Csak Kásler menjen?
D_BUS20200408004_top_story_lead.jpg
A Bács-Kiskun Megyei Kórház koronavírus-fertőzések ellátására kijelölt intenzív osztálya Kecskeméten 2020. április 8-án.

Csak Kásler menjen?

  • Haskó László
  • 2020. április 17.

Publicisztika

Csak nem képzeljük, hogy 36 ezer kórházi ágy kiürítését magától rendelte el?

Ugyan! Kásler már el is tűnt. Valószínűleg komolyan vette saját rendeletét és kora valamint általános állapota miatt otthoni karanténba helyezte magát. Az operatív törzs – mint annak idején a törökök II.Mohamed szultánt Szigetvár ostromakor – virtuálisan hivatalban tartja az őszszakállú férfiút.Úgy tesznek, mintha home office-ból dolgozna. Az egykori onkológusról sok rosszat elmondtak már, miniszteri működése is erősen fogyatékos, az mégis hihetetlen, hogy 36 ezer kórházi ágy kiürítését magától elrendelte volna. Az hihetetlen.

Az viszont nem, hogy parancsra bármit.

És nemcsak ő. A tiszti-főorvosasszony sem mondana magától olyan bicskanyitogató hazugságot, hogy 36 ezer beteg jókedvéből heverészik valamelyik híresen komfortos magyar kórházban. Ő ugyanis megígérte, hogy senkit nem küldenek majd haza, akinek kórházi ellátásra van szüksége. 36 ezer szimuláns megy haza. Az elmúlt tíz évben sokszor gondoltam arra, hogy valahol legfelül valami zavar lehet az elme körül, de majdnem minden esetben kiderült, hogy alaptalanul gyanakodtam. Általában az történt, hogy nem voltam az adekvát információ birtokában, csak amikor kibújt aszög a zsákból, akkor esett le nálam a tantusz.

Remélem, most is így lesz, mert

36 ezer embert – egy város lakosságát – halálra ítélni csak úgy,

nos, nem éppen keresztényi cselekedet. Valószínűleg a gyurmaszilárdságú alaptörvényt is át kell gyúrni, hogy aztán ne lehessen baj ebből az apró pajkosságból, amikor a teljes felhatalmazás – isten segítségével – lejár. Mert, ha ez a 36 ezer kórházi férőhely üresen marad, akkor ismét fölerősödik bennem a gyanú. Azt nem akarom hinni, hogy egy héten belül kétszázezer korona-vírus beteg lesz Magyarországon, hogy közülük 36 ezren kerüljenek kórházba, mert az igazi tragédia volna. Hiszen - legjobb estben is csak 7 ezer zsír új lélegeztetőgép lesz addig az operatív törzs birtokában. Az is csak akkor, ha a lila (lélekben piros-fehér-zöld) légitársaság nem megy addig csődbe, és össze nem omlik a Sanghaj-Vecsés (Ferihegy)légihíd.

Azonban a jelek – mert a tények titkosak – arra utalnak, hogynem robbanásszerű járványra, hanem lassan csordogálóra kell számítanunk. Kíváncsi vagyok, mi lesz akkor a 36 ezer ággyal? Eladjuk a kipcsak testvéreknek? Vagy – mint a németek – bérlélegeztetést végzünk Olaszországnak? Ez nem lesz túl egyszerű,mert 36 ezer korona-beteghez minimum 12 ezer (nem akármilyen) orvos és 36 ezer (nem akármilyen) ápoló kell. Azt hiszem, végül eladják az ágyakat anyagárban Mészáros Lőrincnek és ő – némi felárral – tovább a MÉH-nek. Az igazi haszon az lesz,hogy 36 ezerrel kevesebb kórházi ágyat finanszíroz majd a TB (utódszervezete). Kevesebbe kerül majd a „magyar egészségügy”, és – világ csodájára – még sokkal rosszabb lesz. De az nem számít. Majd „lekommunikálják”, mint a járványt. Azzal nem fárasztom az olvasót, hogy mit kellene tenni. Azt már mindenki tudja. Talán az operatív törzs is. Csak a törzsfőnöknek nem merik megmondani.

A szerző sebész

Borítókép: A Bács-Kiskun Megyei Kórház koronavírus-fertőzések ellátására kijelölt intenzív osztálya Kecskeméten 2020. április 8-án.
MTI/Bús Csaba

Itt a friss Narancs!

Messzelátó Török Gábor-interjúval. És mi minden van még a lapban? Rendben van-e, hogy hazaküldik idős, súlyos beteg hozzátartozóinkat a kórházakból? Mi maradt a betegek jogaiból a járványkrízisben? Mit tanácsol a jogász? A cikk szerzője Gaal Ilona, a Hospice Alapítvány munkatársa. A helyzet magaslatán van-e a miniszterelnök a gazdasági válság menedzselésében?

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.