Bernard Guetta: Két tömbre szakadhat az európai politika az EP-választás után

Publicisztika

Ám ez lehetőséget kínál arra, hogy végre új eszméket, programot és célokat adjunk a demokráciáért folytatott harcnak.

Az európai politikai színtér amerikanizálódni fog. Ez elkerülhetetlen és most már kívánatos is, mert bármi is lesz az Európai Parlamentért folyó csata pontos kimenetele,

a szélsőjobboldali pártok megkerülhetetlenné válnak a parlamentben.

Nem lesznek többségben, de Strasbourgban, ahogy egész Európában is, most már akkora lesz a súlyuk, mint a harmincas években, és megpróbálnak majd összefogni, ahogyan Orbán Viktor és Marine Le Pen már most is erre szólítja fel őket. Ha sikerrel járnak, a második legnagyobb politikai csoportot alkothatják az Európai Néppárt konzervatívjai mögött, de ha csak a harmadik vagy negyedik helyen végeznek, akkor is alternatívaként fognak kínálkozni mindazokkal a bal- és jobboldali erőkkel szemben, amelyek idestova nyolc évtizede uralják az európai politikai palettát.

A strasbourgi patkó tehát apránként két tömbre fog szétválni. Az egyik oldalon a nacionalista európai parlamenti képviselők, akik sokkal hangosabbak lesznek, mint ma, és a konzervatívok közül azok, akik csatlakoznak hozzájuk, először alkalmi, majd egyre rendszeresebb együttműködések formájában. A másik oldalon, bármilyen meglepőnek is tűnik, ott lesz az összes többi politikai erő. Mindegyik megtartja a saját címkéjét. Nem feltétlenül gyúlnak szerelemre egymás iránt, és biztosan nem első látásra, de a szélsőbaloldal egy részétől a konzervatívok nagy részéig, a zöldeken, a centrumon és a baloldalon át mindinkább egy ugyanabba az irányba mennek majd a szavazatok.

Amikor Ukrajna támogatásáról, az európai egység felbomlásának megakadályozásáról vagy a globális felmelegedés elleni küzdelemről lesz szó, nem is nagyon kell, hogy konzultáljanak egymással a szavazás előtt. Más kérdésekben, nevezetesen a gazdasági és szociális ügyekben viszont képeseknek kell lenniük kompromisszumokat kötni, amellyekkel eltorlaszolhatják az utat a keményvonalas jobboldal és a szélsőjobboldaliak szövetsége előtt. Ez nem mindig fog sikerülni. Lesznek olyan helyzetek, amikor a Néppárt a szélsőjobboldallal lép szövetségre, vagy amikor a baloldal inkább hagyja győzni a jobboldalt, minthogy olyan kompromisszumos javaslatokat fogadjon el, amelyek túlságosan távol állnak a saját elveiktől.

Ez a dinamika hol lassulni, hol gyorsulni fog, miközben kialakul egy trumpistának nevezhető jobboldal. A strasbourgi szavazások eredményeiből ki fog rajzolódni velük szemben egy demokrata front, amelyik nemet mond a nacionalista visszafejlődésre, a demokrácia leépítésére és a jogállamiság elleni támadásokra. Sok választó nem fog ezzel egyetérteni, és fékezni fogja a haladást. A franciák lehetnek a legjobban felháborodva, hiszen ez a fejlemény látszólag megakasztja a francia baloldal törekvését, hogy a hamvaiból újjáélesszék a saját mozgalmukat. Viszont az a tény, hogy szükség van az összefogásra, nem zárja ki, hogy az összefogáson belüli pártok a saját identitásukat is érvényesítsék. Az Európai Parlament egyébként is csak szélesebb útra tereli azt a politikai változást, ami nemzeti szinten már elindult. Németországban a liberálisok, a zöldek és a szociáldemokraták állnak hármasban a kormányrúdnál; Hollandiában, Finnországban, Svédországban és Olaszországban szélsőjobboldaliak, jobboldaliak és jobbközép pártok kormányoznak együtt. Lengyelországban a liberálisokkal szövetkezve a baloldal és az új kereszténydemokrácia ellenzékbe tudta szorítani a reakciós és nacionalista jobboldalt. 

A szélsőjobb feltámadása máris átformálja a politikai palettát.

Ez tény, és ez a valóság arra készteti Európát, hogy saját maga számára is feltalálja az amerikai kétpártrendszert,

amelyben a rendre, manicheizmusra és nacionalizmusra szomjazó republikánusokkal szemben a demokraták egy centrista keretbe foglalják a baloldal összes árnyalatát.

Ez a korszakváltás a jobb- és a baloldalon is ellenkezik a politikai kultúránkkal és a politikai nosztalgiánkkal. De miért kellene elutasítanunk? Miért ne lenne kívánatos, hogy egy valódi mozgalmi párt átvegye a kimerült baloldal helyét, miközben a „rend” pártja már felváltotta a haldokló – sőt, Franciaország esetében a már halott – jobboldalt? Miért akarunk egy már nem létező múlt csapdájában maradni, amikor a politikai romhalmaz lehetőséget kínál arra, hogy végre új eszméket, programot és célokat adjunk a demokráciáért folytatott harcnak és lelkesítsük mindazoknak, akik nem fogadják el, hogy egyes politikai erők eltöröljék a felvilágosodást, megtagadják az Emberi Jogok Nyilatkozatát, az univerzalizmust és a társadalmi igazságosság követelését? Nemhogy nem szabad elutasítani ezt a korszakváltást, dolgoznunk kell érte, és siettetnünk kell, hogy megvalósuljon.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.)

(Címlapképünkön: az Európai Parlament ülésterme. Fotó: EP/Alain ROLLAND)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”