Szaúd-Arábia mint futballnagyhatalom

Nyitás

Külpol

Felfoghatatlanul nagy pénzek repkednek mostanában a jószerivel számon se tartott szaúdi fociligában.

Első ránézésre mindez egy teljhatalmú diktátor lázálma, és másodikra is az: Mohamed bin Szalmán koronaherceg globális szórakoztatóipari centrummá kívánja alakítani az egyik legszigorúbb muszlim vallási államot.

Az elmúlt hónapokban feltűnően gyakran olvastunk híreket arról, hogy nemzetközileg jegyzett labdarúgó igazol soha nem hallott nevű szaúd-arábiai futballklubokba. 2023-ban minden jel szerint új szintre lépett az olajdiktatúrák jelenléte a futballban. Immár nem a nyugati klubfutballt (főleg Angliát) árasztja el a pénzük, hanem elkezdték honosítani a sportágat. Az első nagy lépés Katar botrányos és korrupt világbajnokság-rendezése volt – de ez csak a felvezetése volt annak, amire a Katarnál jóval komolyabb nemzetközi befolyással rendelkező Szaúd-Arábia készül.

Első körben a tavalyi világbajnokság után nem sokkal leigazolta az al-Nasszr Cristiano Ronaldót. A leszálló ágban lévő focista elképesztő fizetésért engedte el a méltóságteljes visszavonulás gondolatát: évi 200 millió eurót (79 milliárd forintot) keres, azaz a klubban eltöltött minden egyes másodpercért 25 ezer forintnak megfelelő összeget kap. A világ egykori topjátékosa a sokadik nagy pénzért levezető sztárnak tűnt, megtette ezt az egykori barcelonás Xavi is Katarban, előtte Rivaldo Üzbegisztánban. Csakhogy Szaúd-Arábia nem állt le Ronaldónál: a szaúdiak a portugál örök riválisáról, Lionel Messiről ugyan lemaradtak (az argentin inkább az Egyesült Államokba ment), de elkezdtek olyanok is érkezni, akik nem levezetnek, hanem karrierjük csúcsán vannak.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

A tudatlanság hatalma

  • - turcsányi -

A Leidseplein (Leiden tér) Amszterdam kitüntetett helye, valaha ide futott be a leideni út, ma turisták éjjel-nappali gyülekezőhelye, fények és nyüzsgés, a létező világok legjobbika, kábé száz méterre innen lőtték fejbe 2021 nyarán Peter R. de Vriest, az ország egyik vezető bűnügyi újságíróját, aki épp egy híres maffiaper koronatanújának volt a tanácsadója.

A levegőben

Magyarországon elképzelhetetlen a zsigeri gyűlölet, amely a francia rendőröket övezi különféle (elsősorban, de nem kizárólag) szélsőbaloldali eszmék hívei közt.

Úgyszólván páratlan

Mivel itthon a téma jószerivel a futottak még kategóriájába sem tartozik, megemlítenénk, hogy jövő vasárnap rendezik Romániában az államfőválasztás megismételt első fordulóját. (A második menet, már ha semmi nem jön közbe, május 18-án lesz.)

Elfogytak az ötletek

A miniszterelnök minden évben tiszteletét teszi a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara évindító konferenciáján – az idén ezt március 7-én tartották. A szokásos menetrend szerint a kamara elnöke, a gazdasági miniszter és a jegybank elnöke is szólnak a meghívottakhoz – s bár 2021 óta Matolcsy György már nem tűnt fel az emelvényen, Varga Mihály most igen.

Mindenki ellenzékben

Egy évvel az országgyűlési választások előtt a 15 éve kétharmados parlamenti többséggel kormányzó Fidesz kapkod, híres-hírhedt kommunikációja csak követni képes Magyar Péterét. A kormánypárt gyarapodó aljasságaival leginkább a már sokszor legyőzött parlamenti ellenzék foglalkozik.