Egymásnak feszülő fideszesek hoztak kínos helyzetbe sikeres sportolókat Békéscsabán

Publicisztika

A békéscsabai városházán 2014 ősze óta kettős hatalom van, s ehhez az immár világhíres viharsarki sportolóknak is jó képet illik vágni.

Az utóbbi hetekben több békéscsabai sportoló jól szerepelt világversenyeken: Bohus Richárd a Budapesten megrendezett vizes-világbajnokság egyik legnagyobb meglepetésének számító eredmény részese volt, amikor a 4x100-as férfi gyorsúszásban a magyar váltó tagjaként harmadik lett. A nemrég Londonban befejeződött atlétikai világbajnokságon pedig két magyar érem született: női súlylökésben Márton Anita ezüst-, míg férfi 110 gáton Baji Balázs bronzérmes lett. Mindannyian békéscsabaiak. Remek sikereik után a város is a köszöntésükre készült – ami igen sajátosra sikeredett.

A Békéscsabán mindenki által csak Bohus Ricsiként emlegetett úszó köszöntését Szarvas Péter polgármester szeptember elsején délután 4 órára hirdette meg. E péntek reggelen az összes helyi médiumot reggel 8 órakor arról tájékoztatta a Fidesz, hogy frakciójuk délelőtt 10 órakor külön köszönti az úszót. Vagyis beelőzték a városvezetőt. Aligha lehet csodálkozni, hogy a Fidesz-frakció partizánakciószerű köszöntésére nem ment el Bohus edzője, aki a békéscsabai polgármester testvére, Szarvas János. Ezt követte órákkal később a délutáni, előre beharangozott hivatalos köszöntés – immár az úszó trénerével együtt.

Hasonló történt öt nappal később. Szeptember 6-án a város, élén a polgármesterrel, az atlétikai világbajnokságon kiemelkedően szereplő Márton Anita és Baji Balázs ünneplésére készült, ezt az időpontot egy héttel korábban kitűzték már. És ezúttal is a Fidesz tett keresztbe. A városházára délre meghirdetett köszöntést megelőzően, délelőtt 10 órára a Csaba Parkba hívta Hanó Miklós alpolgármester és Ferenczi Attila tanácsnok, egyben a helyi atlétikai klub társadalmi megbízatású elnöke a sportolókat. Minden jel szerint számukra az volt a legfontosabb, hogy előbb, s főleg, hogy külön szerepeljenek a kitűnő sportemberekkel. Ez sikerült is. Alighogy véget ért az első fogadás, következett a hivatalosnak számító polgármesteri. Megjegyzendő, ide is elment Ferenczi Attila, és köszöntője, némi visszatetszést keltve, hosszabbra sikeredett a polgármesterénél. Biztos belejött, hiszen immár másodszor méltatott.

Szép szavakból nem volt hiány. Csabai csodáról, hihetetlen eredményekről, Békéscsaba hírnevének öregbítéséről, hazatérő világklasszisokról, igazi sikerekről szónokoltak itt is, ott is a politikusok. Arról azonban senki sem beszélt, hogy a tényleg szép eredményeknek képtelenek közösen örülni. A békéscsabai önkormányzat sajtója és a Mészáros Lőrinc kezében lévő megyei hírlap részletesen beszámolt mind a négy (!) eseményről – ám egyetlen árva szót sem szóltak arról, hogy a nagy örömködés közben valami nagyon nem stimmelt. A békéscsabaiak és a dobogóra felálló úszó és atléták ennél többet érdemeltek volna.

Miért történt mindez?

Három évvel ezelőtt a békési megyeszékhelyen Szarvas Péter független jelölt nyerte a polgármester-választást, megelőzve a Fidesz aspiránsát. Ám a korábban Körös Volán-vezérigazgatóként is dolgozó, a Fidesztől nem messze álló, de nem bólogató Jánosként ismert Szarvas annyira mégsem független. Ahogy Békés megyében, úgy Békéscsabán is kettészakadt a Fidesz, és elkeseredett hatalmi és kenyérharc folyik közöttük. Az egyik oldalon a Simonka György vezette csapat a Békés Megyei Önkormányzat elnökével és az orosházi polgármesterrel, a másikon a korábbi békéscsabai polgármester, most fideszes országgyűlési képviselő, Vantara Gyula, és egyebek között a gyulai polgármester, Görgényi Ernő áll.

A 2014-es békéscsabai helyhatósági választás a helyi viszonyokat kevésbé ismerő számára meglepetéssel zárult: egy megyeszékhelyen, egy több mint 60 ezres megyei jogú városban a Fidesszel szemben egy független jelölt győzött. Az országos sajtó azt kapta fel, hogy a Jobbik, nem állítva önálló polgármester-jelöltet, Szarvas Pétert támogatta. Hogy ez utóbbi nem kellett a győzelméhez, szinte biztosra vehető. Ez a támogatás inkább csak vitte a voksokat, mint hozta, ám a független jelölt így is győzött. Hogyan lehetséges ez?

A Fidesz „A” csapatával szemben Szarvast a Fidesz „B” csapata támogatta, és mivel itt a „B” csapat is erős, s mivel a jelöltje sokkal felkészültebb, megnyerőbb, kommunikatívabb volt a Fidesz hivatalos jelöltjénél, Hanó Miklósnál, Szarvas Péter nyert. A békéscsabai közgyűlésen természetesen belül fideszes többség van, s a három alpolgármester közül kettőt a Fidesz „A”, tehát a polgármesterrel szemben álló csapat ad. Azóta elkeseredett küzdelem van a „független” polgármester és a mögötte álló egyik, illetve másik fideszes csoport között. Ennyit a mindenekfeletti városfejlesztésről, közérdekről és a politikusi szolgálatról. Egy-egy közgyűlés nyílt színi háborúként vonul be a csabai mindennapokba, de volt már úgy is, hogy a Fidesz „A” csapata tüntető távollétével akadályozta meg a testületi munkát. (Megjegyzendő, hogy a Szarvas mögött álló Vantara Gyulát friss hírek szerint a központ leváltotta választókerületi elnöki pozíciójából, s a helyére éppen Hanó Miklós kerül.)

De ehhez az agyrémhez képest is újdonság volt a fenti történet, amelyben az egymással marakodó kormánypártiak miatt világhírű helyi sportolók kerültek kellemetlen helyzetbe.

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.