Bernard Guetta: Grúzia nem kér Putyin birodalmi álmaiból

Publicisztika

Napok óta tüntetnek Tbilisziben az orosz mintájú „külföldiügynök-törvény” ellen, amit a Putyin-párti kormánytöbbség igyekszik elfogadtatni. A jogszabály ugyanannak a kudarcra ítélt törekvésnek a része, mint az ukrajnai háború: az orosz befolyás megtartása a régi birodalom országaiban.

Nem adják fel. A tüntetők, akik estéről estére Tbiliszi utcáira vonulnak, nem hajlandók elfogadni, hogy Bidzina Ivanisvili, Grúzia leggazdagabb embere, a kormányzó Grúz Álom Párt legfontosabb alakja a hozzá hű parlamenti többséget felhasználva arra kényszerítse az ellenzéki erőket, hogy „idegen ügynököknek” nyilvánítsák magukat.

Moszkvában ez már megtörtént, a folytatás pedig ismert. Ezután következik, hogy eltűnik a szabad sajtó, börtönbüntetést, vagy rosszabbat von maga után a hatalommal szembeni bármilyen kritika, visszatér a félelem és intézményesül a diktatúra. Ez a Putyin-modell.

Ami ellen Tbiliszi tiltakozik, az nem más, mint a Kreml legújabb kísérlete Oroszország birodalmi határainak visszaállítására.

Először 2008-ban támadták meg Grúziát, amelynek következtében két tartománya ismét orosz ellenőrzés alá került. Aztán jött a Krím elcsatolása, a Donbasz elszakadása és Ukrajna megszállása, most pedig Vlagyimir Putyin ismét megtámadja Grúziát, vazallusa és lekötelezettje, Ivanisvili közvetítésével.

A folyamat rémisztő, annál is inkább, mert a hírszerző szolgálatoknak, úgy tűnik, minden okuk megvan arra, hogy az Európában elszaporodó szabotázsakciókat a Kremlnek tulajdonítsák. A demokráciák minden eddiginél kevésbé engedhetik meg maguknak, hogy lankadjon a figyelmük Ukrajnában. De van egy másik következtetés is, amit ebből a grúziai erőpárbajból le kell vonni.

Azon kívül, hogy Grúzia a függetlenségéért és a demokráciáért tüntet, és bizonyítja, hogy a szabadságra való törekvés általános emberi vonás, Ukrajnához hasonlóan a lakosság 80 százaléka az Európai Unióhoz akar csatlakozni. Az Oroszországi Föderáció és az Európai Unió közötti választást illetően a grúzok olyan egyértelműen döntöttek az Unió mellett, hogy Ivanisvili pártjának el kellett köteleznie magát a csatlakozás iránt.

 
A külföldiügynök-törvény ellen tüntetők Tbilisziben 2024. április 29-én
Fotó: MTI/AP/Zurab Cercvadze
 

Más szóval: Vlagyimir Putyinnak és a rezsimjének azért kell kieresztenie a karmait, mivel látják, hogy a demokrácia ragályos, és az ő hatalmukat gyengíti. Ukrajnában gyilkolnak, Grúziában elfojthatják a tiltakozást. De vajon sikerülhet-e nekik Tbilisziben az, amire Kijevben nem képesek?

A válasz: nem. Az a győzelem, amit a Kreml képtelen egyetlen fronton kiharcolni, egyszerre két fronton még inkább elérhetetlen lenne. Az orosz elnöknek nincsenek eszközei arra, hogy visszaállítsa a cári birodalmat, de még a Szovjetuniót sem, hiszen a diktatúrája elidegeníti Oroszországtól azokat a volt szovjet köztársaságokat, amelyeket annyira szeretne visszacsatolni. Oroszország kizárólag demokratizálódással orvosolhatná a helyzetet, de amíg Vlagyimir Putyin nem kényszerül arra, hogy kivonuljon Ukrajnából és átadja a hatalmat, addig ez álom marad.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.)

(Címlapképünkön: Tüntetők a külföldiügynök-törvény ellen tiltakoznak a parlament épülete előtt Tbilisziben 2024. április 15-én. Fotó: MTI/AP/Shakh Aivazov)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.