete, valamint az agresszív és a világot kizárólag a saját monomániái szerint értelmezni képes butaság ugyanis sokba kerülhet mindannyiunknak.

A magyar kormány, midőn a kosovói háborúról töpreng, sajnos nem engedheti meg magának, hogy helytelen következtetéseket vonjon le. A szellemi restség, a történelem hiányos ismerete, valamint az agresszív és a világot kizárólag a saját monomániái szerint értelmezni képes butaság ugyanis sokba kerülhet mindannyiunknak.

Foglaljuk most össze a Nyugat kosovói beavatkozásának lényegét.

A jugoszláv állam által szervezett és irányított terror olyan méretű emberirtással fenyegetett, amilyet nem produkált Európa II. világháború utáni történelme. A civil lakosság (az albán civil lakosság, bár az etnikai, felekezeti és civilizációs koordináták ez esetben semmiféle szerepet nem játszottak) elleni erőszakos cselekmények hónapokkal a NATO beavatkozása előtt kezdődtek, a légicsapások tehát nem csak a jövőben esetleg megtörténő, anticipiált eseményeket akartak elhárítani, de a már megtörtént és - ez a legfontosabb - tömeges, államilag szponzorált erőszakra reagáltak. A beavatkozást továbbá azért lehetett végrehajtani, mert az eredményeként létrejövő megoldás - Kosovo elszakadása Jugoszláviától - erkölcsileg és politikailag indokolható. Azért, és nem másért, mert a tartomány lakóinak 90 százaléka ezt akarta. Ez a 90 százalék mintegy 1,8-2 millió embert jelent, akik egységes, földrajzilag összefüggő területen, egy tömbben élnek.

A kosovói beavatkozásnak nem a "történelmi igazságtalanságok" helyreütése volt a célja (nemigen törődött ugyanis azzal, hogy melyik fél hibájából fajultak idáig az események), és nem azért történt meg, mert a kosovói albánok nem beszélhettek anyanyelvükön a hivatalokban, az iskoláikban, vagy nem írhatták ki albánul falvaik nevét.

Hanem mert ölték őket.

Kosovo példájából tehát nem, nem és nem következik semmi a Vajdaságra nézve. A vajdasági magyarokat érő hátrányos diszkrimináció nem fogható a kosovói terrorhoz, és a vajdasági magyarok - létszámuk és szétszórtságuk miatt - nem szakadhatnak el Jugoszláviától. Egészen pontosan: a beavatkozás fenti, a történelmi megfontolásokat teljes mértékben figyelmen kívül hagyó logikája szerint elszakadási vagy függetlenedési törekvéseik mind erkölcsi, mind politikai szempontból elfogadhatatlanok.

Lehet azt mondani - és ebben Trianon óta kifejlesztett rutinja van a magyar politikának -, hogy ez szemétség, hogy ezt a Nyugat rosszul tudja, és csak kitartóan kell magyarázni, és akkor rá fog jönni.

Lehet, csak nincs értelme.

Lehet ezen kívül még azt is mondani, hogy a Vajdaságból Kosovóhoz hasonló feszültséggóc lesz, ha nem teljesülnek a magyar követelések.

Lehet, csak ez nem józan elemzésnek, hanem fenyegetőzésnek hangzik. Bajkeverésnek. A vajdasági autonómia terve nem kell senkinek, viszont a vajdasági autonómia tervét Budapesten kalapálgatják.

Orbán Viktort e tárgyban először az amerikai védelmi miniszter próbálta lehűteni, és elmagyarázni, hogy a vajdasági magyarok bajai messze alatta vannak a nemzetközi közösség ingerküszöbének; aztán az ENSZ jugoszláviai különmegbízottja, Eduard Kukan nyilatkozott hasonló szellemben.

Hiába. Orbán csak mondta a magáét. Ekkor már nem szólt rá senki.

Ezután az EU Szalonikit tette meg az újjáépítés központjává. Ezt a magyar külpolitika - miután sokáig avval hetvenkedett, hogy Budapest nagy regionális izé lesz, és dőlni fog a lé - itthon igyekezett lényegtelen apróságnak beállítani. Akárcsak az autonómia ügyében kapott pofonokat.

Pedig ideje lenne csöndesen leszakadni erről az autonómia-dologról. Megpróbálták, nem megy, és sokba is kerül. Ráadásul hiába ejtik Orbánt pofára a nagyhatalmak, ha az nem neki fáj a legjobban. Hanem a vajdasági magyaroknak.

Nekik meg van bajuk elég.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”