Bernard Guetta: Pekingnek üzenjük

Publicisztika

Az EU-nak bojkottot kellene hirdetnie a kínai termékek ellen, ha Kína lerohanná Tajvant – írja a francia EP-képviselő.

Kínát egy tengerszoros két államra és két egymással szembenálló rezsimre szakítja. Nem tudjuk, a megosztottságnak véget lehet-e vetni anélkül, hogy a konfliktus nemzetközivé dagadna. Nem tudjuk, mert Hszi Csin-ping haditengerészete egyre gyakrabban közelíti meg a tajvani partokat, vadászgépei naponta akár negyven-ötvenszer is megsértik a sziget légterét, és a Kínai Kommunista Párt folyamatosan azt állítja, hogy Tajvan a saját felségterülete.

Bármelyik pillanatban kirobbanhat egy fegyveres incidens, és kezelhetetlenné válhat a helyzet. Akkora a feszültség a Tajvani-szorosban és a Dél-kínai-tengeren, hogy Joe Biden a múlt héten emlékeztetett rá: az Egyesült Államok ugyanolyan kötelezettségének tekinti Tajvan védelmét, mint Dél-Koreáét vagy Japánét.

A Fehér Ház azonnal tisztázta, hogy az amerikai hozzáállás valójában változatlan. Az Egyesült Államok továbbra is a "demokratikus Kína" rendelkezésére bocsátja a védekezéshez szükséges eszközöket anélkül, hogy automatikusan belépne a két Kína közötti esetleges háborúba. Ettől még tény, hogy

Tajvan a 21. század Szarajevójává válhat, és illúzió lenne azt képzelni, hogy az Európai Unió kihúzhatná magát a diktatúra és a demokrácia világméretű összecsapásából.

Az Unió sem állhatna sokkal tovább lábhoz tett fegyverrel, mint az Egyesült Államok a második világháború kezdetén. A kérdés csak az, hogy vajon tudja-e az EU, hogyan helyezkedjen ebben a válságban, hogy képes legyen a javára fordítani a dinamikáját.

Öt dolgot kellene tennie ehhez az Uniónak.

Az első, hogy elismerjük: amikor Hszi Csin-ping azt mondja, hogy Tajvan Kína része, Kína egyik tartománya, akkor majdnem igaza van, hiszen mindig is csak egy Kína volt, és egyszer majd újból csak egy Kína lesz. Ahogyan a két Németországnak küldetése volt, hogy egyesüljön, és a két Korea is egy nap össze fog olvadni, a két Kína is egy és ugyanaz az ország, amely most megosztott, de mégis összetartozik. A 27-eknek meg kell erősíteniük ezt, azon egyszerű oknál fogva, hogy ez nyilvánvaló tény. Tajvan is ügyel arra, hogy ne kérdőjelezze meg.

Az Uniónak ezután emlékeztetnie kellene: egy rezsim legitimitását nem az általa ellenőrzött terület és lakosság nagysága alapján mérik; Pekingnek sincs több joga igényt formálni arra, hogy Kína megtestesítője legyen, mint Tajpejnek; hogy az Unió 27 államának minden oka megvan arra, hogy közelebb érezze magát Tajvanhoz, mint a Kínai Népköztársasághoz; és hogy a tajvaniakkal való szolidaritásuk teljes és töretlen lenne a kontinensről induló megszállási kísérlettel szemben.

Harmadszor: az Uniónak tudomásul kell vennie, hogy a kommunista Kína épp most végezte ki az egy ország – két rendszer elvet Hongkongban, ami nem szolgálhat többé a két Kína egyesítésének alapjául.

Negyedszer: az EU-nak ki kell jelentenie, nem gondolja úgy, hogy a szárazföldi Kína Tajvan elleni agressziója esetén az Atlanti Szövetségnek hadat kellene üzennie Pekingnek; hogy a 27-ek nem vennének részt a konfliktus kiszélesítésében, és ugyanezt tanácsolnák az Egyesült Államoknak is. Hiszen a fegyverrendszerek mennyisége és kifinomultsága ma már nem engedi meg, hogy az emberiség a megsemmisülését kockáztassa egy harmadik világháborúban.

Az ötödik dolog, amit az EU-nak tennie kellene, az az, hogy rávezeti a világ demokráciáit, figyelmeztessék a kommunista Kínát:

azonnal megszakítanak vele minden kereskedelmi kapcsolatot, ha megpróbálná lerohanni Tajvant.

Sokkal hitelesebb lenne ezzel fenyegetni Pekinget, mint a háborúba való belépéssel, és Hszi Csin-ping valószínűleg komolyan is venné, ha a nyugati és ázsiai demokráciák annak ellenére így döntenének, hogy tisztában vannak vele: nem csak Peking szenvedne egy ilyen lépéstől, hanem ők maguk is megfizetnék az árát.

A demokráciáknak hiányokkal, nagyobb munkanélküliséggel és alacsonyabb életszínvonallal kellene szembenézniük, de azon kívül, hogy a kommunista Kína bojkottjának következményei sokkal súlyosabbak lennének a pekingi rezsimre nézve, mint rájuk, ez a lépés végtelenszer kevésbé lenne fájdalmas, mint egy világégés.

Az EU-nak csak akarnia kell, és részt vállalhat a válság megoldásában Tajvanon, ahogy a világ sok más pontján is.

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.)

Kedves Olvasónk!

Elindult hírlevelünk, ha szeretné, hogy önnek is elküldjük heti ajánlónkat, kattintson ide a feliratkozásért.

A Magyar Narancs független, szabad politikai és kulturális hetilap.

Jöjjön el mindennap: fontos napi híreink ingyenesen hozzáférhetők. De a nyomtatott Narancs is zsákszám tartalmaz fontos, remek cikkeket, s ezek digitálisan is előfizethetők itt.

Fizessen elő, vagy támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.