Egymásnak feszülő fideszesek hoztak kínos helyzetbe sikeres sportolókat Békéscsabán

Publicisztika

A békéscsabai városházán 2014 ősze óta kettős hatalom van, s ehhez az immár világhíres viharsarki sportolóknak is jó képet illik vágni.

Az utóbbi hetekben több békéscsabai sportoló jól szerepelt világversenyeken: Bohus Richárd a Budapesten megrendezett vizes-világbajnokság egyik legnagyobb meglepetésének számító eredmény részese volt, amikor a 4x100-as férfi gyorsúszásban a magyar váltó tagjaként harmadik lett. A nemrég Londonban befejeződött atlétikai világbajnokságon pedig két magyar érem született: női súlylökésben Márton Anita ezüst-, míg férfi 110 gáton Baji Balázs bronzérmes lett. Mindannyian békéscsabaiak. Remek sikereik után a város is a köszöntésükre készült – ami igen sajátosra sikeredett.

A Békéscsabán mindenki által csak Bohus Ricsiként emlegetett úszó köszöntését Szarvas Péter polgármester szeptember elsején délután 4 órára hirdette meg. E péntek reggelen az összes helyi médiumot reggel 8 órakor arról tájékoztatta a Fidesz, hogy frakciójuk délelőtt 10 órakor külön köszönti az úszót. Vagyis beelőzték a városvezetőt. Aligha lehet csodálkozni, hogy a Fidesz-frakció partizánakciószerű köszöntésére nem ment el Bohus edzője, aki a békéscsabai polgármester testvére, Szarvas János. Ezt követte órákkal később a délutáni, előre beharangozott hivatalos köszöntés – immár az úszó trénerével együtt.

Hasonló történt öt nappal később. Szeptember 6-án a város, élén a polgármesterrel, az atlétikai világbajnokságon kiemelkedően szereplő Márton Anita és Baji Balázs ünneplésére készült, ezt az időpontot egy héttel korábban kitűzték már. És ezúttal is a Fidesz tett keresztbe. A városházára délre meghirdetett köszöntést megelőzően, délelőtt 10 órára a Csaba Parkba hívta Hanó Miklós alpolgármester és Ferenczi Attila tanácsnok, egyben a helyi atlétikai klub társadalmi megbízatású elnöke a sportolókat. Minden jel szerint számukra az volt a legfontosabb, hogy előbb, s főleg, hogy külön szerepeljenek a kitűnő sportemberekkel. Ez sikerült is. Alighogy véget ért az első fogadás, következett a hivatalosnak számító polgármesteri. Megjegyzendő, ide is elment Ferenczi Attila, és köszöntője, némi visszatetszést keltve, hosszabbra sikeredett a polgármesterénél. Biztos belejött, hiszen immár másodszor méltatott.

Szép szavakból nem volt hiány. Csabai csodáról, hihetetlen eredményekről, Békéscsaba hírnevének öregbítéséről, hazatérő világklasszisokról, igazi sikerekről szónokoltak itt is, ott is a politikusok. Arról azonban senki sem beszélt, hogy a tényleg szép eredményeknek képtelenek közösen örülni. A békéscsabai önkormányzat sajtója és a Mészáros Lőrinc kezében lévő megyei hírlap részletesen beszámolt mind a négy (!) eseményről – ám egyetlen árva szót sem szóltak arról, hogy a nagy örömködés közben valami nagyon nem stimmelt. A békéscsabaiak és a dobogóra felálló úszó és atléták ennél többet érdemeltek volna.

Miért történt mindez?

Három évvel ezelőtt a békési megyeszékhelyen Szarvas Péter független jelölt nyerte a polgármester-választást, megelőzve a Fidesz aspiránsát. Ám a korábban Körös Volán-vezérigazgatóként is dolgozó, a Fidesztől nem messze álló, de nem bólogató Jánosként ismert Szarvas annyira mégsem független. Ahogy Békés megyében, úgy Békéscsabán is kettészakadt a Fidesz, és elkeseredett hatalmi és kenyérharc folyik közöttük. Az egyik oldalon a Simonka György vezette csapat a Békés Megyei Önkormányzat elnökével és az orosházi polgármesterrel, a másikon a korábbi békéscsabai polgármester, most fideszes országgyűlési képviselő, Vantara Gyula, és egyebek között a gyulai polgármester, Görgényi Ernő áll.

A 2014-es békéscsabai helyhatósági választás a helyi viszonyokat kevésbé ismerő számára meglepetéssel zárult: egy megyeszékhelyen, egy több mint 60 ezres megyei jogú városban a Fidesszel szemben egy független jelölt győzött. Az országos sajtó azt kapta fel, hogy a Jobbik, nem állítva önálló polgármester-jelöltet, Szarvas Pétert támogatta. Hogy ez utóbbi nem kellett a győzelméhez, szinte biztosra vehető. Ez a támogatás inkább csak vitte a voksokat, mint hozta, ám a független jelölt így is győzött. Hogyan lehetséges ez?

A Fidesz „A” csapatával szemben Szarvast a Fidesz „B” csapata támogatta, és mivel itt a „B” csapat is erős, s mivel a jelöltje sokkal felkészültebb, megnyerőbb, kommunikatívabb volt a Fidesz hivatalos jelöltjénél, Hanó Miklósnál, Szarvas Péter nyert. A békéscsabai közgyűlésen természetesen belül fideszes többség van, s a három alpolgármester közül kettőt a Fidesz „A”, tehát a polgármesterrel szemben álló csapat ad. Azóta elkeseredett küzdelem van a „független” polgármester és a mögötte álló egyik, illetve másik fideszes csoport között. Ennyit a mindenekfeletti városfejlesztésről, közérdekről és a politikusi szolgálatról. Egy-egy közgyűlés nyílt színi háborúként vonul be a csabai mindennapokba, de volt már úgy is, hogy a Fidesz „A” csapata tüntető távollétével akadályozta meg a testületi munkát. (Megjegyzendő, hogy a Szarvas mögött álló Vantara Gyulát friss hírek szerint a központ leváltotta választókerületi elnöki pozíciójából, s a helyére éppen Hanó Miklós kerül.)

De ehhez az agyrémhez képest is újdonság volt a fenti történet, amelyben az egymással marakodó kormánypártiak miatt világhírű helyi sportolók kerültek kellemetlen helyzetbe.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”