Csak semmi meglepetést!

Publicisztika

A népszavazás végeredményét e pillanatban még tippelni is merészség lenne. A közvélemény-kutatások eredményes igeneket és csekély számú nemeket jósolnak, ami jó kis verés lenne a koalíciónak. Másfelől 2,1 millió szavazó az nagyon sok, és azt se lehet tudni, hogy a 15 százaléknyi hardcore szocialista szavazó elmegy-e, nem-e, aztán lehet, az SZDSZ is hoz pár tízezer lelkes nemezőt, szóval erre a medvebőrre sem innánk előre.

A népszavazás végeredményét e pillanatban még tippelni is merészség lenne. A közvélemény-kutatások eredményes igeneket és csekély számú nemeket jósolnak, ami jó kis verés lenne a koalíciónak. Másfelől 2,1 millió szavazó az nagyon sok, és azt se lehet tudni, hogy a 15 százaléknyi hardcore szocialista szavazó elmegy-e, nem-e, aztán lehet, az SZDSZ is hoz pár tízezer lelkes nemezőt, szóval erre a medvebőrre sem innánk előre.

De mi lesz, ha így lesz, és mi, ha nem így, de úgy? És mi értelme van mindennek?

Ha eredménytelen lesz a referendum, mindkét fél győztesnek fogja kihirdetni magát. Az ellenzék azért, mert "nyertek az igenek" (úgy, ahogy a számára ugyancsak balsikerű állampolgársági népszavazás után tették): a kormány mondjon le! A kormányoldal azért, mert a választók nem hagyták magukat becsapni, és nemet mondtak a demagógiára, a szociális köntösbe bújtatott nyers hatalomvágyra, etc., etc. Ha a 25 százalék alatti igen szavazatok mellett lesz mondjuk 15 százaléknyi nem is, a koalíció egyenesen diadalt ül; a beszédek ez esetben a választói felelősségről és éleslátásról szólnak majd. Az ellenzék viszont arra fogja felhívni ekkor a figyelmet, hogy "nyertek az igenek". A magyar emberek elutasították a szociális válságot előidéző, hazugságon alapuló politikát, az új többség a hiteles polgári politizálásra szavazott, a kormánynak figyelembe kell vennie az emberek akaratát, és távoznia kell.

A kormánynak persze esze ágában sem lesz. Meg se moccan. Ám az ellenzék vezetője nem csodálkozik majd. Ugyan, mit várhatunk - ezektől? Sőt. Tekintetét, orcáját, félmosolyát a jövő felé fordítja. Már másnap új témát dob be. (Mint 2004-ben, amikor seperc alatt feledte az addig sorskérdésnek láttatott állampolgársági ügyet, és helyette a "szociális problémák" kezdték izgatni.) A hétfői frakcióülésen Orbánnak volt is egy preventív lépésként értékelhető bejelentése, miszerint még az ősszel törvénymegerősítő népszavazást óhajt az egészségbiztosítási törvényről. Ez lenne hát a vészkijárat: március 10-én újabb nagy cél állítható a magyarság elé. És persze ez az őszi lesz az igazi kormánybuktató referendum, az embereknek addigra végképp elfogy a türelmük, minek hatására a kormánynak/kormányfőnek mennie kell, ámen.

Nézzük azt a lehetőséget, hogy március 9-én eredményesen népszavazunk, és győznek az igenek. A kormányoldal szomorúan tudomásul veszi az eredményt, az elutasított intézkedéseket viszszavonják, és megvallják, ők is hibásak, mert bár a politikájuk a haza üdvét szolgálja, ezt nem tudták megmagyarázni a választóknak. De most változtatnak. Lemondani sajnos nem áll módjukban, mert akkor nem tudnának sem magyarázni, sem változtatni. Sőt, még csak a kormányfőt sem cserélik le Kissre. Ez elég kínos lesz, és emlékeztetni fog 2006 őszére, amikor Orbán ultimátumot adott a kormánynak, nagygyűléseket szervezett, Igen-chartát hirdetett; de mintha a falnak beszélt és szervezett és hirdetett volna. De ő mégsem fog meglepődni - ezeken?

Inkább előretekint! Hisz a népszavazás hétvégéjét március 15. követi. És ha március 15., akkor nagygyűlés! Ha nagygyűlés, akkor kormánybuktatás! A kormány március 15-én megbukik! Más választása nincs!

Március 16-án már nem március 15-én bukik meg a kormány, hanem ellenkezőleg. Akkor bukik meg, amikor - mint fent - az emberek az ősszel az egészségpénztárakról szóló törvényt megerősítendő vagy elvetendő népszavazni fognak. És az a szavazás többről szól majd, mind az egészségbiztosításról, barátaim. Ha a március 9-i referendum a 21. század nagy kérdéseiről dönt - ezt maga Orbán mondta -, az őszi törvénymegerősítő referendum már a 22., talán a 23. század kérdése lesz. Rólunk szól majd, a jövőnkről! A méltóságunkról, arról, hogy a népet senki nem vezetheti az orránál fogva. Senki! A kormánynak mennie kell!

Eljön az ősz, a levélhullás és a megerősítő referendum. Az igenek győznek, esetleg nem győznek, vagy nagyon, vagy nem annyira. A kormány - úgy megszokta - nem mond le; a Fidesz elnöke csalódott talán lesz, de meglepett aligha. Ezek már nem tudnak meglepetést okozni neki. De a lényeg nem is ez, hanem a jövő évi európai parlamenti választás. Nos, ezen választások után, amikor a polgárok egyöntetűen kifejezik akaratukat, a kormánynak nem lesz más választása, mintÉ

Hát meg lehet ezt unni?

Figyelmébe ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”